Jaké digitální
lifehacky používají lidé, kteří mění Česko a z něj svět? V
nové rubrice se díváme pod ruce českým startupistům i tycoonům
technologického byznysu, abyste od nich mohli načerpat novou
inspiraci na chytré nezbytnosti, aplikace i gadgety.
Dnes se o svou digitální rutinu podělí Jakub „Kicom“ Vejmola, tvůrce youtubového kanálu věnovaného kryptoměnám Bitcoinovej kanál.
Moje digitální rutina?
Ač to trochu nerad přiznávám, ráno se nejdřív podívám, jaká je cena bitcoinu – a jaký je celkový stav mého portfolia. V noci totiž celý krypto trh „přebírají“ asijští obchodníci a umějí s ním pěkně zamávat.
Kryptoměny jsou v Asii velmi oblíbené, proto má „noční směna“ na ceny někdy velký vliv. Ranní kontrolu si pro sebe samozřejmě obhajuju i tím, že to přece jen úzce souvisí s mojí prací.
Nemůže chybět i rychlé proscrollování Twitteru, který je pro kryptonadšence nejaktuálnějším zdrojem informací. Následuje obligátní kontrola e-mailů.
Aplikace, bez kterých si nedovedu představit život?
Je jich víc. Primárně jsou spojené s komunikací s lidmi: Messenger, Twitter, e-mail. Nechápu, jak jsem dřív mohl žít bez GPS navigace. Myslím, že tato technologie mi ušetřila hodiny a možná i dny života, které bych strávil ježděním prstem po mapě.
Stěžejní jsou pro mě samozřejmě aplikace spojené s kryptoměnami. Fintech aplikace, softwarové peněženky, portfolio tracker a aplikace burz.
Kterou z nich bych si vzal na opuštěný digitální ostrov?
Žádnou, tam bych chtěl mít klid. Vzal bych tam jen manželku a děti a telefon nechal doma!
Která aplikace, síť či technologie je zbytná nebo přímo škodlivá?
Asi jsem boomer, ale absolutně nechápu TikTok. Přijde mi to jako marnění času. S hrůzou jsem jednou zjistil, že jsem tam strávil asi dvacet minut bez toho, abych se něčemu zasmál nebo se něco dozvěděl. Pokud je králem této sítě u nás Adam Kajumi, pak si skutečně kladu otázku, jaký je přínos tohoto média…
Bichle, nebo Kindle?
Popravdě ani jedno. Mám pozornost jako zlatá rybka a kniha mi jako médium nikdy nevyhovovala. Miluju stručné formulace na Twitteru, články, videa na YouTube, ale dočíst knihu pro mě byl vždycky problém, protože neudržím pozornost u jednoho zdroje. Některé knihy mám rozečtené roky – a trochu se za to stydím.
Moje nejnovější technologická vychytávka…
Onewheel! To je tak boží věc, že jakmile vyjde nová verze, tak si ji bez rozmyšlení zase koupím. Bydlím ve středně velkém městě – v Prostějově – a nedokážu si sem představit lepší dopravní prostředek.
Onewheel ujede asi dvanáct kilometrů, takže po městě mě bez problému dostane kamkoli potřebuji během pár minut. Navíc je to strašně super pocit – jak surfovat po asfaltu. Ale pozor na vybitou baterii!
Jednou se mi stalo, že se slabší baterií vozítko už nezvládlo složitější manévr a já skončil na zemi. Je to dobré ponaučení, že na delší tripy je lepší zabalit si do batohu nabíječku. Jo a bez helmy bych na to nevlezl!
Jak chytrá je moje domácnost?
Musím říct, že na to, jaký jsem fanoušek technologií, tak moje domácnost je poměrně hloupá. Což je také dáno tím, že žijeme v činžovním domě z roku 1939. Vrchol mého IoT je napojení iPhonu na domácí audio systém přes AirPlay a HomePod mini v koupelně, který tam slouží opět spíše jako reproduktor.
