Kdo není zelený, jako by nebyl. Nejen chováním, také v byznysu – vždyť už nyní mají „špinavé firmy“ problém získat peníze od bank. A to je jen začátek. Podle pondělní zprávy OSN a její Pracovní skupiny 1 IPCC, známé spíš jako klimatický panel, musí vyspělé ekonomiky OECD ukončit těžbu uhlí do roku 2030. Členem této organizace je také Česko.
V Česku uhlí loni zajišťovalo výrobu přibližně 40 až 45 procent veškeré elektrické energie (údaje se u různých zdrojů liší o jednotky procentních bodů). Květnový návrh vládního usnesení pak prozatím počítá s koncem těžby uhlí v roce 2038.
Slovo „musí“ je v tomto případě od vědců z IPCC apelem, nikoli zákonným předpisem. Zároveň jsou ale slova generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese jednoznačná.
„Nutná je okamžitá akce v oblasti energetiky. Bez zásadního snížení emisí uhlíku se cíl oteplení do 1,5 stupně Celsia stane rychle nereálným. Tato zpráva IPCC musí být umíráčkem pro uhlí a další fosilní paliva, než stihnou zničit náš svět. Po roce 2021 se již nesmí postavit žádné uhelné elektrárny. Státy OECD musí uhlí odstavit do roku 2030, všichni ostatní nejpozději v roce 2040,“ uvedl Guterres.
„Státy také musí
ukončit hledání všech nových fosilních zdrojů a přesunout
všechny dotace z fosilních na obnovitelné zdroje. Do roku 2030 je
nutné čtyřnásobně zvýšit solární a větrné kapacity a
třikrát navýšit investice do obnovitelné energie. Jen tak lze
udržet trajektorii nulových emisí do poloviny století,“ dodal
Guterres.
To by byl game changer pro plány a byznys mnoha českých miliardářů, namátkou Pavla Tykače či Daniela Křetínského. Zároveň se Česko v tomto směru už mění, ostatně Forbes psal nedávno o tom, jak se na nové a nefosilní časy chystají 70. nejbohatší Čech a spolumajitel Sokolovské uhelné Jaroslav Rokos a jeho kolegové.
Zprávy IPCC,
doslova Mezivládního panelu pro změnu klimatu, mají pochopitelně
i řadu odpůrců. Přetlačovaná daty – ať jedné, či druhé
strany – ale podle šéfa OSN musí ustoupit akci.
„Dnes zveřejněná
zpráva Pracovní skupiny 1 IPCC je pro lidstvo silným varováním.
Vědecké důkazy jsou nezvratné: emise skleníkových plynů ze
spalování fosilních paliv posilované odlesňováním dusí
planetu a ohrožují miliardy lidí. Globální oteplování
postihuje všechny regiony světa, řada změn je již nevratných,“
napsal Guterres.
„V posledních desetiletích oteplování akceleruje. Každý zlomek stupně je důležitý. Koncentrace skleníkových plynů v atmosféře jsou rekordní. Extrémní počasí a klimatické pohromy jsou čím dál častější a intenzivnější,“ připomíná generální tajemník.
V byznysovém prostředí poslední dobou nelze nevidět, že energetická přeměna nabízí ohromující možnosti. Velcí hráči se na to připravují, příklad Jaroslava Rokose je jen jedním z mnoha.
„Klimatická krize představuje také nezměrná finanční rizika pro investiční manažery, držitele akcií a firmy. Tato rizika musí být vyčíslena, přiznána a zmírněna. Žádám lídry korporátního světa, aby podpořili alespoň minimální zpoplatnění uhlíku na mezinárodním trhu a přizpůsobili svá portfolia cílům Pařížské dohody,“ varuje Guterres.
„Veřejný a soukromý sektor musí pracovat společně na zajištění spravedlivé a rychlé transformace ke globální ekonomice s nulovými emisemi,“ shrnuje generální tajemník. Cíl všeho snažení je podle něj jasný: předat Zemi dalším generacím v obyvatelném stavu.
„Pokud spojíme síly teď, můžeme odvrátit klimatickou katastrofu,“ tvrdí. „Ale jak dnešní zpráva IPCC ukazuje, nemáme času nazbyt a žádný prostor pro výmluvy.“