Od počáteční myšlenky v polovině února uplynuly bezmála dva měsíce. Během té doby rodinná strojní skupina MICo a inženýři z ČVUT spustili zcela nový výrobní projekt, plicní ventilátor CoroVent, sehnali potřebné finance z různých zdrojů a získali nutná povolení a certifikace. A tento týden se v třebíčské společnosti Dawell ze skupiny MICo konečně rozjela sériová výroba. 

V první vlně se vyrobí 500 kusů, které prostřednictvím ministerstva zdravotnictví skončí v tuzemských nemocnicích. 

„Na začátku šlo určitě o reakci na tuto obtížnou situaci. Podíval jsem se na možnosti našich firem a napadlo nás, že zrovna Dawell, který normálně vyrábí indukční a odporové ohřevy, je schopen proměrně pružně přejít na výrobu plicních ventilátorů,“ popisuje šéf a majitel skupiny Jiří Denner. 

Vydání Forbesu American Dream!

Podnikatel se spojil s odborníky z ČVUT a také se skupinou technologických podnikatelů z iniciativy Covid19CZ a začali projekt moderních ventilátorů na zelené louce stavět. Projekt se zčásti financoval prostřednictvím crowdfundingové kampaně, do které se přihlásilo přes sedm tisíc dárců, kteří poslali přes 14 milionů korun. Další miliony poslaly velké firmy jako PPF, Coca-Cola či Avast. Další desítky milionů korun dodalo MICo, včetně svých výrobních kapacit, lidí a materiálu. Rozpočet celého projektu Denner odhaduje do těch chvil na 100 milionů korun. 

Z první vlny by tak díky sbírce 250 kusů přístrojů měly domácí nemocnice dostat zdarma. Druhých 250 by měla vláda koupit v podstatě za nákladové ceny. Plicní ventilátor CoroVent je primárně určený k záchraně lidí s onemocněním covid-19. Jedním z hlavních cílů vývojářů proto byla kromě spolehlivosti také jednoduchost ovládání, aby s ním mohl pracovat i méně zkušený personál.

Aby bylo možné rozjet výrobu, bylo nutné nejen získat všechny certifikace a oprávnění, ale také připravit vhodné prostory. Zaměstnanci MICo Group tak během několika týdnů kompletně zrekonstruovali a sterilizovali výrobní prostory třebíčského Dawellu. 

„Minulý týden jsme dokončili poslední přípravné práce a v pondělí oficiálně zahájili sériovou výrobu. Celý tým je teď připraven v co nejkratším možném čase vyrobit až 500 kusů přístrojů, na které máme k dispozici všechny potřebné díly. Dalších 1500 ventilátorů bychom rádi vyrobili do konce května,“ vypočítává Jiří Denner s tím, že nejobtížnější byl nákup materiálu a technologií od zahraničních dodavatelů. Možnosti jsou dnes na trhu velmi omezené. 

Projekt plicního ventilátoru vznikl díky spolupráci Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, iniciativy Covid19CZ a strojní skupiny MICo. | Foto MICo

„To, co začalo jako čistokrevný aktivismus, se určitě může proměnit v dlouhodobý obchodní model. Celkově oblast medical, ve které jsme doposud nepůsobili, je pro nás velmi zajímavá,“ říká Denner, který firmu před dvěma lety převzal po otci a loni vytvořil nový holding, zastřešující asi 10 firem s celkovým obratem kolem jedné miliardy korun a se 450 zaměstnanci.

Denner počítá s tím, že po první dodávce pro česká zdravotnická zařízení přijdou na řadu zahraniční trhy, z CoroVentu se podle něj stane strategický výrobek v mezinárodním rozsahu.   

„Již dnes evidujeme poptávky z celého světa na pět až šest tisíc přístrojů a očekávám, že zájem ještě poroste. Ozvali se nám klienti z Jordánska, Ukrajiny, Estonska a dalších zemí. Poptávce proto budeme přizpůsobovat i naše výrobní kapacity. Například rozšíření na třísměnný provoz dokážeme zajistit prakticky okamžitě. Bude-li to situace vyžadovat, jsme připraveni na výrobu až několika desítek tisíc přístrojů ročně,“ dodává Denner. 

Jeho otec Karel firmu založil se společníky v roce 1993. Nejdříve šlo o servisní společnost, která pracovala zejména pro ČEZ a Jadernou elektrárnu Dukovany. Později se přidala vlastní konstrukce a výroba výměníků tepla, kondenzátorů, tlakových nádob, nádrží, ocelových konstrukcí, technologických částí pro jadernou a konvenční energetiku, chemický a potravinářský průmysl a těsnění pro speciální aplikace.