Tereza Bártlová z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se věnuje popularizaci matematiky. Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl se zase snaží rozvíjet finanční gramotnost národa. Pro Forbes proto vymysleli seriál kvízů s příklady z běžného života, kterým chtějí ukázat, že matematika a finanční gramotnost nemusí být nuda.
Martin se chlubí Tomášovi, jakou měl během pandemie pěknou narozeninovou oslavu: „To byla ale super party.“
„A kdo tam všechno byl?“
„No, byl tam děda, babička, dva tátové, dvě matky, čtyři děti, tři vnoučata, jeden bratr, dvě sestry, dva synové, dvě dcery, jeden tchán, jedna tchyně a jedna snacha.“
„Páni! Tolik lidí? Vždyť stále platila různá vládní opatření a tehdy mohlo být ve vnitřních prostorech maximálně deset lidí!“
Myslíte, že Martin porušil tehdejší opatření? Respektive, matematicky by otázka mohla znít: Věděli byste je, jaký nejmenší počet osob, který by vyhovoval Martinovu popisu společnosti na večírku?
Na první pohled se možná zdá, že stačí všechny sečíst, tedy děda plus babička plus dva tátové plus dvě matky plus čtyři děti plus tři vnoučata plus jeden bratr plus dvě sestry plus dva synové plus dvě dcery plus jeden tchán plus jedna tchyně plus jedna snacha. To je dohromady třiadvacet lidí.
To by byla jistě jedna z možností, ale protože Martin za časů lockdownu nechtěl pořádat žádnou nelegální oslavu, muselo být na večírku daleko méně lidí. Ptáme se tedy na nejmenší možný počet osob.
Správná odpověď je sedm. Stačilo totiž, aby na večírku byly dvě malé dívky, jeden chlapec, jejich otec a jejich matka a dva rodiče jejich otce. Pak počet vyhovuje tehdejšímu opatření. Hurá!
Snad jsme vás inspirovali, jak se kamarádům a přátelům pochlubit s velkou oslavou narozenin a zároveň neporušit žádné epidemické opatření – i když sami doufáme, že už žádná nebudou potřeba.