I když Velká Británie byla první zemí, kde se začalo očkovat proti koronaviru, dostala se do problémů, které nikdo nečekal. V Londýně a na jihu Anglie se ve větší míře objevila nová mutace viru, která se údajně šíří rychleji než ostatní. Česko i ostatní země proto ruší letecké spojení s britskými ostrovy. Francie Británii na 48 hodin v rámci dopravy odřízla bez výjimek.
Evropa, a především pak Velká Británie, se v pondělí probudí do velmi temného dne. Nová mutace koronaviru prakticky zastavila pohyb lidí mezi ostrovy a kontinentální Evropou. Kdo z britského království stihl v posledních hodinách odletět či odjet směrem do Česka, musí nastoupit do desetidenní karantény. Od pondělí pak Česká republika kompletně zastaví lety do Británie. Jen v pondělí by se to mělo týkat tří letů.
„S ohledem na riziko spojené s novou mutací viru, která byla prokázána ve Velké Británii, zavádíme od dnešního dne povinnou domácí karanténu pro všechny osoby, které tam v posledních 14 dnech pobývaly alespoň 24 hodin a nyní se vrací do ČR,“ sdělilo ministerstvo během dne.
Lidé v karanténě tak podstoupí pátý až sedmý den po příjezdu do Česka PCR test na nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Když bude test negativní, bude karanténa ukončena. V opačném případě bude domácí izolace trvat deset dní.
Razantní opatření vůči Spojenému království zvolily i ostatní evropské země. Příkaz zastavit leteckou dopravu už ohlásilo například Německo, Nizozemsko, Belgie, Rakousko, Bulharsko, Turecko a dá se očekávat, že další země budou přibývat. Během pondělního dopoledne k tématu zasedne Evropská rada, která nejspíš vydá prohlášení, jak mají postupovat všechny země v rámci EU.
Prozatím asi nejvíc bolestivé je rozhodnutí Francie, která od půlnoci z neděle na pondělí zastavuje veškerou dopravu. A to jak leteckou, tak především tu, která směřuje přes kanál La Manche. Na 48 hodin se přes něj nedostanou cestující v trajektech, což s největší pravděpodobností způsobí obrovský chaos v kamionové dopravě. Ve směru z Anglie do Francie platí také zákaz cestování železniční dopravou. Eurotunel pod kanálem mohou využívat jen cestující, kteří nastupují v Calais a míří na ostrovy.
Nová mutace viru, který se podle modelových údajů může šířit až o 70 procent rychleji, ale už není jen ve Velké Británii. Zpravodajský web BBC upozornil, že podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byla stejná mutace viru objevena u pacientů ještě v Nizozemsku, Dánsku a Austrálii.
Podle Catherine Smallwood z evropské pobočky WHO ale počty nemocných infikovaných zmutovaným virem v jiných státech nejsou velké – devět v Dánsku a po jednom ve zbývajících zemích. Zároveň ale oznámila, že i jiné státy hlásí nálezy viru, který nese genetické změny zjištěné u varianty objevené ve Spojeném království. Prvního nakaženého ohlásilo i italské ministerstvo zdravotnictví. Dotyčný je momentálně v izolaci v Římě.
Experti včetně těch z WHO zatím nemají důkazy, že by zmutovaný virus vyvolával těžší případy nemoci covid-19 nebo že by u něj neúčinkovaly vyvinuté vakcíny. Přesto situace vzbuzuje mezi vědci i vládními pracovníky značné znepokojení a britský premiér Boris Johnson v sobotu reagoval zavedením nejtvrdších karanténních opatření v Londýně a v dalších oblastech Anglie. Právě přitvrzení pravidel ale vedla k hromadnému exodu lidí z Londýna do ostatních částí země.