Která sociální síť je huj a která sociální síť je fuj?
Co na tuto otázku může odpovědět YouTuber? Ale ano, YouTube je skvělé místo, kde se můžete bavit a navíc se i spoustu věcí naučit. Sám se snažím svůj kanál dělat tak, aby se dělo obojí najednou. A co je fuj? Jak už jsem psal: TikTok je podle mě symbol prokrastinace.
Technologie na mém pracovním stole?
Můj stůl jsou vlastně stoly dva. A obě tyto plochy slouží i k produkci a postprodukci videí. Takže všude kolem mě je audiovizuální technika. Mikrofony, kamery, světla, monitory, ovladače střižny a streamu.
Která z nich má pro mě sentimentální hodnotu a nevyměním ji ani za nic?
Žádná taková věc není. Nebuduji si žádný vztah k věcem – až přestanou plnit svou funkci, jsou nekompromisně vyměněny nebo odstraněny. Asi jediná věc, kterou tu mám možná trochu ze sentimentu, je moje první profesionální kamera Canon XL2, kterou jsem koupil od známého, když skončil na filmové škole.
Sloužila mému prvnímu „podnikání“ a myslím, že na sebe vydělala tak dvacetkrát. Klidně bych ji poslal dál, ale tyhle věci stárnou tak rychle, že pro nějakou reálnou produkci je absolutně nepoužitelná – nemá ani HD. Možná trošku čekám, až její hodnota bude spíš sběratelská, protože u nás jich moc nebylo.
Kolik času denně strávím online?
Více, než je zdrávo. Musím se přiznat, že mám trochu problém doma zahodit telefon a přepnout se do offline rodinného života, ale pracuji na tom! Určitě se chci v následujících měsících více věnovat svým dětem a manželce. Aktuální vývoj na kryptoměnovém trhu trochu odvádí mou pozornost.
Nafta, nebo elektřina?
Jsem velkým fanouškem elektromobility a myslím, že je to naše budoucnost. Pro rodinu jsme ale ještě zvolili, dost možná posledního, benzíňáka. U domu nemáme auto jak nabíjet a infrastruktura na to, zvlášť v okolí Prostějova, ještě není připravena. Můj jediný „elektromobil“ je tak zmíněný Onewheel.
Aktuální pokrok v oboru, který považuji za potenciální game changer?
Bitcoin je sám o sobě obrovský pokrok. Pokud se bude dařit vývoji Lightning Network (druhá vrstva Bitcoinu pro instantní a levné platby), tak uvidíme velké změny ve finančních službách.
Visa, Mastercard, PayPal i velké banky už se kryptoměnám přestaly bránit, protože je nad slunce jasné, že než s Bitcoinem bojovat, je lepší se s ním spojit. Vím, že poslední dny opět ukázaly, jak volatilní bitcoin umí být: z 60 000 dolarů sletěl během pár dní až na 30 000.
Uvědomují si ale všichni, že před rokem stál 10 000?
Co rozvoj mého oboru v současnosti naopak brzdí či zdržuje?
Regulace. Myslím, že v mnoha ohledech jsou zbytečné a v důsledku nikomu nic nepřinášejí. Všichni je vnímají jako nutné zlo. Brzdí rozvoj a vznik firem, které potřebují čím dál více papírů. Moc bych si přál, aby si třeba Česká republika uvědomila, že volnější legislativa by sem přinesla zahraniční kapitál.
Čeho bych se v budoucnosti chtěl dožít tak moc, že bych se kvůli tomu nechal i zmrazit?
Chtěl bych se dožít toho, že všichni lidé budou mít zase dobré peníze, které nejsou časem znehodnocovány a nemá na ně vliv žádná „centrální autorita“. Myslím, že to přinese více prosperity, inovace a v důsledku i míru. Já se na to ani nemusím nechat zmrazit, já už takové peníze mám – a co ostatní?