Zpřístupněním internetu 4,1 miliardy lidí na světě, kteří k němu dosud přístup nemají, by se zvýšil celkový světový ekonomický výkon o 6,7 bilionu dolarů a 500 milionů lidí by se tak mohlo zbavit chudoby, spočítali analytici ze společnosti PricewaterhouseCoopers. Zprávu s názvem „Propojení světa: Deset mechanismů pro globální inkluzi“ si objednala společnost Facebook.
Připojit k internetu všechny na světě není cílem tak nemožným, jak by se možná mohlo zdát, informuje server The Guardian. Aspoň podle toho, co říká report PwC: „Hlavní překážkou není infrastruktura, ale (ne)možnost si připojení dovolit. Přes devět desetin lidské populace žije na místech, kde by mohli být online, ale jednoduše na to nemají.“
Pro dvě třetiny obyvatel světa platí, že by je 500 MB dat stálo víc než pět procent jejich měsíčního příjmu – což je právě ta úroveň, kterou autoři definují jako „nemožnost si připojení dovolit“. Někteří jsou ale rozhodnuti být online nehledě na cenu – v Číně si může takovou míru připojení k internetu dovolit podle ekonomických dat jen 22 procent obyvatel, ale online jich je ve skutečnosti 46 procent. Tedy mají-li dobrý důvod být připojeni, očividně na cenu nehledí.
Naproti tomu stojí fakt, že ve většině rozvojového světa je už nyní k dispozici infrastruktura potřebná k připojení celé populace. Čína, Brazílie či Indonésie mají už stoprocentní pokrytí. Pokud by si mělo moci dovolit připojení k internetu 80 procent dané populace, musela by například v Etiopii nebo Nigérii cena připojení klesnout o více než 90 procent.
Čtěte také: Jak být na internetu v bezpečí aneb 6 myšlenek z Forbes Technology Forum
Ke snížení ceny by přitom mohlo přispět vylepšování současných technologií, či jen jejich důsledná instalace v rozvojových zemích. Kupříkladu drtivá většina mobilního internetu na světě využívá 2G sítí a kdyby se celosvětově upgradovalo na 3G nebo 4G, cena mobilních dat by šla strmě dolů. Jenže takový upgrade vyžaduje značný přísun peněz odjinud – nejen od poskytovatelů, ale i od zákazníků, kteří si budou muset kupovat dražší telefony.
Snaha snížit ceny se snoubí s vlastním projektem Facebooku jménem Internet.org zaměřeným na partnerství s poskytovateli internetu v rozvojových zemích a umožnění levného přístupu k síti. Tento projekt se nicméně dostal pod palbu kritiky od věhlasných osobností spojených s internetem, kterým se nelíbí to, že by se lidi s tímto levným připojením dostali jen na omezenou část internetu.
Takzvaná nulová sazba, jádro snah Internet.org o rozšíření dostupnosti internetu, pracuje s konceptem, kdy uživatelé při vstupu na některé stránky, například Wikipedii nebo Facebook, nemusí platit za přenesená data. Ale právě to je předmětem výtek obhájců neutrality webu, mezi něž patří třeba Tim Berners-Lee, tvůrce World Wide Webu. „Co na to říkám? Prostě ne. Pokud vám v tomto konkrétním případě někdo nabízí něco, co má být internet a ono není, pak to prostě odmítněte.“
Čtěte také: Má obrovský potenciál a bude jen růst. 17 věcí, které byste měli vědět o Internetu věcí
Jonathan Tate, šéf technologického poradenství u PwC nicméně míní, že přístup Facebooku se může v dlouhodobém hledisku vyplatit. Zatímco nulová sazba umožňuje přístup jen k omezené verzi internetu, je to důležitý schůdek na cestě vzhůru. „Důležité je uvést věci do pohybu,“ nabádá Tate.
Motivaci Facebooku ve financování Internet.org částečně osvětluje právě odhad PwC týkající se celkových přínosů stoprocentního připojení celé planety. Zatímco mnoho ekonomických benefitů poplyne těm čerstvě připojeným, poradenská firma zároveň odhaduje, že pro poskytovatele obsahu (jako například Facebook) následujících pět let potenciálně přinese příležitosti ve výši až 200 miliard dolarů.
Pro dosažení totálního pokrytí bude ale každopádně potřeba nových technologií. Autoři studie odhadují, že pro připojení posledních 500 milionů lidí nebude postupné vylepšování současných technologií dostačující. Budou zapotřebí nové „přelomové“ technologie stvořené společnostmi jako Google, jejíž Project Loon plánuje umisťovat přístupové body pro připojení na balóny, či Facebook a jeho sluncem poháněný a lasery vybavený 4G dron Aquila.