Krátce předtím, než osudná zpráva vyšla, objevila se nad Buckinghamským palácem duha. Jako by někdo nahoře, kdo kdysi nečekaným zvratem dějinných událostí vyslal na britský trůn tuto drobnou ženu, chtěl aspoň malou radostí lidem odčinit, že si ji bere zase zpátky.
Vláda obdivované panovnice trvala dlouhých sedmdesát let. Zemřela žena, která nejen pro svůj národ, ale snad i pro celý svět ztělesňovala kontinuitu, stabilitu, kotvu, úctu k tradicím, které jsou pro naši civilizaci tak cenné. Ztělesňovala sílu, odolnost, pevnou vůli, ale také respekt. Schopnost porozumění a pochopení, vlastnosti tak důležité v dnešním zrychleném světě. Ale také obrovskou pokoru při vykonávání povinnosti, jež jí byla Bohem dána – v neúnavné službě vlasti.
„Celý svůj život, ať bude dlouhý, či krátký, zasvětím službě vlasti,“ slibovala ještě jako korunní princezna na konci čtyřicátých let ve svém prvním projevu následnice trůnu.
Dnes víme, že její život krátký nebyl. Matka čtyř dětí, babička osmi vnoučat a prababička dvanácti pravnoučat, žena, která celý život milovala jediného muže, prince Philipa, do něhož se zamilovala ve třinácti, ho prožila velmi naplněný. Její život byl příběhem století. A skutečně do poslední chvíle sloužila své zemi.
Ještě dva dny před svou smrtí, v úterý 6. září, přijala Alžběta II. novou britskou premiérku Liz Truss. Byl to královnin patnáctý ministerský předseda – prvním byl samozřejmě Winston Churchill. Královna se opět přívětivě a povzbudivě usmívala, při chůzi se opírala jen o lehkou hůlku, měla na sobě své oblíbené volnočasnové oblečení.
A zářila.
Životní příběh Alžběty II. je dechberoucí. U příležitosti jejího odchodu v šestadevadesáti letech přinášíme šestadevadesát věcí a pozoruhodných detailů, které byste o ní měli vědět.
Bůh dopřej královně lehké spočinutí.
A Bůh ochraňuj krále.
1. Narodila se 21. dubna 1926 v půl třetí ráno v londýnské čtvrti Mayfair, jako prvorozená dcera tehdejšího vévody a vévodkyně z Yorku, pozdějšího krále Jiřího VI.
2. Loňské narozeniny neslavila, pobývala v ústraní na zámku Windsor, kde držela smutek za svého manžela, prince Philipa, vévodu z Edinburghu. Přesto však pozdravila celý svět.
V mimořádném poselství poděkovala nejen za přání k narozeninám, ale především za projevy účasti a soustrasti, které k ní míří doslova z celého světa.
3. Narozeniny mimochodem královna v dubnu neslavila nikdy. Tradičně spojila své narozeninové oslavy až s červnovou vojenskou přehlídkou Trooping the Colour. Přesun dubnové oslavy narozenin až na červen se pojil s mnohaletou tradicí a měl i praktický důvod – počasí. Koncem dubna totiž v Británii často prší, kdežto v červnu bývá počasí slunečné.
4. Královna Alžběta II. byla po Ludvíkovi XIV. druhým nejdéle vládnoucím monarchou světa. Na trůn nastoupila v roce 1952.
5. Když se narodila, byla po svém strýci Eduardovi a svém otci až třetí v pořadí nástupnictví na trůn. Eduard se sice králem stal, coby Eduard VIII., ale rozhodl se oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou a v prosinci 1936 abdikoval.
6. Britskou královnou se stala ve svých pětadvaceti letech po smrti svého otce, krále Jiřího VI., dne 6. února 1952.
7. Zprávu o jeho úmrtí obdržela v Keni, kde právě pobývala na cestě po zemích Commonwealthu. Po návratu do Londýna musela čekat v letadle, než jí přinesou černé šaty, aby v nich mohla vyjít ven. Od té doby vždy cestuje s vhodným smutečním oděvem.
