Tomáš Novotný je zakladatelem česko-finského startupu 720 Degrees, který se specializuje na optimalizaci správy budov pro zdraví, produktivitu a spokojenost zaměstnanců. Do 720 Degrees investovaly například J&T Ventures nebo Pi Labs. Novotný pro Forbes.cz píše, jak mohou budovy přispět k boji s koronavirem.
Stokrát za den se podíváme na telefon, na obrazovkách v práci a doma trávíme i 10 hodin denně, sledujeme nejnovější technologické trendy, telefony měníme každý druhý rok. A komentářům odborníků o dopadech na naše zdraví, pozornost, produktivitu a taky planetu se vůbec nedivíme.
A pak jsou tu budovy, o jejichž vlivu na naše zdraví a planetu už tak často neslyšíme. Přitom v nich trávíme většinu dne a jsou pro nás tak přirozené, že si jich skoro nevšímáme. Podle studií také představují téměř 40 procent světových emisí.
Začněme zdravím. V počátcích pandemie bylo známo, že předchozí koronaviry se šíří nejen přímým dotykem a v bezprostřední blízkosti, ale také zprostředkovaně přes povrchy a na delší vzdálenosti vzduchem.
Budovy nám mohly pomoci na počátku pandemie: zvýšením ventilace lze efektivněji evakuovat virové částice z budov a optimalizací vlhkosti vzduchu do rozmezí 40–60 procent snížit efektivnost viru ve vzduchu. Pomůže také intenzivnější úklid tzv. high-touch (často dotýkaných) povrchů, na kterých koronaviry zůstávají infekční až devět dní.
Známější jsou bohužel případy, kdy nepřipravené budovy šíření virů naopak urychlily. Země, které tuto zkušenost prodělaly (například Kanada nebo Singapur), jsou nyní mnohem připravenější, včetně konkrétních pokynů pro správu budov.
Z čerstvých studií nového koronaviru víme, že na površích zůstává o něco kratší dobu než jiné koronaviry, ale stále se jedná o dva až tři dny. Také máme první výsledky z laboratorních testů, že současný SARS-CoV-2 zůstává infekční ve vzduchu až tři hodiny. Jako jsme mohli pandemii pomocí budov zpomalit, budovy mohou přispět během postupného návratu do normálního chodu.
Správná ventilace, čerstvý vzduch, lepší relativní vlhkost a další aspekty prostředí v budovách nemusí být vyhrazeny jen pro časy krize. Desítky studií z nejlepších světových univerzit za poslední dvě tři desetiletí potvrzují, že vhodná správa budov může dlouhodobě zlepšit nejenom naše zdraví a produktivitu, ale například i studijní výsledky školáků.
Přes takto významnou roli a potenciál budov patří trh s nemovitostmi podle reportu firmy McKinsey v adopci nových technologií mezi nejpomalejší: je na tom s technologiemi podobně jako státní správa a o trochu lépe než zemědělství.
Venture kapitálové investice do proptechu (propojení informačních technologií a platformové ekonomiky) a cleantechu (čisté technologie) sice rostou, investoři si ale zatím vybírají jen ta nejprofitabilnější témata.
Budeme tak potřebovat koordinovaný přístup. Trh s nemovitostmi je největší třídou aktiv na světě a kromě benefitů pro finanční svět z něj můžeme udělat přínos pro nás všechny – jako nástroj zlepšení veřejného zdraví i výrazného snížení emisí.