Byla to pohádková svatba, v Británii vlastně první svého druhu.
V onen příjemný, lehce oblačný den 29. dubna 2011 si slečna Catherine Elizabeth Middleton, dívka z běžné středostavovské anglické rodiny, vzala za manžela Jeho královskou Výsost prince Williama Arthura Philipa Louise, prvorozeného syna prince z Walesu, příštího krále.
Momentu, kdy vysoká, charismatická Catherine coby novopečená vévodkyně z Cambridge, kterýžto titul byl novomanželskému páru v den jejich sňatku propůjčen, provedla před Jejím Veličenstvem královnou Alžbětou II. ve Westminsterské katedrále hluboké, obřadné pukrle, přihlíželo šestadvacet milionů britských televizních diváků a další stovky milionů po celém světě.
Tmavovláska v bílých krajkových svatebních šatech, vyrobených na míru britskou značkou Alexander McQueen, si ale srdce Britů získala už mnohem dříve. Byla jednou z nich – anglická růže z města Reading, která se shodou okolností podle všeho stane příští královnou.
V den jejich svatby byly samozřejmě už dávno zapomenuty někdejší sprosté bulvární titulky, téměř dekádu se vysmívající „Waity Katie“, Kačce Čekačce, dívce, kterou si „princ nikdy nevezme, i když by si to její ambiciózní matka moc přála“.
Zapomenuty byly hony na nebohou dvacetiletou dívku ulicemi Londýna, když ani jako čerstvá přítelkyně prince neměla žádnou ochranu před médii. Najednou si nikdo nedovolil veřejně řešit každé její kilo, každou její nelichotivou fotku přes celou obálku společenského časopisu.
Dnes je to zapomenuto, protože lidská paměť je věc nespolehlivá, ale dekádu před svou svatbou si Kate Middleton prošla doslova peklem. Představy, že byla od počátku miláčkem médií, vypovídají spíše o nevědomosti a krátké paměti těch, které tyto zkazky šíří.
Roky čelila neustávajícímu tlaku bulvárních novinářů, který by vydržela málokterá. Ona vydržela – a co víc, všechno ustála s grácií, která v posledních letech ještě sílí.
Catherine, příští královna
Během posledních deseti let také Catherine britské královské rodině i celému světu dokázala a dokazuje, že si princ William zvolil mimořádně šťastně. Spolu jsou už téměř dvacet roků, víc než polovinu svého života (vévodkyni je devětatřicet, princ oslaví 39. narozeniny v červnu).
Deset let po svatbě pracují vévoda a vévodkyně z Cambridge intenzivně na svém dalším, příštím poslání: po korunovaci prince Charlese králem se právě princ William a jeho manželka stanou příštím princem a princeznou z Walesu.
Zejména v posledních letech tito dva, teď už rodiče tří malých dětí, společnou usilovnou prací pro korunu, svou vlast a společenství Commonwealth dokazují, že jsou mimořádně slibnou budoucností britské královské rodiny. Jejich obliba, ale především všeobecný respekt a autorita neustále roste.
Pro dívku z běžné anglické rodiny je takový vzestup samozřejmě mimořádným úspěchem. Ačkoliv se jejich původy dnes komolí všelijak, všechny dříve přivdané královské snachy, od Lady Diany Spencer přes Sarah Ferguson až třeba pro Sophii Rhys-Jones, manželku královnina nejmladšího syna Edwarda, pocházely z vysoce urozených šlechtických kruhů.
Jakkoli se o princezně Dianě psávalo jako o učitelce ze školky, Williamova matka pochází ze staroslavného rodu středoanglických Spencerů, kteří už v 15. století sloužili prvním Tudorovcům.
Sophie Rhys-Jones, nynější hraběnka z Wessexu, sice před svatbou pracovala v PR agentuře, ale pochází z vysoce urozené velšsko-irské rodiny, která svůj původ dovozuje dokonce až ke králi Jindřichu II. Francouzskému.
A šlechtický původ má i rodina Fergusonových, z nichž pochází Sarah, matka dnešních princezen z Yorku, Beatrice a Eugenie.
Dívka z rodiny Middletonovy oproti nim žádný urozený původ neměla. Až se však králem stane Charlesův starší syn, bude vévodkyně Catherine královnou – přijme titul Queen Consort, podobně jako například její o něco starší vrstevnice, nyní už královna Letizia Španělská, někdejší televizní moderátorka a dnes manželka španělského krále Filipa VI.