8. Po pečlivých přípravách byla korunována 2. června 1953.
9. Alžběta II. byla také nejvyšší představitelkou anglikánské církve.
10. V dlouhém období její vlády došlo k zániku Britského impéria (proces byl zahájen již za jejího otce) a následnému vzniku Commonwealthu.
11. Poté, co britské kolonie začaly získávat nezávislost, se stala královnou několika nově osamostatněných zemí. Některé z nich později změnily svůj status na republiku.
12. Královnu reprezentoval majestát. A koruna. Ta britská imperiální reprezentuje ostrovní monarchii a celé impérium. Jde o největší korunovační klenot na světě: zdobí ji 2868 diamantů, přičemž ten největší, diamant Cullinan II, má 317 karátů (ne, to není překlep).
Najdete na ní také sedmnáct safírů, jedenáct smaragdů, 269 perel a dalších drahých kamenů. Královna Alžběta II. ji měla na své korunovaci v katedrále a léta ji nosila i na zasedání parlamentu.
13. V září 2015 překonala v délce vlády svoji praprababičku, britskou královnu a indickou císařovnu Viktorii, a stala se tak nejdéle vládnoucím panovníkem v anglických a britských dějinách.
14. Od smrti thajského krále Pchúmipchona Adunjadéta (Rámy IX.) v říjnu 2016 byla Alžběta II. nejdéle vládnoucím monarchou na světě.
15. V únoru 1945 (v necelých devatenácti letech) se připojila k ženskému pomocnému sboru jako nižší důstojnice Alžběta Windsorová a cvičila se v řízení a údržbě vojenských nákladních vozidel. Jako automechanička dosáhla funkce mladší velitelky. Byla posledním žijícím panovníkem, který za druhé světové války sloužil v uniformě.
16. Zároveň byla možná jediným žijícím panovníkem, který si uměl sám vyměnit na autě převodovku. Byť, jak sama před pár lety sdělila, „už to nějakou chvíli nezkoušela“. Donedávna však svůj vůz často a ráda řídila sama, zejména během letní dovolené.
17. Svého muže Philipa, prince řeckého a dánského, o pět let staršího, než byla ona sama, poznala v osmi letech při rodinné společenské akci. Ve třinácti se do něj zamilovala a začala si s ním vyměňovat dopisy.
18. Vzali se v roce 1947. V červenci toho roku bylo oznámeno jejich zasnoubení, 20. listopadu 1947 proběhl svatební obřad. Předloni v listopadu tak královna a její princ oslavili 73. výročí svatby.
19. Před svatbou se princ vzdal svých dánských a řeckých titulů, oficiálně přestoupil z řecké pravoslavné k anglikánské církvi a začal vystupovat jako plukovník Philip Mountbatten pod příjmením britské rodiny své matky.
20. Alžběta a Philip spolu měli čtyři děti: následníka trůnu Charlese, prince z Walesu, který se narodil rok po svatbě, konkrétně 14. listopadu 1948. Následovala princezna Anna (1950), princ Andrew (1960) a konečně nejmladší princ Edward (1964).
21. Alžběta II. má osm vnoučat, každé z jejích dětí ji obdarovalo hned dvěma. Jsou to William a Harry, synové prince Charlese a princezny Diany, princezny Beatrice a Eugenie, dcery prince Andrewa a Sarah, vévodkyně z Yorku, dále Peter a Zara, děti princezny Anny, a konečně Louise a James, potomci nejmladšího prince Edwarda.
22. Alžběta byla také jedenáctinásobnou prababičkou.
23. Pravnoučata princ George (letos v létě mu bylo devět let), princezna Charlotte (v květnu sedmiletá) a princ Louis (čtyřletý), děti prince Williama a jeho manželky Catherine, vévodkyně z Cambridge, jsou momentálně třetím, čtvrtou a pátým v pořadí na britský trůn.
První v pořadí je jejich dědeček princ Charles, druhý pak jejich otec, princ William.
24. Jedenácté pravnouče se narodilo loni v létě, jde o očekávanou dceru prince Harryho a jeho manželky Meghan, vévodkyně ze Sussexu. Spolu už mají syna Archieho, zanedlouho dvouletého.
