Fotbalista Jakub Jankto už není stoprocentním vlastníkem svého esportového týmu Sampi. Člen loňského výběru Forbes 30 pod 30 do herní organizace, založené v září 2018, pustil prvního investora: basketbalistu Ondřeje Balvína.

„Historicky jsem těch nabídek měl více, ale nikdy jsem o investora příliš nestál. Nechtěl jsem se dostat do situace, kdy budu muset získávat peníze, abych na konci roku partnerovi ve skutečnosti vyplatil více, než on dal,“ vysvětluje Jankto.

„S Ondrou jsme si ale nastínili naše představy a našli společnou řeč,“ říká fotbalový reprezentant, momentálně působící v italské Sampdorii Janov.

Balvín, který se v roce 2019 na světovém šampionátu podílel na senzačním tažení českých basketbalistů za šestým místem, v Sampi získal minoritní podíl kolem 2,5 procenta. Podle informací Forbesu za něj zaplatil nízké jednotky milionů korun.

Osmadvacetiletý tahoun španělského Bilbaa má k počítačovým a konzolovým hrám – podobně jako o tři roky mladší Jankto – blízko od útlého věku. Jednu dobu byl jimi fascinován natolik, až nechybělo mnoho, aby se stal závislým, jak sám vzpomíná.

Basketbalista Ondřej Balvín | Foto Bilbao Basket

„Basketbal mě od toho naštěstí zachránil,“ tvrdí. „Doteď sice hraju denně, ale je to pro mě forma relaxu a možnost v klidu odpočívat v pohodlí domova, vypnout od stresu a popovídat si s kamarády při hraní.“

Do esportového světa se pak Ondřej Balvín snažil hlouběji proniknout delší dobu. Sampi nebylo jediným týmem, s nímž svůj záměr konzultoval. S Jakubem Janktem si ale nakonec rozuměl nejvíce.

„Neočekávám od této investice milionovou návratnost, pro mě je to srdcovka. Chci spolupracovat s týmem, který chce něco vybudovat, a ne jen rychle nabýt a prodat,“ říká 217 centimetrů vysoký basketbalista, který kromě elektronického sportu investuje do nemovitostí, akcií, fondů nebo nedávno také do startupu zabývajícího se vysokorychlostním internetem.

info Foto Michael Tomeš
Jakub Jankto v gamingovém „doupěti“ týmu Sampi | Foto Michael Tomeš

„Pro mě je důležité, že se Sampi snaží vychovat hráče, pomoct je posunout dopředu, i když to znamená jít do lepšího týmu, a usiluje o vytvoření rodiny na profesionální úrovni. Neberou to jako práci, do které jste nuceni jít každý den,“ dodává Balvín.

Esport se řadí mezi odvětví, která navzdory covidové pandemii rostou. Řada restriktivních opatření přilákala ke hrám spoustu nových příznivců, diváků, a tím pádem i sponzorů. Rostoucí popularitu v Česku ilustruje skutečnost, že v průběhu loňského roku, kdy se nekonala skoro žádná sportovní klání, se esport několikrát objevil i na obrazovkách veřejnoprávní České televize.

Tým Sampi navíc v uplynulých měsících získal nového generálního partnera, sázkovou kancelář Tipsport, a blízko dohodě jsou další sponzorství.

Jestliže ještě loni Jakub Jankto, který mimo jiné drží podíl ve startupu Live Penalty, dával do organizace měsíčně ze své kapsy přibližně 300 tisíc, nyní už je to díky příjmům od partnerů zhruba polovina.