Vychází to z pravidel protokolu: zatímco manžel vládnoucí panovnice nemůže být králem, aby svou manželku jako titulární panovník pomyslně nepřevyšoval, když sám nepochází z panovnické dynastie, žena provdaná za příštího krále může být královnou právě coby Queen Consort.
To bude případ vévodkyně Catherine. Naopak vévodkyně Camilla bude i po korunovaci prince Charlese králem velmi pravděpodobně i nadále používat jen titul vévodkyně z Cornwallu.
Cesta k titulu
Ačkoliv dnes rodiče Kate patří k britským milionářům a vlastní honosné sídlo a úspěšnou filmu s multimilionovými tržbami, v době jejího narození v lednu 1982 šlo o běžné manželství britské letušky a letového dispečera.
Middletonovi, kteří vychovali tři děti, se vypracovali až mnohem později. Z koníčku Carole Middleton – pořádání dětských oslav a výroby party dekorací – se nejprve stal malý podnikatelský plán a lokální e-shop, který postupem let vyrostl ve skutečné impérium.
Dnes je společnost Party Pieces v Británii jedním z největších hráčů na trhu, Vybudování úspěšného byznysu trvalo Middletonovým více než pětadvacet let, během nichž své děti rozhodně nerozmazlovali.
Naopak – Kate, Pippě i Jamesovi dopřáli láskyplné rodinné prostředí, kde je rodina a společně trávený čas na prvním místě, ale v němž bylo nutné také dodržovat pravidla.
Díky příjmům a rostoucímu jmění si mohli dovolit dopřát svým dětem dobré školy. I díky tomu se Kate s Williamem také kdysi potkali.
S druhdy nejsledovanější partií na světě, starším synem prince Charlese a princezny Diany, se mladá Kate Middleton seznámila už na přelomu tisíciletí, kdy byli spolužáky na univerzitě St. Andrews ve Skotsku a později i spolubydlícími a partnery i v soukromém životě.
Dívka z dobré, avšak zcela běžné středostavovské rodiny prý prince Williama zaujala svou bezprostředností, přirozenou inteligencí, příjemným vystupováním – a také právě pohodovým rodinným zázemím. Což jsou kvality, které Catherine přirozeně přenáší i na svou mladou rodinu.
Princ William, který v patnácti letech tragicky přišel o matku a s otcem dlouho hledal důvěrný vztah, byl údajně okouzlen domáckým prostředím a příjemně neformální atmosférou v rodině Middletonových. Přesně tohle si přál.
A z nevěsty Catherine, která před deseti lety podala svou ruku synovi příštího krále, se k radosti všech stala brzy i spokojená, oddaná matka několika královských dětí.
Princ George se narodil v červenci 2013, princezna Charlotte v květnu 2015, a prozatím nejmladší dítě páru, princ Louis, přišel na svět v dubnu 2018.
Vévodkyně Kate přitom pokaždé nadchla média – a šokovala libovolnou čerstvou matku – tím, že jen pár hodin po porodu vystoupila pečlivě upravená na schodiště před porodnicí Panny Marie v Paddingtonu, aby novorozený přírůstek do rodiny představili s manželem světu.
„Považuji za svou povinnost podělit se o naši radost se všemi, kteří mi pokaždé celé těhotenství vyjadřují podporu a přejí mi štěstí. Zdá se mi správné a přirozené jim dítě ukázat, pokud mi to zdraví dovolí, aby se mohli radovat s námi. Necítím se pod tlakem,“ řekla později v jednom z výjimečných rozhovorů.
To, co někteří kritizují jako důkaz šíleného tlaku, pod nímž přivdané členky královské rodiny žijí, bylo zkrátka vlastní rozhodnutí mladé vévodkyně.
A lze na něj pohlížet i jako na jakýsi promyšlený drobný ústupek médiím – pokud dítě krátce po narození světu korektně a dle svých vlastních pravidel představí, i nejtvrdší bulvár pak mladé rodině dopřeje absolutní klid a soukromí.
I na toto se mladá vévodkyně díky předchozím neradostným zkušenostem s bulvárním tiskem zvládla zkušeně a obdivuhodně připravit.