25. Alžběta II. pochází z dynastie Windsorů, jejímž zakladatelem byl její dědeček král Jiří V., který tak svůj rod nazval roku 1917. Původně se jednalo o sasko-kobursko-gothajsko-hannoverskou dynastii, potomky královny Viktorie a Alberta Sasko-Koburského.
Ke změně jména na Windsory došlo, protože původní název zněl příliš německy, což zejména v období první světové války nebylo pro Brity vhodné.
26. Roku 1960 byl název Windsorské dynastie pozměněn podle jména manžela Alžběty II. prince Philipa na Mountbatten-Windsor. Královna sama a její přímí potomci si podrželi příjmení Windsor.
27. Hrad Windsor je vedle Buckinghamského paláce dodnes královninou nejčastější rezidencí. Hrad se nachází v anglickém hrabství Berkshire, jen třicet kilometrů od Londýna.
28. Je silně spojen s anglickou a následně britskou královskou rodinou a ztělesňuje téměř tisíc let architektonické historie. Jedná se o druhý největší obývaný hrad na světě.
29. Královna v něm předloni strávila většinu času v izolaci – spolu s princem Philipem a hrstkou personálu si zde vytvořili ochrannou „bublinu“, izolující je před rizikem koronavirové nákazy.
30. Mezi další oblíbená královnina sídla patřil zámek Sandringham v Norfolku, spojený každoročně s oslavou rodinných vánočních svátků, a skotský Balmoral, kde královna trávila svou každoroční letní dovolenou.
31. Zámek Balmoral je oblíbeným letním sídlem anglických královen už víc než 150 let. Od královny Viktorie, která panství v hrabství Aberdeenshire odkoupila s manželem princem Albertem už počátkem padesátých let 19. století, až po současnou panovnici.
32. Atmosféra na Balmoralu je mnohem neformálnější než v prostředí jiných sídel Jejího Veličenstva. Členové rodiny se na zámku mohou pohybovat v neformálním oblečení, i sama královna dennodenně vyrážela ve volnočasovém oděvu.
Na dlouhé procházky do okolí vystačila s tradičním šátkem na hlavě a nepromokavou prošívanou vestou, potřebnou do zdejšího nestálého počasí.
33. Mimochodem, k formalitám. Kdo někdy měl možnost královnu Alžbětu II. oslovit, musel následovat základní pravidla: dáma před panovnicí provede pukrle, pán úklonu. A panovnice se neoslovovala bez vyzvání, jako první na vás promluvila ona.
34. Při prvním oslovení se použil titul „Your Majesty“, pak už bylo možné pokračovat „Madam“. Pozor, vysloveno „Ma’am“, tedy jako „ham“. Nikoli jako „Adam“.
35. A zpět k Balmoralu. Balmoral byl privátním sídlem panovnice – hrad drží v osobním vlastnictví, a nespadá tedy do majetku koruny.
36. Poprvé se o Balmoralu zmiňují skotské kroniky už ve 14. století, v místech dnešního paláce měl velké lovecké sídlo král Robert II. Skotský (1316–1390), vrstevník českého krále Karla IV.
37. Dcera Karla IV., Anna Česká, se mimochodem později provdala do Anglie, stala se manželkou anglického krále Richarda II., v Anglii si získala mimořádnou oblibu a proslula coby „dobrá královna Anna“, o níž se dodnes píše v britských učebnicích dějepisu.
38. Alžběta II. byla výborná jezdkyně. I po čtyřech porodech zvládala během vojenských přehlídek absolvovat dlouhé hodiny v sedle.
39. Na koni doprovodila v roce 1982 při státní návštěvě i nového amerického prezidenta Ronalda Reagana.
40. V sedle ráda trávila čas i ve stáří. Předloni dokonce na prvním oficiálním snímku po dubnové oslavě 94. narozenin. Místo portrétu urozené dámy dopřávající si klid někde v teple u krbu se šálkem čaje vidíme ženu, která popírá přírodní zákony.
41. V sedle vlastního koně poprvé seděla ve dvou letech a ani víc než devadesát let poté neměla nejmenší důvod se své vášně zříkat.
42. Při jízdě na koni nenosila jezdeckou helmu. Vždy jen šátek. „Přilbu si na hlavu nenasadím nikdy. Jezdím bez ní devadesát let a vůbec nevím, proč bych na tom měla něco měnit,“ řekla královna před několika lety jednomu ze svých poradců.
