Už pět let povzbuzuje ženy, aby se cítily dobře takové, jaké jsou, a nenechaly se deptat falešnou dokonalostí na Instagramu. Právě tam zároveň dva účty Kristýny Dolejšové sleduje přes 170 tisíc lidí.

Zatímco ale bůh míní, Instagram mění. A často lže. Není to tak dávno, co byla tahle platforma plná pouze dokonalých fotek a dokonalých tváří. Dnes jsou na Instagramu už naštěstí také účty ukazující skutečné ženy s jejich nedokonalostmi nebo účty odhalující finty, jak vypadat na fotce dobře a krásně, i když skutečnost je jiná.

Stejně tak je dost účtů, kde se ženy baví o reálných problémech sahajících až do jejich nitra, které se nebojí odhalit. Vzpomeňme třeba průkopnice, jako jsou Ashley Graham, Marij Rynja, Iskra, Danae Mercer nebo Chessie King.

U nás tohle téma otevřela jako jedna z prvních Kristýna Dolejšová, která si v roce 2016 založila instagramový účet Za normální holky jako protipól k účtům plným fotek za všech okolností dokonalých žen a jejich životů.

Kristýna měla od dětství problémy s emočním jedením a nekonečnými dietami, které nefungovaly. Její přítel, se kterým žila několik let v Austrálii, byl žárlivý a nenápadně ji psychicky deptal až do stavu, kdy skončila bez přátel, měla z něj strach a psala na Linku bezpečí.

Kristýna postrádala úctu sama k sobě, neměla se ráda a všechno si nechala líbit. Pak ale řekla dost a prostřednictvím Instagramu začala sdílet své emoce a ukazovat svoje fotky bez filtru, nejprve jako sebeterapii. Nevadilo jí ukázat se ve spodním prádle, i když neměla dokonalou postavu, s problematickou pletí a bez make-upu.

Sdílela jsem sebe bez filtru a to lidi šokovalo.

Zabrousila také do témat nezdravých vztahů a nečekaně se setkala s velkým úspěchem. „Ve dvaadvaceti jsem odjela žít do Austrálie, kde jsem se z pozice uklízečky v hotelu za pouhé dva roky dostala na pozici manažerky v luxusní restauraci v centru Brisbane, a to díky ročnímu dennímu studiu angličtiny a tvrdé práci na sobě,“ konstatuje.

„Tam jsem pochopila, že když vezmu sílu zpět do svých rukou a budu na sobě makat, zvládnu cokoli. Díky tomu jsem se pak postavila i příteli, se kterým jsem byla tři roky kvůli nízkému sebevědomí v toxickém vztahu,“ říká tahle sympatická třicetiletá brunetka.

„Ačkoli jsem na první pohled žila sen u oceánu a na vysoce placené pozici, byla jsem vyčerpaná a po naší hádce jsem se rozhodla za svým starým životem a starým já udělat čáru a začít žít a přemýšlet jinak. Byla jsem na Instagramu až nepříjemně upřímná, sdílela jsem sebe bez filtru a to lidi šokovalo. Pak se začaly přidávat celebrity a profil sdílet,“ vzpomíná na startovní bod budoucího úspěchu.

Její účet se záhy stal fenoménem a už o rok později vyhrála kategorii Objev roku v Czech Blog Awards, Ženu roku a byla nominována na Křišťálovou lupu. Vzápětí napsala a vydala také svou knihu Bez filtru, která se vždy ihned rozprodala a z jejíhož výtěžku věnuje část neziskové organizaci pomáhající lidem s poruchou příjmu potravy.

„Instagram je super v tom, že se v něm tvoří skvělé komunity, najdeme tam neskutečně moc inspirace a spojuje lidi se stejnými zájmy i problémy,“ pochvaluje si Kristýna. Což samozřejmě nevylučuje nenávistné a negativní komentáře, se kterými se také setkávala a ze začátku si je brala velmi osobně.

„Dnes je to mnohem lepší, už chápu tu psychologii za tím, co lidi nutí psát takové komentáře a zprávy, a vždy to vychází z bolesti, nebo že svým názorem rozbíjím jejich svět. To nikomu není příjemné,“ uvědomuje si influencerka.

Kristýně se za tu dobu podařilo pomoci a podpořit mnoho dívčích životů. Sama se dostala ze svých problémů a byla u základů tuzemské vlny přiznávání se k vlastní nedokonalosti. Celebrity, modelky i „obyčejné“ ženy začaly sdílet fotografie bez filtru a mluvit o problémech s jídlem, aby se pod hashtagem #zanormalniholky vzájemně podpořily.

Po čtyřech letech se ale Kristýna Dolejšová rozhodla projekt ukončit a jít dál. „Neustálá práce na tom všem mi nedávala prostor se vzdělávat. Od února nastupuji dálkově na studium psychologie jídla v Coloradu a ráda bych ženám pomáhala vyřešit své problémy s jídlem i v praxi, osobně.“

Plánuje semináře, workshopy, osobní konzultace i tzv. retreaty. K tomu píše druhou knihu a nahrává podcasty Follow Your Magic. S čerstvě ukončeným projektem nemá žádné plány, nechce ho mazat ani nikomu předávat.

„Uvidíme, jak to s ním nakonec bude,“ dodává Kristýna a neříká, že ženy by měly být se sebou spokojené pro nic za nic – podporuje je k mentálnímu posunu nebo k pohybu. Jezdila také po základních školách.

„V rámci Projektu sebedůvěry s firmou Dove jsem objela několik základních škol, kde jsem měla přednášky na téma sociálních sítí, bezpečnosti na internetu nebo kyberšikany. Udělaly jsme také celodenní talkshow pro dívky základních škol i veřejnost s Ewou Farnou,“ popisuje svou školní osvětovou „tour“.

Vydání Forbesu American Dream!

„Ačkoli se holky styděly, po přednáškách za mnou chodily a nesměle mi děkovaly, že to jsou přesně věci, o kterých si nemají s kým promluvit. Obejmutí od takové dívky přináší neskutečný pocit vděčnosti, že jsem se rozhodla svůj život změnit a pomoci ostatním.“

Blogerkou a influencerkou je díky sponzorům a knize na plný úvazek – a dokazuje tak, že na Instagramu se dá živit i bez upravených fotek plných drahých značkových věcí, luxusního prostředí nebo vyhlazených obličejů a proporčních postav.

„Pokud chce člověk od života víc, je to stoprocentně možné,“ myslí si Kristýna Dolejšová. „Jen je třeba sebrat odvahu vyrazit na cestu za zdravou sebedůvěrou a celému procesu věřit. Je to dlouhá cesta, ale stojí za to.“