Nenápadný průmyslník Lubor Cerva patří mezi ty české byznysmeny, kteří se nebojí tvrdé ruční práce a obtížných oborů. A také mezi ty, kteří umějí své firmy včas prodat. Povedlo se mu to i tentokrát, když v polovině února prodal jednu z největších českých skláren Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou. Stihl to jen několik týdnů před koronavirovým kolapsem, který ochromil nejen český průmysl.

„S tím samozřejmě nikdo nemohl počítat. Situace v oboru i bez toho není zrovna růžová. Je to hrozná rána pro všechny a samozřejmě sklárnám ve Světlé přeji, aby se z toho dostaly,“ říká sedmapadesátiletý podnikatel.

Nebylo to poprvé, kdy trefil načasování obchodu. V 90. letech vybudoval největšího východoevropského distributora ochranných pracovních prostředků Cerva Export Import s obratem kolem 1,5 miliardy korun. Firmu na vrcholu prodal ruské společnosti Vostok-Servis v polovině roku 2006, tedy necelé dva roky před globální ekonomickou krizí, která drtivě dopadla na většinu firem i oborů.

Cenu obchodu Cerva nikdy nekomentoval, ale na trhu se hovoří o tom, že za firmu získal zhruba miliardu korun. Nutno říci, že Rusové hospodářskou krizi z let 2008 až 2010 ustáli a společnost dnes nadále patří mezi největší hráče v oboru. Navíc dodnes nese Cervovo jméno. 

Vydání Forbesu American Dream!

Nicméně díky kapitálu ze svého životního obchodu se mohl pražský továrník pustit do záchrany českých skláren. V roce 2009 koupil za 160 milionů zkrachovalé sklárny ve Světlé nad Sázavou a vytvořil skupinu Crystalite Bohemia se závody ve Světlé a v obci Květná na česko-slovenské hranici.

Do polomrtvé firmy nalil stovky milionů korun, jen v roce 2018 postavil úplně novou výrobní linku za 300 milionů, nastartoval její zahraniční obchod a firmu vytáhl v roce 2018 až k obratu 1,4 miliardy a zisku (EBITDA) 130 milionů. Společnost, která se na rozdíl od Lasvitu či Moseru zaměřuje na levné spotřební sklo, ale dlouhodobě bojovala s levnou asijskou konkurencí.

Když se do toho přidaly problémy některých významných odbytišť, třeba Íránu, perspektiva podniku se začala zhoršovat. Jen loni firmu opustilo asi 150 lidí.  

Cerva ze sebe nerad dělá bezchybného génia, a tak bez problémů přizná, že prodej skláren nebyl zrovna zázračným úspěchem. Svůj záměr sklárny ve Světlé prodat vyhlásil již před dvěma lety, avšak kondice firmy se mezitím zhoršovala a kupec se dlouho nenacházel. Vhodný vrchol na exit tedy spíše propásl.

Až letos se Cerva dohodl s podnikatelem Pavlem Loudou a jeho sklářskou společností Crystal Bohemia z Poděbrad. Podmínky obchodu podnikatelé nezveřejnili. 

info Lubor Cerva
Lubor Cerva ve své kanceláři | Foto Michael Tomeš

„Šlo mi zejména o zachování provozu firmy, do které jsem investoval část života a také dost peněz. Rovněž nový majitel do ní bude muset hodně investovat hned na začátku. Součástí obchodu bylo i převzetí bankovních závazků, takže když to shrnu, podnik jsem spíše předal, než prodal,“ naznačuje Cerva bez dalších detailů. Se svou sklářskou misí na Vysočině jako celku je však Cerva spokojený. 

„Firmu jsme zmodernizovali a rozvinuli. Zásluhy za záchranu skláren ve Světlé mi snad nikdo nevezme, přestože to bylo hodně obtížné podnikání. Také ekonomicky to pro mne byl v součtu těch let úspěch. Určitě jsem na tom neprodělal,“ dodává. 

Z oboru navíc zcela nevystoupil. Ještě náročnější výzvou pro něj bude záchrana ruční výroby skla v závodě Květná, který už před dvěma lety ze své skupiny Crystalite Bohemia vyčlenil. Květnou si nadále ponechal a nyní ji rozvíjí pod firmou Cerva Bohemia. Tuto firmu přitom založil před čtyřmi lety kvůli zamýšlené akvizici sklárny Rückl. Z ní ale Cerva nakonec vycouval a Rückl ovládl jiný tuzemský továrník Martin Wichterle.   

Květná je z velké části zaměřena na ruční výrobu dražšího zdobeného a barevného skla, menší série, vlastní design i výrobu na zakázku. Sklárna s více než dvousetletou tradicí měla v roce 2018 tržby kolem 70 milionů korun, ale skončila v provozní ztrátě. Teď navíc přišla pohroma v podobě pandemie koronaviru.

Cerva pozastavil provoz na začátku dubna. Firma je navíc závislá na exportu, klíčové trhy představují země jako Německo, Itálie nebo Španělsko. Tamní partneři ale teď neodebírají. Firma zaměstnává asi 100 lidí, většinu z nich poslal Cerva domů s 60 procenty mzdy a čeká, co bude dál.

„Nechceme lidi propouštět. Bylo by to krátkozraké, neboť sehnat dnes lidi do výroby skla je extrémně těžké. Dost možná už bychom je znovu nesehnali. Chceme si je tedy udržet do doby, než znovu spustíme výrobu. Snad to bude co nejdřív,“ říká velký milovník přírody a ornitolog Lubor Cerva, který nejčastěji pracuje z kanceláře uprostřed vlastní obory u Nového Strašecí. „Sklo mě ale nadále baví. Chci se mu věnovat. I přes nedávný prodej skláren ve Světlé nevylučuji další akvizice. Uvidíme, jaké příležitosti trh přinese,“ dodává na závěr.