43. Důvod, proč raději než bezpečnější helmu nosila nadále šátek, byl navíc prozaický. „Nevíte, jak dlouho trvá, než mi opraví rozcuchaný účes!“ Na časté přečesávání neměla panovnice při svém denním tempu čas. Na vyjížďku si ho naopak ráda pravidelně udělá.
44. Samozřejmě, s věkem přicházela jistá omezení. Žena, která v mládí jezdívala tryskem, o čemž svědčí i dochované fotografie, volila v posledních letech mnohem pomalejší tempo. Její kůň chodil nejčastěji krokem, který občas panovnice pobídla v lehký klus.
Projížďky také nejsou zdaleka tak dlouhé, jako bývávaly – ještě v šedesáti vydržela královna v sedle celé hodiny a vykonávala mnohakilometrové celodenní obhlídky svého panství, například na skotském Balmoralu.
45. Ve stáří Její Veličenstvo nejčastěji jezdilo ve windsorském parku a vždy v doprovodu svého vrchního štolby Terryho Pendryho, který svůj úřad zastává již desítky let. Alžběta II. málokdy jezdila v dešti, což dříve milovala.
„Dnes už preferuji příjemné slunečné počasí a jasno. Nechci v chladu a dešti nastydnout,“ citovala její slova britská odnož prestižního amerického magazínu Town and Country.
46. Pro její vitalitu a kondici ji obdivovali i o generaci mladší členové rodiny. „Neznám nikoho dalšího, kdo by v devadesáti jezdil na koni, natožpak takto často a dobře. Královna je opravdu úžasná a neuvěřitelně vitální,“ řekla onehdy na adresu své tchyně o generaci mladší Camilla, vévodkyně z Cornwallu, manželka korunního prince Charlese.
47. Oproti dřívějšku samozřejmě královna už řadu let nejezdila na temperamentních anglických plnokrevnících, kterých jako vášnivá fanynka dostihového sportu dodnes vlastnila desítky. Alžběta II. byla mimochodem nejstarší aktivní majitelkou a chovatelkou dostihových koní ve Spojeném království.
Jestli mohl někdo telefonovat královně ve dne v noci, byli to klíčoví lidé spojení s její dostihovou stájí a hřebčínem. Královna se o své koně intenzivně zajímala. V rozmluvě se slavným komentátorem BBC Peterem O’Sullevanem, jejíž záznam je uložen v královských archivech, na toto téma řekla:
„Moje dostihová filozofie je jednoduchá. Baví mě odchovat koně, který je rychlejší než koně jiných lidí. Baví mě chodit na dostihy, ale nejvíc ze všeho miluji koně. Anglický plnokrevník pro mě zosobňuje skutečně dobrého koně, a jestli mám nějaký sen do budoucna, je stejný jako u všech – chci odchovat vítěze Derby…“
48. Jak moc královna milovala dostihy, dokonale ukázal doběh Ascot Gold Cupu na slavném mítinku Royal Ascot v roce 2013, který po velkém boji vyhrála klisna Estimate v královniných vlastních barvách. Záběry slavící Alžběty v královské lóži obletěly svět.
Hnědka Estimate pocházela z chovu obchodníka, šlechtice a náboženského vůdce Aga Khana, který královně daroval k jejím osmdesátým narozeninám několik cenných plnokrevných klisen.
49. Když se Alžběty II. v den její korunovace zeptala dvorní dáma, jak se cítí, dostala odpověď, že velmi dobře. Královna byla téměř v euforické náladě, neboť právě obdržela zprávu od trenéra své stáje, že hřebec Aureole podal skvělý výkon v závěrečném tréninku před Derby.
Ryzák z chovu královnina otce Jiřího VI. nakonec doběhl druhý, výsledek dodnes žádný další královnin kůň nepřekonal.
50. Jejím oblíbeným koněm byl ke konci života černočerný fellský pony, původní britské plemeno a univerzální pracovní pony z vřesovišť severu Anglie, zejména z oblastí Cumberland, Westmorland a Northumberland.
