K uklízení je toho na jihu Moravy sice pořád spousta, ale dobrovolníci, kteří organizují pomoc, aktuálně řeší i další problémy. Zoufale jim chybí počítače a lidé, kteří si s nimi rozumí. Hlavně takoví, kteří jsou mágové přes Excel.
Prodloužený víkend do postižených míst přitáhne spoustu dobrovolníků ochotných manuálně pracovat. To je sice skvělé, ale vedle práce s lopatou a kolečkem přibývá i potřeba pomoc efektivně koordinovat. Typicky prostřednictvím různých tabulek, elektronických formulářů a aplikací, které v pomoci udělají pořádek.
Jenže k tomu jsou potřeba jednak počítače, ale i IT odborníci, kteří je budou používat. Oboje poptává Lukáš Knot, který kromě jiného stojí za IT iniciativou DigiRepublika a momentálně pomáhá v Mikulčicích.
„Kamarád Petr Marada tu přišel o střechu na domě a škody má i na vinařství. Když jsme uklidili trosky, už pro mě nebyla práce, protože teď už musí přijít tesaři, klempíři a další řemeslníci,“ vysvětluje Knot. Padla tak otázka, jestli se dá pomáhat ještě nějak jinak. „Po krátkém přemýšlení nám došlo, že by bylo super, kdyby se zlepšilo řízení pomoci v tom smyslu, že všechno tu jede jen na papírech, což není moc přehledné a hlavně efektivní,“ dodává Knot.
Práce i v téhle oblasti už začala, takže v Mikulčicích mají jednoduchý systém v excelových tabulkách, který běží na aplikacích Googlu. „Rozšiřujeme ho do dalších postižených obcí, aby pomáhal s aktuálními potřebami hlavně v souvislosti se zásobováním toho, co je nejvíc potřeba, umisťováním dobrovolníků a dalších,“ říká Lukáš Knot.
Aby všechno běželo podle představ, organizační tým shání až dvacítku počítačů, na nichž by systém mohl běžet, a dobrovolníky specializované na IT, kteří budou vše obsluhovat a vyvíjet. Počítače mohou být i starší, ale měly by splňovat základní požadavky na to, aby bez problémů fungovaly.
Pokud jde o ajťáky, měli by to být specialisté na Google tabulky, kteří si poradí i s pokročilými vzorečky a ideálně i s programováním v jazyce Apps Script. „Hodí se i někdo, kdo si poradí i se základy datové analýzy, aby vymyslel, jak data zpracovávat a jak je zapisovat,“ dodává Knot, podle něhož se za pár dnů využijí i schopnosti vývojářů.
IT dobrovolníky v postižených obcích je potřeba nasadit alespoň čtyři, aby se mohli vykrývat, případně fungovat v několika nejvíc postižených místech zároveň. Nejlepší by podle Knota bylo, aby zůstali alespoň týden, ale pokud někdo může jen na pár dnů, práce pro něj se bude plánovat tak, aby na něj další mohl plynule navázat.
„Domluvit se dá na všem. Důležité je, bychom neměli výpadky,“ říká Knot, podle něhož IT pomoc bude potřeba dlouhodobě, takže se mohou ozývat i ti, kteří nemají čas zrovna v následujících dnech a nejbližších týdnech.
„Vedle specialistů čistě na IT bychom uvítali také projektového manažera, který dokáže sehnat a koordinovat případné další dobrovolníky na grafické práce, copywriting a komunikaci hlavně na sociálních sítích,“ prosí o pomoc Lukáš Knot.
Jestli chcete pomáhat nebo věnovat jeden či více počítačů, je nejlepší se ozvat přímo do centrály pomoci v Hodoníně na e-mail [email protected] a do předmětu napsat IT pomoc Moravě.