Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura. Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku s názvem Alles Gute.
Porosteme
Vypadá to dobře. I přes trvající pandemii a lockdown zlepšila spolková vláda svůj výhled pro vývoj ekonomiky. Letos by HDP mělo meziročně vzrůst o 3,5 procenta. A příští rok má německá ekonomika stoupat ještě o něco rychleji. „Nejpozději v roce 2022 zase dosáhneme naší staré síly,“ řekl v úterý spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier. A to je dobrá zpráva i pro nás.
Školky
místo obchodů
Nemůže za to jen pandemie. Už dřív se centra mnoha menších i větších německých měst vylidňovala. Během posledního roku dostaly ale obchody takovou ránu, že je možné, že už se do kdysi plných ulic život jen tak rychle nevrátí. Místo prázdných výloh by mohly vzniknout v centrech třeba školky a byty. V Severním Porýní-Vestfálsku připravili investiční balík za sto milionů eur, který má takové změně měst pomoci.
Vzor
made in Porsche
Nové slovíčko pro dnešní lekci: Tschüss – čau, nashle. Přesně to vzkazuje šéf sporťáků Porsche Oliver Blume autům se spalovacími motory. Budoucnost vidí v zásuvce a příkladem mají jít i top manažeři téhle německé automobilky. Ti mají svá služební auta vyměnit za nová s hybridním nebo elektropohonem.
Automobilka také oznámila, že v Německu postaví vlastní továrnu na bateriové články. „Je to klíčová technologie pro automobilový průmysl, kterou musíme mít i v naší zemi. Jak ve vývoji, tak i ve výrobě. Porsche v tom chce hrát průkopnickou roli,“ řekl Blume v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung. Dosud se většina německých automobilek v téhle oblasti spoléhá na výrobu z Asie.
Venkov
žije?
Téměř šedesát procent zemědělské plochy v Německu patří investorům a firmám, které samy v zemědělství nepůsobí. Ceny polí přitom za posledních patnáct let stouply o více než dvě stě procent a pro zemědělce, kteří si musejí půdu pronajímat, je to velký problém.
„Znamená to méně prostředků pro investice do chovu zvířat, ochrany klimatu i biodiverzity,“ varuje spolková ministryně zemědělství Julia Klöckner a navrhuje například regulovat, kdo bude mít k půdě přístup. Primárně to mají být ti, kteří se o ni i starají. Pokud se totiž dosavadní trend nezmění, vážně podle ní hrozí, že venkovské regiony zchudnou.
Vesnice a malá města trápí i to, že v nich ubývá mladých lidí. V třítisícovém Loitzu na severu Německa proto nyní rozjeli projekt, ve kterém nabízejí mladým lidem na rok zdarma bydlení v opuštěném domě. Aby jejich motivace přestěhovat se na konec světa a dům postupně opravit stoupla, nabízí za to navíc ještě tisíc eur měsíčně.
Nepivo
Říct Bier už určitě umíte, tak si k tomu dáme ještě jedno slovíčko: Alkoholfrei – nealko. Nealkoholická piva se těší v Německu čím dál větší oblibě a na pivním trhu mají už velmi silné postavení. Brzy bude každé desáté prodané pivo nealko.
Pivovary to těší obzvlášť teď, protože jejich prodej se během pandemie nepropadl tolik jako v případě běžných piv. Z téměř sedmi tisíc značek piva je v Německu přes sedm set druhů nealko nápojů, jako jsou radlery. Právě prodej pivních mixů bez alkoholu loni stoupl o šestinu. A když jsme u toho piva: vyhlídky na mnichovský Oktoberfest jsou prý bídné a hrozí, že ani letos tahle pivní megapárty nebude.