Bezmála dvaadvacet měsíců – tolik času uplynulo od poslední letové zkoušky vesmírného plavidla SpaceShip Two, na jehož palubě hodlá britský miliardář sir Richard Branson vyvézt sám sebe na hranici kosmu. A posléze i každého dalšího, kdo si u jeho společnosti zakoupí letenku za pár set tisíc dolarů.
I proto všichni zainteresovaní doufali, že se sobotní test
obejde bez větších problémů a počátek nové éry vesmírné turistiky tak bude zase
o něco blíže. Jenže ejhle! Ono to tak úplně nevyšlo.
Jednat se o misi NASA, dost možná bychom znovu zaslechli onu památnou větu ‚Houstone, máme problém‘. Tu si protentokrát posádka lodi VSS Unity odpustila. Problémy s motory ji nicméně, místo cesty vzhůru vstříc takzvané Kármánově hranici, donutily zamířit zpět na základnu Spaceport America v Novém Mexiku, odkud jen chvíli předtím loď odstartovala.
Přestože se plavidlo od svého mateřského letounu White Knight Two odpoutalo ve výšce zhruba 12 kilometrů nad zemí zcela bez potíží, raketové motory se posádce už nahodit nepodařilo. A tak následovalo nouzové přistání.
Samotný manévr se pilotům naštěstí podle dostupných
informací vydařil na jedničku, nikdo nebyl zraněn a až na inkriminovanou pohonnou
jednotku je SpaceShip Two zcela v pořádku. I proto se vedení Virginu
Galactic nechalo slyšet, že hodlá letovou zkoušku brzy zopakovat.
To však investory, zdá se, příliš neuklidnilo. Když se v pondělí ráno otevřela burza, začaly akcie Bransonovy firmy padat. A to poměrně hodně. Dokonce tak moc, že se v případě dotčené společnosti jednalo o třetí nejhorší den od chvíle, kdy se vloni stala veřejně obchodovatelnou.
Zatímco ráno se jejich cena pohybovala těsně nad hranicí 32 dolarů za kus, odpoledne se prodávaly za méně než 26,5 dolaru, což znamená propad o více než 17 procent.
Letová zkouška z minulého týdne měla být první ze tří posledních testů, které měl Virgin Galactic v plánu provést před tím, než svůj zkušební program označí za dokončený a začne na lety do vesmíru přibírat první turisty. V rámci třetího letu, jenž byl naplánován na první kvartál příštího roku, se měl na okraj kosmu podívat sám sedmdesátiletý miliardář.
Jaký dopad na původní plány firmy bude sobotní nezdar mít, zůstává každopádně v tuto chvíli nejasné. „Mnoho investorů se nechalo slyšet, že je ani tak nezajímá, kdy přesně Branson poletí do vesmíru, ale chtěli by místo toho raději vidět, že je společnost schopna uskutečnit několik úspěšných testovacích letů v řadě,“ cituje web CNBC analytika investiční banky Morgan Stanley Adama Jonase.
Najdou se nicméně i tací, kteří si myslí, že výsledek dosud poslední zkoušky žádným propadákem není. Ba naopak, jedná se vlastně podle nich o něco, co by Virgin a všechny ostatní zainteresované osoby mohlo patřičně uklidnit.
„Ačkoliv víkendový test nebyl úspěšný, dobrým znamením je, že společnost byla schopna prokázat, že její nouzové scénáře fungují a umožní plavidlu bezpečně doklouzat zpět na zem, aniž by bylo ohroženo zdraví kohokoliv na palubě,“ soudí analytik Credit Suisse Robert Spingarn.
„Úspěšné aktivování nouzových scénářů by mohlo rozptýlit obavy některých investorů, již se strachovali o to, aby po zahájení komerčního provozu nedošlo k nějaké tragické události,“ dodává.