Známe je všichni. Čokoládové tyčinky Mars, Milky Way, arašídovou Snickers s karamelem. Taky kokosovou Bounty, do mléčné čokolády máčenou Twix, bonbóny M&M’s. Všechny tyto celosvětově populární cukrovinky do jedné vznikly v továrnách obří americké korporace Mars Candy Factory, později známé jako Mars Incorporated.
A je za nimi pozoruhodný příběh. Příběh velké lásky a skvělého nápadu jednoho manželského páru, obratného amerického podnikatele Franklina „Franka“ Clarence Marse a jeho manželky, krásné (a prý mlsné) paní Ethel. Je to příběh lásky ke sladkému, velkého podnikatelského talentu a nezdolné píle a nadšení pro věci, které pro ženy té doby nebyly zrovna běžné.
Oba budoucí manželé, Frank a Ethel, se narodili v poslední třetině 19. století, aby spolu ve dvacátých a třicátých letech vytvořili sladké impérium, které dodnes patří k nejhodnotnějším potravinářským značkám na světě.
A rodina Marsových, kterou Frank s manželkou založili, je dnes třetím nejbohatším americkým podnikatelským klanem historie: Forbes jejich společné jmění aktuálně odhaduje na 94 miliard dolarů.
Franklin Clarence Mars se narodil v roce 1883 (některé zdroje používají i rok narození 1882) v Minnesotě. V dětství onemocněl obrnou – a jeho matka Alva, která za svobodna pracovala v továrně na zpracování cukru, nemocného chlapce doma bavila tím, že si spolu vyráběli domácí cukrovinky: čokoládové bonbony nebo v čokoládě máčené melasové chipsy, které měl malý Frank rád. Aby ho zabavila, učila matka chlapce třeba polomáčet oplatky v čokoládě, plnit bonbony sladkou náplní, míchat čokoládové směsi a obalovat čokoládové lanýže.
Když mu bylo devatenáct, rozhodl se Frank, že se bude cukrovinkám věnovat i profesně. Své melasové chipsy začal prodávat a toužil po podnikatelském impériu. V té době ale potkal mladou dívku, učitelku, která po románku s ním přišla do jiného stavu. Frank se musel oženit. V roce 1904 se narodil syn Forrest. Mladá manželka ale sny svého muže nesdílela, manželství nefungovalo – a tak se dvojice záhy rozvedla. Malý syn zůstal v péči matky, která se odstěhovala do Kanady.
Někdy v té době se Franklin Mars poprvé setkal se svou budoucí druhou ženou, Ethel Veronikou Healy. Oproti první manželce byla Ethel zapálená do podnikání, byznys ji neskutečně lákal a sdílela Franklinovy sny. Pětadvacetiletá sportovně založená dědička z rodiny bohatého obchodníka měla navíc jednu velkou slabost – ohromně jí chutnalo sladké. O to spíše viděla ve Franklinově podnikání velkou budoucnost.
Frank a Ethel se vzali v roce 1910. Společně začali budovat velký rodinný podnik. V roce 1911 rozjeli činnost skutečné továrny na čokoládu – Mars Candy Factory, která sídlila ve městě Tacoma ve státě Washington. Ethel přinášela nápady a Frank je realizoval, poháněn vzpomínkami na dětství s maminčinými cukrovými recepty. Ethel navíc Franka podpořila investicí z peněz, které dostala věnem. Mars Candy Factory se tak mohla rychle a dynamicky rozrůstat. Čerstvé cukrovinky a oplatky měly však ve městě konkurenci, zavedenou místní značku Brown and Haley. Továrně Mars se nedařilo tak, jak si její zakladatelé, mladí manželé Marsovi, vysnili.
Ethel navíc cítila, že musejí konkurovat něčím jiným, než jsou běžné čokoládové bonbony a pochutiny. Chtělo to nápad, o kterém Ethel přemýšlela na mateřské – čtyři roky po svatbě se manželům narodila dcera Patricia. Frank, nešťastný nedostatečným úspěchem továrny v Tacomě, se rozhodl město opustit. S rodinou se přestěhovali do Minneapolis v Minnestotě. A Mars Candy Factory přejmenovali na Mar-O-Bar.
Ethel totiž přinesla revoluční nápad. Čokoládovou tyčinku, anglicky chocolate bar. Vadilo jí, že děti, které jedí čokoládu, mají polovinu cukrovinky vždycky rozpatlanou v dlani. Tyčinka jí přišla mnohem praktičtější – část, kterou dítě drželo v ruce, se neroztékala, protože ji chránil obal, a tyčinka se ujídala ze strany. Praktický nápad se okamžitě ujal.
Tohle byla novinka, kterou Marsova firma potřebovala, aby o ní na trhu bylo slyšet. Brzy se vrátili i k názvu firmy evokujícímu jejich příjmení: Mars Incorporated. Ethel osobně testovala nové čokoládové příchutě, experimentovala se surovinami, které do té doby nebyly v cukrovinkách běžné, jako byla třeba káva nebo některé druhy koření.