51. Na světě žije pouze šest tisíc jedinců těchto koní, většina z nich v Anglii. Alžběta II. byla dlouholetou patronkou chovu fellských ponyů. Jsou známí skromnou, dobráckou povahou, klidem a pracovitostí.
52. Plemeno fellských ponyů ostatně rád prezentoval i manžel královny, princ Philip, vévoda z Edinburghu, který se po dekády účastnil vozatajských soutěží právě s černým čtyřspřežím těchto koní.
53. Ve volném čase nosila královna ráda tmavší a neutrální přírodní odstíny.
54. Naopak při oficiálních příležitostech, pokud zrovna neměla smutek, volila panovnice vždy výrazné, zářivé barvy a pastelové odstíny. Nebylo to proto, že by tolik milovala žlutou, limetkovou, tyrkysovou a růžovou, ale aby byla v davu vždy na první pohled vidět.
55. Její dvorní designérkou byla už řadu let Angela Kelly. Třiapadesátiletá návrhářka z Liverpoolu byla též královninou osobní asistentkou. Její oficiální titul zněl „osobní asistentka, poradkyně a kurátorka Jejího Veličenstva královny“.
56. Nejoblíbenějším královniným kompletem byly šaty doplněné kabátem ke kolenům z téže látky a klobouk, vše v téže výrazné barvě. Naopak její kabelka a boty bývaly obvykle černé.
57. Kabelka sloužila často i jako symbol, kterým královna personálu naznačovala své přání. Když příkladně přeložila kabelku z jedné ruky do druhé, dávala najevo, že je unavená konverzací a chce hovor s dotyčným ukončit. Personál pak dotyčného diskrétně od panovnice odvedl.
Když se kabelka objevila na stole, znamenalo to, že se stolování blíží ke konci.
58. Královnin šatník měl i zajímavou českou stopu. Některé hedvábné šátky, které královna ve volném čase ráda nosí, vytvořila původem česká designérka Ivana Nohel. Příběh české emigrantky, která spolupracuje s Buckinghamským palácem, jsme přinesli v předloňském vydání speciálu Forbes Woman.
59. A ještě něco módy! Na předloňské svatbě princezny Beatrice, která se „tajně“ a v soukromí, jen za přítomnosti královny Alžběty II. a své nejbližší rodiny, provdala za svého snoubence Edoarda Mapelli Mozziho, dala panovnice své oblíbené vnučce najevo přízeň a podporu zcela mimořádným gestem: věnovala jí coby svatební róbu své vlastní šaty z mládí.
Unikátní vintage róbu, kterou nevěsta oblékla, navrhl Alžbětě II. slavný návrhář Norman Hartnell. V původní verzi byly šaty bez rukávů a mladá královna je v šedesátých letech oblékla jako večerní róbu například na premiéru filmu Lawrence z Arábie v roce 1962.
Pro princeznu Beatrice byly šaty upraveny: vedle krátkých balonových rukávů byl prodloužen spodní volán a změny doznal také živůtek šatů.
60. A teď trochu byznysu. Královna Alžběta II. patřila k největším realitním magnátkám světa.
61. Vlastnila přes 600 různých nemovitostí. Jde o impozantní přehlídku britských paláců, hradů, zámků, venkovských usedlostí, tvrzí, mlýnů a dalších stavení na panstvích od jižního Walesu a střední Anglie po Skotsko a Severní Irsko.
62. Jde jak o reality v osobním vlastnictví panovnice, soukromé rezidence, nebo o součást takzvaného Crown Estate, souboru pozemků a nemovitého majetku spadajícího do vlastnictví koruny.
Je na co se dívat! Jen zmíněný The Crown Estate, založený králem Jiřím III. v roce 1760, k dnešnímu dni představuje například 792 tisíc hektarů půdy a lesů a nemovitosti v souhrnné hodnotě přes 14,3 miliardy liber. Dodnes zaměstnává téměř osm tisíc lidí.
63. Roční obrat The Crown Estate se pohybuje okolo dvou miliard liber s čistým ziskem asi 330 milionů liber. Pětasedmdesát procent této částky směřuje do Her Majesty’s Treasury, pětadvacet procent přímo panovnici v rámci takzvaného Sovereign Grant (ten se do češtiny často nesprávně překládá jako suverénní grant, ale jde samozřejmě o grant panovnice.)
