Možná, že právě teď plánujete letní dovolenou, ale stále váháte, zda má letos vůbec cenu uvažovat o cestě do ciziny. Věřte, že nejste sami. Cestovní kanceláře z celé Evropy hlásí, že si lidé raději rezervují dovolené na domácí půdě a zahraniční cesty mají zatím pouze v záloze pro případ, že by se hranice otevřely, a hlavně zůstaly otevřené. A to zatím nikdo nedokáže s jistotou předpovědět.
Ostatně i cestovní agentury a zástupci jednotlivých vlád zdůrazňují, že je třeba u rezervací myslet na možnost vrácení peněz nebo přinejmenším změnu data. Zdá se však, že by mírný optimismus mohl být namístě.
Situace se navíc začíná trochu měnit spolu s pokračujícím očkováním a řada států zavádí výhody pro plně očkované cestující, tedy ty, kteří mají dva týdny po poslední dávce vakcíny.
Pro neočkované turisty však naopak leckde po příjezdu zůstává povinná karanténa. Navíc Česko řada států zařadila do vysoce rizikové kategorie, která často znamená karanténu i tam, kde se jí lidé z jiných států mohou vyhnout.
Na druhou stranu teď řada zemí uvolňuje pravidla pro příjezd zahraničních návštěvníků, a proto přinášíme některá klíčová data, která byla zatím ve státech Evropské unie oznámena. Pro kompletní informace však doporučujeme vždy před plánováním cesty navštívit web českého ministerstva zahraničí.
- 26. června – Dánsko: Otevře hranice pro zahraniční turisty
Dánsko cestování postupně rozvolňuje a plánuje kompletně znovu otevřít hranice pro zahraniční turisty 26. června. Už od 1. května ale mají vstup do země povolen pasažéři ze států Evropské unie a Schengenského prostoru.
Pro vstup do země je ale potřeba test a je nutné nastoupit do karantény, kterou je možné předčasně ukončit dalším testem nejdříve čtyři dny po příjezdu. Výjimku mají plně očkovaní lidé.
Dánsko chce k usnadnění cestování do budoucna použít Digitální zelený certifikát od Evropské unie. Tedy připravovaný evropský doklad o tom, že je buď člověk očkován, obdržel negativní výsledek na covid-19, nebo už covid-19 prodělal. K jeho konečnému schválení by mohlo dojít v červnu.
- 9. června – Francie: Otevřené hranice pro zahraniční turisty
Po pomalém startu se Francii podařilo dosáhnout svého cíle, tedy do 15. května naočkovat dvacet milionů obyvatel alespoň první dávkou vakcíny. To naznačuje, že by se Francouzi mohli držet původního plánu a od 9. června povolit vstup prvním zahraničním turistům. Zatím tamní vláda od mezinárodního turismu odrazuje a doporučuje po příjezdu sedmidenní karanténu.
Francouzi ještě neupřesnili, kdo a jak bude mít případně od června možnost přijet, ale dvě věci jsou jasné. Za prvé bude jednodušší překročit hranice s mobilní aplikací TousAntiCovid, kde bude nahrané potvrzení o očkování nebo výsledek negativního testu na covid-19, a za druhé budou země rozděleny dle systému semaforu pro rozlišení, kdo a za jakých podmínek smí přijet.
- 1. června – Malta: Otevřené hranice pro naočkované turisty
Ostrov Malta ve Středozemním moři od 1. června plánuje povolit vstup plně očkovaným turistům. Dále na podporu cestovního ruchu chystají programy, které by přispěly turistům, kteří zůstanou v hotelu déle než dvě noci.
- 17. května – Velká Británie: Cestování bez karantény z dvanácti vybraných zemí
Velká Británie od 17.května spustila systém cestovního semaforu s různými omezeními pro jednotlivé skupiny zemí. Turisté, kteří přijíždějí nebo se vracejí ze státu na zeleném seznamu, nebudou muset do karantény, nicméně testování na covid-19 se nevyhnou. Platí pro ně povinnost obstarat si jeden PCR test před cestou a další druhý den po příjezdu do Británie. Pro cestující ze zemí, které nejsou na zeleném seznamu, stále platí povinnost desetidenní karantény.
Nyní je na zeleném seznamu dvanáct zemí: Austrálie, Nový Zéland, Singapur, Brunej, Island, Faerské ostrovy, Gibraltar, Falklandy, Izrael a Jeruzalém, Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy, Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha a Portugalsko, včetně Azorských ostrovů a Madeiry. Česko je zatím na oranžovém seznamu, a tudíž se i na naše turisty vztahuje desetidenní karanténa.
- 17. května – Portugalsko: Otevřené hranice pro občany Evropské unie
Portugalsko od pondělí 17. května otevřelo hranice pro rekreační cesty občanů Evropské unie, Schengenského prostoru a také Velké Británie, která recipročně zařadila Portugalsko na seznam bezpečných zemí. Dle současných omezení musí každý člověk starší dvou let při příjezdu předložit negativní výsledek testu na covid-19.
Portugalsko má nyní dle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí nejnižší počet potvrzených případů onemocnění covid-19 za posledních čtrnáct dní, a to konkrétně 49,5 případu na 100 tisíc obyvatel.
Otevření hranic přijde vhod i fotbalovým fanouškům, kteří se tak mohou 29. května přijet podívat na finále Ligy mistrů mezi Manchesterem City a Chelsea, které se hraje v Portu.
