skip to main content
Jak být lepší

Znáte šinrin-yoku? Japonci vymysleli způsob, jak se zbavit stresu

Všichni mluví o rozvolnění vládních opatření, ale další změna režimu potenciálně přináší nepohodlí. I když se těšíme na to, až místo video hovorů uvidíme své kolegy i rodinu a přátele fyzicky, budeme si muset na nové pořádky zase zvykat.

Pokud jste introvertnější povahy, můžete pociťovat z plánovaných porad a schůzek ve fyzickém světě paniku. Říká se, že jediná jistota, kterou v životě máme, je fakt, že přijde změna. Málo se už ovšem dává důrazu na to, nakolik jsou proměny pro naší mysl náročné. Přijmout je, přizpůsobit se jim, najít v nich smysl, a pak… je vše zase jinak.

Věšteckou kouli, díky které byste mohli předvídat všechna životní překvapení, pro vás nemáme, ale způsob, jak se s napětím v hlavě vypořádat, ano. Pomoc totiž najdete v lesní terapii.

Vymysleli ji Japonci a doslova se jmenuje šinrin-yoku alias lesní koupel. Její součástí je nejen návštěva hvozdu, ale také chození naboso po trávě či objímání stromů. Prezident Miloš Zeman ani netušil, nakolik je v tomto ohledu trend-setterem, protože stromy na Vysočině objímal už v roce 2000.

Proč se ale obyčejná procházka v lese těší mimořádnému zájmu přetížených CEO i startupistů ze Sillicon Valley a z šinrin-yoku je výjimečně populární metoda v boji se stresem? Objevily se totiž studie, které dokazují, že pobyt v lese dokáže snížit naši úzkost i krevní tlak. Nemusíme přitom dělat nic speciálního, jen prostě být.

Reklama

Abyste dokonale ovládli umění šinrin-yoku, můžete si pořídit řadu stejnojmenných knih, či dokonce absolvovat speciální kurz lesní terapie. Anebo to zkusit podle úplně jednoduchých zásad sami.

V lese budete maximálně relaxovat, pokud…

… si necháte mobil doma. Jinak hrozí, že nebudete duchem úplně přítomní, protože vás každých pět až deset minut napadne, že se musíte teď hned podívat na mobil. Jen se, nedejbože, neztraťte.

… nebudete mít žádná očekávání. Jen se procházejte, poslouchejte praskání větviček pod nohama a další zvuky, které les vyluzuje.

… se na chvíli usadíte a budete pomalu a zhluboka dýchat. Uvidíte, že budete mít pocit, jako by vám někdo z ramen sejmul velkou tíhu.

… budete potichu. Pokud s sebou na lesní terapii vezmete někoho dalšího, domluvte se, že budete po celý čas své procházky zachovávat mlčení.