64. Poslední státní grant určený královské rodině činil přibližně 120 milionů dolarů. Buckinghamský palác jej využívá výhradně ke krytí oficiálních nákladů, jako jsou platy, zajištění bezpečnosti, cestování, údržba paláce či výdaje na IT služby.
65. Soukromé výdaje královny a její širší rodiny jsou naproti tomu kryty z takzvané osobní peněženky (Privy Purse), která je financována z lancasterského vévodství. To za fiskální rok 2020 vykázalo čistý zisk ve výši třiceti milionů dolarů.
66. Třiasedmdesátiletý princ Charles jakožto vévoda z Cornwallu dostává navíc ke svému podílu ze státního grantu také plat z cornwallského vévodství (Duchy of Cornwall). Vévodství založil ve 14. století Eduard III. pro svého prvorozeného syna, aby se měl čím zabývat při čekání na nástup na trůn.
67. Dnes čítá cornwallské vévodství 150 zaměstnanců, kteří se starají o více než 130 tisíc akrů pozemků na jihozápadě Anglie v odhadované hodnotě téměř 1,3 miliardy dolarů.
68. Princ Charles sice nemůže pozemky patřící k vévodství prodávat, avšak vydělávat na nich může. Pouze na pronájmu pozemků vydělalo vévodství za uplynulý rok padesát milionů dolarů, z nichž třicet putovalo k princi Charlesovi a jeho potomkům ke krytí jejich výdajů.
69. Cornwallské vévodství je tak pro Charlese mnohem lukrativnějším zdrojem příjmů než státní grant, ze kterého minulý rok obdržel jen necelých 2,5 milionu dolarů.
70. Velká část princových příjmů připadla také jeho synům. Princ William a princ Harry obdrželi dohromady za rok 2020 7,8 milionu dolarů ke krytí svých vlastních nákladů.
71. Zpět k nemovitostem. Největší rezidencí britské královské rodiny je samozřejmě Buckinghamský palác. Najdeme tu 775 pokojů, 92 pracoven, 78 koupelen, 52 velkých ložnic, 19 slavnostních sálů, vlastní poštovní úřad, kino, bazén, chirurgickou ambulanci a klenotníka.
72. Nejslavnější královský palác na světě byl v roce 1703 postaven jako rezidenční dům vévody z Buckinghamu, později se stal majetkem královské rodiny a byl mnohokrát rozšiřován a renovován.
Hlavním sídlem panovníka je od roku 1837, kdy se sem nastěhovala královna Viktorie. Jde o oficiální londýnskou rezidenci královny.
73. Oficiální rezidencí jejího nejstaršího syna, korunního prince Charlese, je Clarence House. I k tomuto paláci má panovnice vztah. Palác vystavěný mezi lety 1825 a 1827 býval v letech 1953–2002 sídlem bývalé královny Alžběty, známé jako královna matka.
Od roku 2003 je Clarence House oficiální rezidencí Jeho královské Výsosti Charlese, prince z Walesu, a jeho manželky.
74. Zatímco Clarence House je oficiální rezidencí, Highgrove House představuje privátní a oblíbené venkovské sídlo prince Charlese. Highgrove je součástí Duchy of Cornwall, které princ Charles spravuje a z něhož příštímu britskému králi plyne i roční zisk ve výši přes 21,7 milionu liber.
75. Hodnota majetku královské rodiny je aktuálně odhadována na 28 miliard dolarů a bez nadsázky se dá říct, že rod Windsorů každoročně pumpuje do britské ekonomiky stovky milionů liber. Více podrobností si můžete přečíst v rozsáhlé a precizní analýze kolegů z amerického Forbesu.
76. Královna nikdy neposkytovala rozhovory. Její názory však zaznívaly v pravidelných projevech, typicky v projevu vánočním, který panovnice pronášela 25. prosince. Ten se vždy týkal nejen vánočního přání, ale také aktuálních témat daného roku.
„Uplynulý rok poznamenaný pandemií koronaviru lidi sice rozděloval, zároveň je ale v mnohém i sblížil,“ připomenula královna v projevu na předloňský Boží hod vánoční.