V roce 1923 pak přišel ani ne dvacetiletý syn Forrest, který se v dospělosti rozhodl vrátit zpět k otci a pomáhat mu v jeho podnikání, s vlastním receptem na mléčnou sladovou tyčinku máčenou v čokoládě. Ve firmě ji nazvali Mléčná dráha. Milky Way. A ukázala se jako ohromný obchodní úspěch.
Ethel se neohroženě ujala rozvoje marketingové části značky a tyčinka Milky Way zaplavila Spojené státy. Jak se byznys rozrůstal, Marsovi otvírali nové a nové výrobny – z jedné továrny bylo zanedlouho fabrik několik. Rodina se přestěhovala do Chicaga a Ethel, Frank a Forrest pokračovali ve vymýšlení nových receptur.
V roce 1930 Ethel, velká milovnice pražených burských oříšků, uvedla s manželem novinkovou tyčinu Snickers (mimochodem pojmenované po rodinném dostihovém koni), která chuť mléčné čokolády kombinuje právě s praženými arašídy. V roce 1932 pak následovala nugátová tyčinka Mars. Ta byla podle legendy Forrestovou odpovědí na tyčinku Snickers – na rozdíl od Ethel totiž on sám arašídy nesnášel.
Každá novinka nicméně znamenala ohromný úspěch. Tyčinky rodiny Marsových byly záhy populárnější než bonbony nebo tabulková čokoláda. Neroztékaly se, člověk je mohl jíst v autě nebo na ulici, byly praktické a Marsovi nasadili také dobrou cenu, vzhledem k tomu, že šlo o menší porci čokolády.
Všechno bylo zalito sluncem.
V roce 1934 však bohužel Franka ve věku 51 let postihla náhlá srdeční slabost, které 8. dubna podlehl. Z královny čokolády, Ethel, se stala čokoládová vdova.
Nicméně Ethel se nevzdala. S pomocí Frankových dětí a dědiců Forresta a Patricie se do byznysu nadšeně pustila sama. A nejen do byznysu s čokoládou.
Nadšená amatérská jezdkyně a majitelka dostihových koní Ethel si už dříve začala plnit svůj velký sen. Vybudovat velkou americkou dostihovou stáj. V roce 1930, ještě za manželova života, koupila Ethel v Giles County ve státě Tennessee rozsáhlý pozemek o výměře 2800 akrů, vybudovala velký hřebčín zaměřený na chov špičkových dostihových koní.
Pojmenovala jej příznačně. Milky Way Farm. A po manželově náhlé smrti v roce 1934 se dostihovému sportu začala jako majitelka věnovat ještě intenzivněji, než dosud. V roce 1936 plnokrevníci z její stáje vyběhali na dotacích během jediné sezony 206 450 dolarů, což z Milky Way Farm udělalo na americkém území nejúspěšnější dostihovou stáj roku. V roce 1937 pak prestižní americký národní dostih Kentucky Oaks vyhrála Ethelina tříletá klisna Mars Shield. A v roce 1940 přišel triumf z nejcennějších: její hřebec Gallahadion zvítězil v Kentucky Derby, když senzačně porazil favorizovaného koně Bimeleche. Z Ethel Mars byla krátce před šedesátkou celebrita. Poskytovala rozhovory do časopisů, fotografovala se do novin. Úspěch si užívala.
Její nevlastní syn Forrest mezitím přinášel do čokoládovny jednu inovaci za druhou, v roce 1941 například uvedl na trh dražé M&M’s, čokoládové bonbony obalené v tvrdé cukrové krustě, které se v dlani neroztečou. Další úspěch a rozvoj firmy paradoxně umožnila druhá světová válka – čokoládové tyčinky z fabriky Mars si sebou do oblak brali stíhací piloti, po japonském útoku na Pearl Harbor byly malé, zato energeticky bohaté cukroviny z Marsovy výrobny běžnou součástí výživy amerických vojáků.
Ethel zemřela těsně po konci války, v prosinci 1945, ve věku 61 let. Frankův ambiciózní syn Forrest pak vedl rodinnou firmu po většinu dvacátého století. Zemřel až v roce 1999, ve věku 95 let, s majetkem přesahujícím dle tehdejších odhadů Forbesu 4 miliardy dolarů. Dvě z jeho tří dětí, Jacqueline a John Marsovi, žijí dodnes, jeho vnuk, syn Jacqueline Stephen, pak předsedá představenstvu společnosti Mars. Nyní jednaosmdesátiletá Jacqueline Mars je v současnosti 29. nejbohatší osobností světa, s majetkem odhadovaným dle Forbesu na 30 miliard dolarů, o pozici se s ní dělí její pětaosmdesátiletý bratr John Mars, na kterého připadá stejná částka. Jejich nejstarší bratr Forrest jr., narozený 1931, zemřel v roce 2016, zbylá část jmění tedy připadla jeho čtyřem dcerám.
Tak. A teď – podejte mi moji Snickersku!