Před sedmadvaceti lety Tim Berners-Lee stvořil WorldWideWeb, původně proto, aby vědcům usnadnil hledání informací. Od té doby se internet stal nejmocnějším médiem světa, pokud jde o informace, komunikaci i obchod. Někteří počítačoví experti ale kritizují nedostatek soukromí i možnost velkých hráčů – vlád i korporací – ovládat obsah, napsal list New York Times.
„Internet byl velkolepý vynález, ale sledování, blokování stránek, zneužívání uživatelského obsahu, zavádění na mylné stránky – to naprosto popírá účel pomoci lidem tvořit,“ podotýká Berners-Lee, který do San Francisca svolal další špičkové počítačové vědce a experty na internetový summit, na němž se zabývali novou etapou internetu.
Čtěte také: Až se všichni lidé připojí k internetu, ekonomika posílí o biliony dolarů
Čína běžně blokuje svým občanům přístup na určité stránky a uživatelé se nemohou vyhnout cloudovým službám velkých hráčů jako Google nebo Amazon. Experti tedy diskutovali o tom, jak využít na webu nejnovější technologie, jako je software používaný pro digitální měny, nebo technologií P2P, tedy přímé komunikace počítačů pro sdílení hudby – a vytvořit s jejich pomocí výrazněji decentralizovaný web s větším soukromím, menší kontrolou a vysokou úrovní stability a spolehlivosti.
„Dějiny se teď odehrávají na webu. Lidé si myslí, že digitalizace znamená, že něco zachovají navěky. Jenže to teď není pravda,“ prohlašuje Vint Cerf, další ze zakladatelů internetu a nynější pracovník Googlu (rozhovor s ním jsme přinesli ve speciálu Forbes NEXT). Takže důležitým prvkem diskusí byly i možnosti, jak to zařídit, aby se celý internet sám archivoval.
Reformní projekt teprve začíná, ale tón diskusí a kalibr jejich účastníků zřetelně ukazují, jak některé počítačové odborníky v posledních letech znepokojuje směřování internetu. Odhalení Edwarda Snowdena, že vlády zneužívají internet ke špionáži, a zjištění, že velké společnosti jako Amazon, Facebook a Google se stávají klíčníky k našim digitálním životům, ke znepokojení ještě přispělo.
Tim Berners-Lee je znepokojen současným směřováním internetu.
Summit o decentralizovaném webu se zabýval tím, jak šířit webové stránky bez standardní kontroly webového serveru počítače, stejně jako možnostmi, jak skladovat vědecká data, aniž by bylo třeba platit úložiště společnostem jako Amazon, Dropbox nebo Google. Mluvilo se taky o snahách zajistit víc soukromí a odpovědnosti, třeba vícero šifrováním v různých částech webu a archivací všech verzí webové stránky. To by zkomplikovalo cenzuru obsahu.
„Edward Snowden nám ukázal, že jsme neúmyslně vybudovali největší sledovací síť na světě,“ prohlásil Brewster Kahle, který vede neziskovku Internet Archiv. „Čína může lidem znemožnit přístup k některým stránkám a vzhledem k tomu, že existuje jen několik velkých poskytovatelů služeb, vám tihle poskytovatelé de facto organizují, co na webu zažijete. A my to všechno můžeme změnit.“
Čtěte také: Jak být na internetu v bezpečí aneb 6 myšlenek z Forbes Technology Forum
Do určité míry jsou snahy změnit technologie tvoření webu otázkou času, protože i dnes web stojí na starých technologiích. Zřetelně je to vidět třeba u plateb – lidé mnohde platí online zadáním informace na platební kartě, což se neliší od způsobu, kdy kartou platí v obchodě. Platby by ale mohly probíhat i jinak. Kdyby lidé přizpůsobili takzvaný účetní systém (ledger systém), při němž se využívá digitálních měn, tak by hudebníci (a další) mohli prodávat své nahrávky bez prostředníků jako iTunes. Stránky by mohly mít systém mikroplateb za přečtení článku, místo aby spoléhaly na webové reklamy.
„Spousta lidí teď má jako jediný systém internetového výdělku výnos z reklam,“ vysvětluje Berners-Lee. „Lidé předpokládají, že spotřebitel, aby něco dostal zadarmo, musí uzavřít smlouvu s marketingovým počítačem, i když se bojí, co se stane s jeho daty. Web decentralizovaný je, problém je dominance jednoho vyhledávače, jedné velké sociální sítě, jednoho Twitteru pro mikrobloging. Nemáme technologický, ale sociální problém,“ soudí Berners-Lee.
Výzva pro stavitele a snílky je tedy na světě. Uvidíme, zda bude na jejím konci skutečně „otevřený bezpečný a necenzurovaný web bez centralizované kontroly“, k čemuž summit vyzývá.