skip to main content
Módní byznys

Značky Pietro Filipi a Kara zkrachovaly. Jejich majitel Michal Mička z toho viní pandemická opatření

Tradiční české oděvní značky Pietro Filipi a Kara se staly další obětí pandemie. Skupina C2H Michala Mičky, která je vlastní, se nedohodla s věřiteli a investory na reorganizaci a obě firmy na sebe podaly návrh na insolvenci, jak vyplývá i z vyjádření Michala Mičky pro Forbes. Nejnověji k tomuto kroku přistoupila kožešnická společnost Kara Trutnov, která na českém trhu působí od roku 1948 a zaměstnává 175 lidí.

Společnost dluží 150 věřitelům celkem 260 milionů korun a závazky není schopná plnit. Přitom ještě v roce 2019 měla Kara tržby 395 milionů korun.

Reklama

„Ano, je to tak. Do insolvence jsme poslali obě značky,“ uvedl pro Forbes v pondělí Mička. Kara a Pietro Filipi se podle něj dostaly do problémů zejména vlivem protipandemických opatření, která zanechala jejich obchody na několik měsíců v posledním roce zavřené, a oběma firmám tak loni podle Mičky klesly tržby v rozmezí od 30 do 50 procent.

Firmy na druhé straně bojovaly se zadlužením, které loni jen bobtnalo. Podle insolvenčního návrhu dluží dohromady věřitelům 722 milionů korun. Společnosti tak nyní spadnou pod insolvenčního správce, který rozhodne o případném rozprodeji aktiv a bude se snažit uspokojit pohledávky věřitelů, což by znamenalo krach. Je zde ale ještě malá šance na reorganizaci.

Už na konci roku se Michal Mička dostal do sporu s realitní skupinou CPI miliardáře Radovana Vítka, když Pietro Filipi nebylo schopno platit za nájem obchodů, a navíc začalo stahovat své zboží z prodejen do svých skladů. V lednu pak zaměstnanci Pietro Filipi dostali dopis, ve kterém se dozvěděli o výpovědích, respektive o tom, že firma nemá peníze na zaplacení jejich mezd.

Reklama

Michal Mička tak v posledním měsíci sháněl investora, který by byl ochotný pomoci s reorganizací. To se mu prý sice podařilo, ale rozhovory s věřiteli, kde má největší slovo Česká spořitelna, ke zdárnému konci jednání nevedly.

„Věřitel, investor a my jsme se nebyli schopni shodnout a vytvořit společně dohodu, která by směřovala k reorganizaci,“ vysvětluje Mička v rozhovoru pro Forbes, který si můžete přečíst zde.

Reklama
Reklama