77. V řeči, která trvala necelých pět minut, a kterou vedle veřejnoprávní stanice BBC přenášely i oficiální twitterové účty královské rodiny, Alžběta II. poděkovala zdravotníkům i dalším dobrovolníkům, kteří pomáhali v Británii a dalších částech světa v boji s koronavirem.
Šlo už o 68. vánoční řeč panovnice. „Toto období roku bude u mnohých poskvrněno smutkem: někteří truchlí kvůli ztrátě těch, kteří jim byli drazí, jiným chybějí přátelé a členové rodiny, kteří s nimi nemohou kvůli bezpečnosti být, a přitom vše, co si k Vánocům opravdu přejí, je jen objetí nebo stisk ruky,“ uvedla královna.
„Pokud jste jedním z těchto lidí, nejste sami. A věřte, že na vás myslím a modlím se za vás,“ dodala panovnice.
78. Když pronášela svůj první projev, bylo jí teprve jednadvacet. Psal se rok 1947 a byla teprve princeznou. Tehdy měla svůj první velký státnický projev v rozhlasu – jako příští královna, příští hlava společenství Commonwealthu, jako budoucí hlava monarchie, která právě dosáhla plnoletosti.
„Prohlašuji před vámi všemi, že ať bude můj život dlouhý, či krátký, bude zasvěcen službě vám,“ znělo doslova její hlavní poselství. Dnes víme, že Alžbětin život krátký nebyl. Naopak.
79. Předloňský pandemický rok byl i rokem několika projevů zcela mimořádných. První přišel zkraje dubna 2020.
„Prožíváme čas plný výzev, který přinesl změny do našich životů,“ uvedla královna Alžběta II. svůj přibližně pětiminutový projev, v němž poděkovala zdravotníkům, pečovatelům a všem členům záchranného systému, kteří dle jejích slov „nesobecky přispívají svou službou a podporují nás všechny“.
80. Další řeč přišla v pátek 8. května 2020, pozdě večer. Panovnice pronesla řeč k národu k výročí konce druhé světové války a učinila tak stylově, totiž na minutu přesně sedmdesát pět let poté, co konec války oznámil v rozhlase její otec, král Jiří VI.
„Oslovuji vás, přesně jako vás oslovil můj otec před 75 lety,“ zahájila svůj projev k oslavám Dne vítězství. „Jeho projev byl tehdy pozdravem a vyjádřením úcty všem mužům a ženám, kteří se v boji tolik obětovali. Byla to totální válka, která zasáhla celý svět,“ připomněla Alžběta II. nejhorší válečný konflikt v dějinách.
„Na začátku tehdy vše vypadalo pochmurně, ale byla to právě naše víra, která nám pomohla vytrvat. Z toho plyne i poučení, hlavní poselství tehdejších dnů – je důležité zachovat si víru, nikdy se nevzdat a nikdy si nezoufat,“ řekla královna, která sama druhou světovou válku zažila na hranici dospělosti.
81. I v tomto projevu pak zazněla připomínka neradostné reality světové pandemie koronaviru.
82. A teď na veselejší notu: královna se ani v pokročilém věku nevzdávala svých libůstek. Pokud si myslíte, že pila jenom černý čaj, byli byste na omylu. Královna se příkladně alkoholových nápojů rozhodně nezříkala, byť byla ve své životosprávě velmi střídmá.
83. Královna preferovala champagne před běžnými víny, a pokud si sklenku šampaňského zvolila, má na výběr obvykle z osmi svých nejoblíbenějších světových značek šampaňských vín. Mezi oficiální královské dodavatele patří dlouhá léta například champagne domy Bollinger, Lanson, GH Mumm a Krug.
84. Stejně jako její prvorozený syn Charles nepohrdla Alžběta II. ani sklenkou třešňové brandy, z vín měla raději spíše ta dezertní a portská. K dalším královniným oblíbeným značkám alkoholu, které se v královském paláci obvykle nabízely hostům, pak patřilo Bacardi-Martini a Johnnie Walker.
