Když našim dětem neotevřete školy, založíme si vlastní. Tak by se dal shrnout záměr Věry Komárové, které došla trpělivost s neustálým oddalováním otevření vzdělávacích zařízení během pandemického roku.

Spolumajitelka kosmetické společnosti Dermacol se rozhodla otevřít od letošního září svoji školu Leonardo da Vinci Academy.

„V žádném jiném státě se školy nezavřely na tak dlouho a podle mě k tomu nebyl důvod, celý ten přístup byl bizarní,“ konstatuje podnikatelka, která má tři dospívající dcery a v posledním roce podle svých slov silně vnímala, jak je pro ně odloučení od spolužáků a vytržení z normálního režimu psychicky obtížné.

Ředitelka a tvář Dermacolu se v posledním roce v kampani za otevření škol osobně intenzivně angažovala. Společně s režisérem Janem Tománkem vloni v listopadu založili výzvu Zdravé fórum, v níž vyzývali ke znovuotevření škol. Podpory se jim dostalo mimo jiné od spolumajitele společnosti a 84. nejbohatšího Čecha podle Forbesu Karla Janečka

S Karlem Janečkem a hnutím Otevřeme Česko následně Věra Komárová koncem března na Den učitelů uspořádala protestní akci proti uzavření škol na lodích na Vltavě a následně společně rozjeli i plakátovou kampaň Vraťme děti do života.

„V průběhu roku jsem komunikovala snad se všemi lidmi, kteří měli na rozhodnutí ohledně otevření škol vliv, včetně poslanců či premiéra Andreje Babiše. Ale připadala jsem si, jako když házím hrách na stěnu,“ říká rozhořčeně šéfka české kosmetické značky.

„Během jara se sice výuka na školách znovu rozběhla, ale reálně hrozí, že se od října opět zavřou. A to je pro mě nepřijatelné.“

Chci jít směrem mezinárodní výchovy.

Než aby čekala na další vývoj událostí, začala radši pracovat na vlastním školním projektu. V rámci Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek začala hledat soukromé školy, s nimiž by mohla začít spolupracovat a vytvořit vlastní mezinárodní soukromou školu.

„Chtěla jsem jít směrem mezinárodní výchovy, která nabízí opravdu kvalitní všestranné akademické vzdělání a zároveň se o děti skutečně stará i mimo samotnou výuku, nefunguje jenom jako byznys. A takových škol u nás bohužel moc není,“ vysvětluje Komárová svoji vizi.

„Pocházím z učitelské rodiny a sama jsem pedagogiku vystudovala, takže to není tak, že bych se najednou zbláznila a jen tak se rozhodla začít fušovat do něčeho, o čem nic nevím,“ ujišťuje.

Prostory pro svoji Leonardo da Vinci Academy, nazvanou podle všestranného italského génia a ověnčenou mottem „The Renaissance of Education“, našla na půdě již fungujícího 1. slovanského gymnázia v pražské Masné ulici.

Jeho ředitelkou je podnikatelka Tatjana Pergler, která se zároveň jako partnerka podílí na financování a organizaci celého projektu a bude do budoucna i jeho ředitelkou. Nová škola pro začátek nabídne druhý stupeň základní školy, v horizontu dvou let by ale Komárová chtěla otevřít i gymnázium a navázat spolupráci se zahraničními školami.

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

Žáky do prvního ročníku studia, zahajujícího výuku na začátku září, bude Leonardo da Vinci Academy přijímat na základě jejich prospěchu a osobního pohovoru. Výuka bude probíhat v angličtině ve třech až čtyřech třídách, které dohromady pojmou maximálně padesát žáků, aby pro ně byl zajištěn individuální přístup. 

„Po zkušenostech z posledního roku jsem si znovu uvědomila, že pokud chci něco změnit, musím to mít ve svých rukou, stejně jako svoji firmu,“ dodává Věra Komárová.

„Chci i pro svoji dceru školu, která bude živá a nebude jen slepě následovat nesmyslná nařízení, protože vzdělání by mělo fungovat bez podmínek.“