Kousek za Brnem se rodí město budoucnosti. V Židlochovicích, dvacet kilometrů od jihomoravské metropole, vznikne první udržitelná městská čtvrť v Česku. Díky moderním technologiím má šetrně hospodařit s elektřinou i vodou, být v symbióze s okolní přírodou a zároveň podporovat komunitní život.
Autoři projektu Chytré Líchy teď představili návrhy pěti architektonických studií, které se utkají o možnost dodat unikátní čtvrť její podobu. Patří mezi ně architekt Dalibor Borák, studia KOGAA, MS Plan, Pelčák a partner architekti a Projektil architekti. Vítěz bude známý v první polovině května.
Výstavbu na třech hektarech pozemků mají tvořit pouze energeticky úsporné a šetrné budovy. Zásobovat elektřinou je bude chytrá síť, která pomáhá efektivně využívat energetickou soustavu, a součástí projektu mají být také solární panely a bateriové úložiště.
Rozvody vody se rozdělí na pitnou a užitkovou. Obyvatelé tak nebudou plýtvat pitnou vodou třeba na splachování či zalévání. K tomu by měla sloužit lehce znečištěná odpadní voda přečištěná domácí čistírnou. Podle odhadů by tohle řešení mělo snížit o polovinu spotřebu pitné vody a také množství odpadní vody vypouštěné zpět do přírody.
Chytré veřejné osvětlení má omezit světelný smog. A zelená má být i zdejší doprava. Město chce motivovat místní, aby co nejméně jezdili vlastními vozy. Jako alternativu mají možnost sdílet auta, kola a nákladní kola.
Na principu sdílení mají fungovat také veřejné grily, sady či zahrady. V rámci komunitního života by tady měla vyrůst také sportoviště, klubovny, kavárny a coworkingové prostory.
Výstavba by měla začít v roce 2023 a domov tady najde pestrá škála obyvatel od mladých rodin až po seniory. Projekt má poskytnout bydlení také lékařům, učitelům a dalším profesím, které jsou v tuto chvíli v Židlochovicích nedostatkové.
Takhle by čtvrť budoucnosti mohla vypadat podle návrhu jednotlivých architektonických studií:
Dalibor Borák
Návrh architekta Dalibora Boráka počítá se stavbou dostupných modulárních domů, které by měly svými rozměry a strukturou navazovat na stávající výstavbu. Srdcem celé čtvrti má být parkově upravená bezautomobilová oblast, sloužící společnému životu místních.
„Součástí návrhu je také multifunkční dům, kde budou mimo jiné coworkingové prostory, nebo třeba komunitní ubytování pro seniory, které by podpořilo rozmanitou strukturu obyvatelstva,“ přibližuje Borák. Mezi chytrá řešení patří například záchytné parkoviště se solárními panely na střeše.
KOGAA
Architektonické studio KOGAA přišlo s návrhem, který nabízí nejrůznější druhy bydlení od startovacích bytů pro mladé profesionály přes vícegenerační rodinné domy až po byty pro aktivní seniory.
Součástí jsou i prostory, které se dají v průběhu času využívat pro různé účely. „Příkladem jsou takzvané Soho objekty, což jsou malé jednotky, které mohou sloužit jako byt i jako kancelář. Nebo třeba dvoupatrové rodinné domy, které je v případě potřeby možné rozdělit na dva byty, třeba když majitelům odrostou děti,“ popisuje architekt Tomáš Kozelský.
MS Plan
Těžištěm návrhu z dílny studia MS Plan je centrální náměstí, které navazuje na koupací biotop a přilehlý pavilon. Součástí je také kulturní mítink point u vstupu do lesoparku. Nechybí tady nejrůznější sportoviště, lodní kontejner přestavěný na pódium pro koncerty nebo komunitní sad a zahrada.
Výsadbu má z velké části tvořit luční směs a také vodní i suchozemské rostliny, které pohlcují CO2 a filtrují znečištění vody a půdy. Návrh se soustředí také na přirozený koloběh vody. Dešťovou vodu zachycují retenční jezírka či zelené střechy a povrchy komunikací tvoří zatravňovací propustné dlaždice.
Pelčák a partner architekti
Návrh architekta Petra Pelčáka a jeho kolegů staví na adaptabilitě. Dá se různě přizpůsobit potřebám města i jeho obyvatel. Jeho základem jsou dřevěné pasivní domy, ale je možné zvolit i jiné stavební materiály.
Zajímavým řešením jsou například boxy na střeše garáží. „Dají se využít jako sklady, dílny nebo prostory pro startupy,“ přibližuje Pelčák. Součástí návrhu je také komunitní hub, kde může být coworking, dětská skupina či kavárna. A sociální život mají podpořit i fitpark, hřiště či komunitní zahrádky.
Projektil architekti
Základem návrhu je protáhlá náves obklopená alejí. Dalším důležitým prvkem je záhumenní cesta, která by definovala hranici zástavby a krajiny a zároveň byla příjemným místem pro procházky i cesty za povinnostmi. Studio přichází se širokým spektrem domů od bytových přes rodinné až po dvoj- či trojdomy a viladomy, jejichž vnitřek se dá variabilně měnit.
Návrh klade velký důraz na energetické řešení. To kombinuje solární energii s tepelnými čerpadly. „Zajímavým prvkem je takzvaná therm pipe – kanalizační trubka omotaná primárním okruhem tepelného čerpadla. Využívá zároveň teplo ze země i z kanalizační stoky,“ vysvětluje Petr Filip, který je autorem energetického řešení.