85. Jak ovšem známo, nejoblíbenějším drinkem královny byl nápoj zvaný Gin Dubonnet, kombinace likéru Dubonnet a královnina oblíbeného ginu. Královna nejraději volila lokální značku Gordon’s Gin, mezi královské dodavatele destilátů patří také značky Pimm’s nebo Bacardi.
86. Dubonnet, francouzský aperitiv na bázi vermutu, měla v oblibě už královna Viktorie, od jejíhož narození letos uplynulo již dvě stě let, a byl také nejmilejším drinkem královny matky.
Památná jsou slova této velké dámy z jednoho pošmourného odpoledne na skotském Balmoralu. Venku bylo sychravo: „Myslím, že s sebou dnes ráno přiberu dvě lahvinky Dubbonetu a ginu,“ pravila tehdy královna matka, a to už měla hodně přes osmdesát. „Kdyby náhodou přišly vhod.“
87. Jedná se o hořkosladký likér vyráběný ze silného červeného vína (zde však z vinic slunné jižní Francie), koření, bylin, malého množství chininu a dalších ingrediencí.
88. I tento oblíbený královnin drink byl před pár lety ještě povýšen. V létě 2020 oznámil Buckinghamský palác výrobu vlastní značky ginu. Lahev nesoucí znak královny a logo Buckinghamského paláce ukrývá špičkový destilát vyrobený z přírodních surovin v biokvalitě, pocházejících přímo z královských zahrad v Londýně.
Mezi dvanáctkou surovin v destilátu nechybí citron a citronová tráva, verbena nebo listy morušovníku.
89. Abyste se stali královniným dodavatelem s oficiálním pověřením, musela si královnina domácnost z příkazu panovnice objednávat vaše produkty alespoň pět let v řadě.
90. Když mluvíme o byznysu – královna velmi ráda veřejně podporovala britské podnikatele. Coby hlava a patronka British Chambers of Commerce během prvního pandemického roku opakovaně podpořila zástupce britského byznysu – od průmyslníků až po drobné živnostníky, obchodníky a zástupce lokálních řemeslných cechů, jimž adresovala několik otevřených dopisů.
91. Královna byla velmi moderní. I v pokročilém věku běžně používala moderní komunikační platformy, jako je Skype, Zoom nebo Teams. Celý první pandemický rok tímto způsobem komunikovala nejen s rodinou, ale také s nejrůznějšími organizacemi.
92. Pro Forbes se na toto téma rozmluvil velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v České republice, jeho excelence Nick Archer:
„Byl jsem překvapen tím množstvím Zoom callů a virtuálních setkání, mítinků přes nejrůznější digitální platformy. I pro mě to bylo trochu sci-fi, vidět královnu na Skypu,“ přiznal diplomat.
93. O královské rodině se často říká, že je velmi konzervativní. To velvyslanec rozporoval: „I současná situace ukazuje, jak se dokázali modernizovat, přizpůsobit nové době. Jak může někdo říct, že jsou staromódní, když pak vidíte čtyřiadevadesátiletou královnu, jak vede telekonferenci přes platformu Zoom?“
94. Pro Forbes pak dodal i další zajímavost. „Když jsem sledoval, co všechno dělal během lockdownu princ Charles prostřednictvím Zoomu, byl jsem ohromen. Pochopte, když jsem odcházel z paláce já, ještě jsme neměli ani e-mail. To byl rok 2000. Tehdy jsme debatovali o tom, zda vůbec potřebujeme elektronickou poštu!“
95. Jak jsme královně přáli k loňským 95. narozeninám? „Příběh Alžběty II. je příběhem století. Je tu s námi už skoro sto let. Když mluví o konci druhé světové války, mluví o něčem, co sama zažila, navíc na prahu dospělosti,“ připomínal Nick Archer.
„Vším, co dělá, slouží svému národu a vlastně i celému světu. Myslím, že je to něco, co dnešní svět potřebuje. Ukotvení, tradice, stabilitu, které britská královská rodina představuje. Kontinuitu.“
96. Královna Alžběta II. zemřela pokojně ve čtvrtek 8. září 2022 v odpoledních hodinách na svém nejmilejším místě, skotském hradě Balmoral. Její syn bude vládnout jako král Karel III.