A v samotné výchově dětí se mladá dvojice zjevně našla. Trojici malých princátek se William a Kate snaží přirozeně vychovávat k povinnosti, která je jednou čeká, ale zároveň fungovat co nejvíc neformálně – jako každá obyčejná rodina.
Zejména na venkovském sídle Anmer Hall v Norfolku žijí prakticky bez pomoci personálu, vévodkyně sama vaří, zahradničí, s dětmi chodí nakupovat. William vozí děti do školy, nepoužívají služeb řidiče.
Mladá rodina ráda tráví čas venku, věnují se sportu, procházkám, společnému poznávání a ochraně přírody. Během prvního lockdownu na jaře 2020 se jako ostatní rodiče přesunuli k domácímu vzdělávání svých dětí. A ve volném čase společně připravovali jídlo, které pak roznášeli opuštěným seniorům.
Zároveň se Kate s Williamem naučili velmi modernímu stylu komunikace. Není to jen důsledná a osobní péče o jejich oficiální twitterové a instagramové účty, ale i společná schopnost veřejnosti a fanouškům přiblížit, co vlastně jejich práce pro korunu v současné době obnáší. Není toho totiž málo.
Bezvýhradně sloužit koruně
Přirozený respekt budí tito dva také při oficiálních příležitostech. Ať jde o zahraniční turné, jako bylo před dvěma lety to do Pákistánu nebo loňské předvánoční po Anglii, Skotsku a Walesu, o aktivity v dobročinných nadacích, spolcích pro podporu duševního zdraví nebo rozvoj dětí do pěti let, které si Catherine vzala za svůj velký úkol.
Oba naplňují tradiční úlohy „senior royals“, členů rodiny nejblíže postavených trůnu. Podporují zdravotníky nebo rodiny samoživitelů a kamkoli vévodkyně Kate s manželem přijdou, tam budí nadšení a obdiv.
Disponují nejen elegancí a kultivovaným vystupováním, ale také opravdovostí, klidnou silou, zjevnou vzájemnou náklonností i respektem a přirozeným zájmem o věc.
Kate za všech okolností vyjadřuje podporu svému muži, ale i podporu svému tchánovi, příštímu panovníkovi. Když vévodkyně z Cambridge, oděná v elegantní černé, hluboce truchlícího prince Charlese spontánně objala a políbila na pohřbu jeho otce prince Philipa, nebylo to gesto určené kamerám.
Dojemný okamžik sounáležitosti a pohnutí se na veřejnost dostal nahodile, ve dvou rozostřených záběrech pořízených zjevně z velké dálky. Svou současnou pozici v něm ale Kate vyjádřila dokonale.
Taková je vévodkyně deset let po své svatbě. Elegantní, empatická, bezvýhradně oddaná všem povinnostem, které jeho i ji v budoucnu coby prince a princeznu z Walesu čekají, přesto moderní, současná, autentická – snad proto, že pochází z obyčejných poměrů.
Osvojila si zároveň kvality, které jsou vlastní i samotné královně: zachovat za všech okolností klid a důstojnost, reprezentovat a neochvějně sloužit. Totiž pochopit, co taková služba vůbec představuje.
Služba koruně není prací na vlastní popularitě a individualitě. Služba koruně není boj s pravidly a zavedenými pořádky. Je to dennodenní poctivá práce a Kate ji pochopila se sobě vlastní disciplínou a smyslem pro řád.
I tím vévodkyně svému manželovi nesmírně usnadňuje jeho nelehký příští úděl. Už nyní ostatně princ William přebírá od svého otce některé jeho povinnosti následníka trůnu.
Až se Williamův otec princ Charles stane králem, život mladého vévodského páru se od základu změní. Ale už nyní je z každého jejich veřejného vystoupení zřejmé, že jsou dobře připraveni.
Ano, ti dva, William a Kate, mají jednu výhodu. Znají se dlouho. Slaví desáté výročí svatby, jsou spolu dvojnásobně dlouho, zažili dobré i zlé. A těch dvacet společných spokojených let vzájemné podpory, přátelství a obdivu jeden k druhému je na nich vidět na každém kroku.
Z kdysi bulvárem vysmívané Kačky Čekačky se stala příkladná vévodkyně. A jednou budou ti dva skvostným panovnickým párem.