- 16. května – Itálie: Cestování bez karantény pro očkované občany z EU, Británie a Izraele
Jako první krok pro obnovení zahraničního turismu otevírá Itálie hranice pro plně očkované občany z Evropské unie, Velké Británie a Izraele, a to bez nutnosti karantény. Stále však musí při příjezdu předložit negativní test na covid-19. Pokud se tento krok osvědčí, umožní Itálie vstup občanům z dalších zemí.
Pro přijíždějící ze zemí kategorie C, kam spadá i Česká republika, je povolen vstup s negativním PCR nebo uznávaným antigenním testem, který není starší 48 hodin.
- 14. května – Řecko: Otevřené hranice pro turisty z EU, Velké Británie a USA
Mezi země, které se nebojí zariskovat a otevřít hranice všem, než se domluví jednotný unijní systém, patří i Řecko. Od 14. května mohou Řecko navštívit turisté z Evropské unie, Velké Británie, Spojených států a Izraele, pokud jsou plně naočkovaní nebo předloží negativní výsledek testu na covid-19. Sedmidenní karanténa tak již není vyžadována a zákaz nočního vycházení po 00.30 se na turisty nevztahuje.
- 13. května – Německo: Otevřené hranice pro naočkované cestující z vybraných zemí
Dle německého Institutu Roberta Kocha se turisté přijíždějící do Německa mohou vyhnout desetidenní karanténě, pokud se prokážou potvrzením, že jsou plně naočkovaní, covid-19 už prodělali nebo mají negativní PCR test provedený maximálně 72 hodin před příjezdem.
Nicméně toto rozvolnění se netýká cestujících z „velmi rizikových“ zemí, bez ohledu na to, zda jsou očkovaní, nebo mají negativní test. Bohužel Česko je na tomto seznamu od 2. května a tuzemské turisty tak čeká povinná karanténa. Výjimku mají jen ti plně očkování.
- 10. května – Kypr: Otevřené hranice pro naočkované Američany bez karantény
Od 10. května Kypr povoluje vstup naočkovaným cestujícím ze 65 zemí. Podmínky pro nenaočkované turisty se řídí pravidly semaforu, který odlišuje zelené, oranžové a červené země, ale ani v jedné ze skupin zemí nemusí přijíždějící do karantény.
Cestující ze zemí na oranžovém a červeném seznamu, kam patří i Česko, musí doložit negativní výsledek testu, který není starší 72 hodin před odjezdem. Turisté ze zemí z červeného seznamu musí podstoupit ještě jeden test po příjezdu na Kypr.
- 1. dubna – Chorvatsko: Cestování bez karantény pro očkované turisty s podmínkou, že zaplatí hotel předem
Od 1. dubna se turisté v Chorvatsku mohou vyhnout desetidenní karanténě, když se při příjezdu prokážou potvrzením o plném očkování nebo prodělaném covidu-19. Všichni ostatní se musí prokázat PCR nebo uznávaným RAT antigenním testem, který není starší 48 hodin. Zároveň ale musí mít předem zaplacený hotel.
- 18. března – Island: Pětidenní karanténa pro neočkované cestující
Island se jako jedna z prvních zemí Evropské unie a Schengenského prostoru otevřel pro očkované turisty už 18. března. Do země je vpuštěn kdokoli s certifikátem o plném naočkování vydaným Evropskou unií nebo Světovou zdravotní organizací. Země nicméně neuznává očkování ruskou ani čínskou vakcínou.
Pro přijíždějící bez očkování stále platí pětidenní karanténa a povinnost prokázat se na hranicích negativním testem na covid-19. Po příjezdu platí pro všechny, tedy i děti a očkované, povinnost podstoupit další test na covid-19.
- 18. února – Polsko: Otevřené hranice pro očkované z vybraných zemí
Polsko již v únoru zrušilo povinnost karantény pro plně očkované cestující přijíždějící ze zemí Evropské unie, Islandu, Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska, Gruzie, Japonska, Kanady, Nového Zélandu, Thajska, Jižní Korey, Tuniska a Austrálie. Neočkovaní se musí prokázat negativním PCR testem, který nesmí být starší 48 hodin.
- 2. února – Estonsko: Otevřené hranice pro naočkované cestovatele
Estonská vláda oznámila 2. února, že do země přijme naočkované cestující a ty, kteří covid-19 prodělali bez povinnosti karantény. Estonsko uznává všech devět světových vakcín s podmínkou, že certifikát je napsán v estonštině, ruštině nebo angličtině, a to latinkou nebo azbukou. Neočkovaní se musí při příjezdu prokázat negativním PCR testem, který nesmí být starší 72 hodin. Navíc je pak čeká desetidenní povinná karanténa. Tu je možné zkrátit druhým testem, nejméně však na šest dní.
- 25. ledna – Rumunsko: otevřeno pro naočkované cestovatele
Rumunská Národní rada pro krizové situace na konci ledna oznámila, že naočkovaní pasažéři nebudou muset po příjezdu nastoupit do karantény.
Cestovatelé bez očkování musí podstoupit čtrnáctidenní izolaci. V plánu je další rozvolnění v červnu.
Opatření ovlivňující cestování po Evropské unii se každý den mění. Je tak možné, že některé informace uvedené v tomto článku nemusí být v dalších dnech už aktuální. Pokud máte zájem vycestovat do konkrétní země, doporučujeme proto zkontrolovat informace uvedené na stránkách českého ministerstva zahraničí.