Dvousetprocentní zhodnocení investice za šedesát až devadesát dní? To vůbec nepůsobí podezřele! Takhle si zjevný internetový podraz vyložilo přibližně 500 investorů, kteří nasypali podvodníkům více než 11 milionů dolarů plus další obnosy v kryptoměnách. A o všechno stoprocentně přišli.

Neodolatelná investiční nabídka vypadala následovně: společnosti Start Options a B2G provozují gigantické farmy na těžbu kryptoměn v Číně, jsou kovanými profesionály v obchodování s digitálními assety, tradují tokeny s vůbec ne podezřelým názvem Bitcoiin2Gen (čili B2G) a poskytují kryptopeněženky.

Když do nich investujete, dočkáte se expresního zhodnocení 25 až 200 procent svého vkladu, a to během necelých dvou měsíců.

Což je podobná rychlost, jako když pošlete pendolino Praha–Ostrava do centra supermasivní černé díry. Našla se nicméně pětistovka nešťastníků, jimž na tom nic zvlášť podezřelého nepřišlo.

Během dvou měsíců se sice mohli těšit z aktualizovaných informací o tom, jak jim částky na účtu pěkně rostou, jenže ve skutečnosti už byly jejich peníze úplně jinde než v hardwaru na fiktivních čínských kryptofarmách. Investice putovaly na zámořské bankovní účty, které měl pod palcem jistý Kristijan Krstic, Australan srbského původu žijící na Filipínách.

Server MarketWatch informuje s odkazem na výsledek soudního sporu taktéž o soukromém očku z Kalifornie Johnovi DeMarrovi. Ten měl pod palcem samotný provoz podvodu, v jehož rámci sliboval investorům až 8000násobné zhodnocení investice. Z naloupené částky si odnesl dva miliony dolarů, koupil Porsche a BMW, splatil dluhy ve výši jednoho milionu a dopřál si luxusní renovaci své rezidence na Seal Beach.

Vydání Forbesu American Dream!

V případu ale figuruje ještě jedno, známější jméno: Steven Seagal.

Jak se do něčeho takového zamotal hrdina legendárních akčních snímků, jako byly Muž s cejchem smrti, Aljaška v plamenech nebo (skvostně přeložený titul) Těžko ho zabít?

Jednoduše: stal se ambasadorem a mluvčím celého podvodu.

MarketWatch cituje pasáž jednoho z propagačních materiálů: „Zenový mistr Steven Seagal se stal ambasadorem brandu Bitcoiin2Gen!“

Samotný Seagal podvodnou operaci promoval na svém Facebooku, kde sedm milionů fanoušků a odběratelů pošťuchoval k investici do B2G. Za propagaci B2G coinu bylo herci přislíbeno 250 000 plus 750 000 dolarů. Nakonec ale získal jen původních 250 000, protože z dohody vycouval – podle svého prohlášení ve chvíli, kdy mu to celé začalo připadat podezřelé.

Za což mu mohou zločinci být vděční: když filmovému Seagalovi něco přijde podezřelé, tak nevycouvá, ale rovnou všechny postřílí.

V tomhle scénáři by musel postřílet ještě dalších patnáct podvodníků převážně srbské národnosti, kteří společně s Krsticem figurovali ve scammerské skupině, která měla na triku až dvacítku dalších obdobných kryptoměnových šarád.

V jejich rámci obrali investory až o 70 milionů dolarů. Steven Seagal byl podle vyjádření svého manažera obalamucen jako všichni ostatní.

DeMarrovi hrozí pět let ve vězení, ale soudu se dočká až v roce 2022. Krstic je podle všeho ve vazbě někde ve své domovině – když ho Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států chtěla obeslat kvůli jednání, musela tak učinit skrze reklamu v srbských novinách.