Internet věcí je tady a rychle roste. Většinou se o něm píše pod zkratkou IoT (Internet of Things) nebo IoE (Internet of Everything) a v podstatě jde o rozsáhlou síť zařízení a objektů připojených k internetu. Počítá se do ní všechno možné od chytrého telefonu přes Fitbit náramek až po připojenou ledničku. Všechna zařízení budou sbírat data a distribuovat je dále pro zpracování do big data světa.
Chytrá a připojená zařízení už teď mění byznys v mnoha oblastech i konkrétních společnostech. Abychom ukázali, jak rychle sektor IoT roste a jaký dopad začíná mít na naše životy, dali jsme dohromady následujících 17 faktů a čísel. Je to důkaz, že tenhle nový fenomén není nějaká dočasná bublina.
- Většina lidí (87 %) nikdy neslyšela termín „Internet věcí“.
- Bankomaty jsou považovány za první IoT zařízení. První z nich byly k síti připojeny už v roce 1974.
- Už v roce 2008 bylo k internetu připojeno víc objektů než lidí.
- Letos bude v rámci IoT připojeno 4,9 miliardy zařízení.
- Do roku 2020 by tento počet měl dosáhnout hranice 50 miliard zařízení.
- V letošním roce se prodá 1,4 miliardy smartphonů a v roce 2020 by mělo být na světě v provozu neuvěřitelných 6,1 miliardy chytrých telefonů.
- IoT propojí většinu zařízení, která už teď máte doma, od ledničky po termostat. Společnosti jako Google nebo Samsung už tohle pochopily a pracují na tom. Google koupil výrobce chytrých termostatů Nest Lab za 3,2 miliardy dolarů a Samsung koupil firmu SmartThings za 200 milionů dolarů.
- Do roku 2020 bude na internet připojeno i čtvrt miliardy automobilů, což umete cestičku novým službám uvnitř vozu a rozšíření samořiditelných vozů.
- Samořiditelná auta už dnes jezdí v normálním provozu: samojezdící Google auta v současné době v Kalifornii najezdí 10 tisíc mil (asi 16 100 km) každý týden.
- Za letošní rok vzroste objem trhu s tzv. wearables (nositelné zařízení, především chytré náramky) o 223 procent. Fitbit, společnost vyrábějící fitness náramky, letos podle předběžných údajů prodá 4,4 milionu zařízení a Apple 3,6 milionu hodinek Apple Watches.
- A ano, blíží se čas připojeného oblečení. Podle odhadů by do pěti let mělo být na světě 10 milionů kusů chytrého oblečení, což je obří nárůst oproti skromným 140 tisícům za rok 2013.
- Dnes se velikost trhu s tagy Radio Frequency Identification (RFI), které umožňují zařízením odesílat data a sledovat jejich polohu, odhaduje na 11,1 miliardy dolarů. V roce 2020 by to mělo být 22 miliard.
- Komunikace mezi připojenými zařízeními (známé pod anglickým názvem Machine-to-Machine) vzroste ze současných 5 milionů na 27 miliard v roce 2024 a 21 procent z toho jich bude v Číně, pětina pak v USA.
- GE, jedna z největších holdingových společností na světě, věří, že „IndustrialInternet“ (jejich název pro IoT) přispěje během příštích 20 let ke světovému HDP 10 až 15 biliony dolarů.
- Podle analýzy McKinsey Global Institute bude mít IoT do roku 2025 celkový ekonomický dopad 11 bilionů dolarů.
- Chytrá kuchyň s připojenou ledničkou by měla v potravinářském průmyslu přinést každoročně úsporu až 15 procent.
- Společnost Cisco předpovídá, že IoT přinese veřejnému sektoru během nadcházejících deseti let 4,6 bilionu dolarů a 14,4 trilionu dolarů soukromému sektoru.
Svět Internetu věcí bude jen růst, to je jasná věc. Aktuálně je pouze 0,1 procenta věcí, které se dají připojit na internet, skutečně připojena. Jen si představte ten obrovský potenciál pro byznys i veřejnost…
Bernard Marr je autor několika bestsellerů a pravidelný řečník o big data na technologických konferencích. Jeho poslední dvě publikace se jmenují Big Data a Key Business Analytics.