Světla reflektorů v Hollywoodu by mohla znovu potemnět. Tamním filmovým a televizním produkcím hrozí, že se zastaví ze dne na den. Stačí, aby začali lidé zaměstnaní v jejich zákulisí protestovat proti tomu, co označují za vyčerpávající pracovní nasazení, které na ně hollywoodská továrna na sny ve svém neukojitelném hladu po novém obsahu nakládá.
Odborová organizace The International Alliance of Theatrical Stage Employees (IATSE), která sdružuje pracovníky v divadelním a filmovém průmyslu, uspořádala hlasování o stávce. Při jednáních s filmovými a televizními producenty se totiž neshodla na platech, pracovních podmínkách ani kompenzacích za práci na streamovaných seriálech.
Hlasování drtivou většinou schválilo uspořádání stávky – zastavení filmových produkcí podpořilo 98 procent zúčastněných. Pokud začne šedesát tisíc členů IATSE skutečně stávkovat, půjde o první takto masivní přerušení činnosti od druhé světové války.
„Lidé jsou unavení. Chtějí být se svými rodinami. Chtějí se vyspat,“ říká G. Victoria Ruskin, pomocná umělecká ředitelka z New Yorku, která změnila práci proto, že už nemohla dál snášet až patnáctihodinové pracovní doby coby návrhářka pro filmy a televizní seriály.
Jednu hollywoodskou stávku už 21. století zažilo: stávka scenáristů z roku 2007 trvala sto dní a ekonomiku v jižní Kalifornii stála odhadem 2,5 miliardy dolarů. Tisíce kameramanů, kostymérů, prop makerů a dalších profesí zastupovaných IATSE navíc přišlo o příjmy v sumě 254 milionů dolarů.
Vyčerpávající pracovní tempo, kolem něhož se točí aktuální spor, je vedlejším efektem ekonomiky založené na filmovém a televizním obsahu, která se po pandemických zdrženích vrátila do plných otáček v srpnu.
Poptávka po novém obsahu, který by přitáhl další odběratele ke streamovacím službám, roztáčí kola fanouškového i produkčního nasazení. Jak odhaduje výzkum Ampere Analysis, globálně by se za nové pořady a filmy mělo letos utratit odhadem 225 miliard dolarů – o šedesát miliard více než před pěti lety.
Jeden z členů unie popsal současnou situaci jako „olympiádu ve vyčerpávání“, v jejímž rámci se pracovníci chlubí schopnostmi utáhnout delší než dvanáctihodinové pracovní směny.
„Takto dlouhé šichty jsou nebezpečné a nadále už se nedají obhájit,“ řekl viceprezident IATSE Michael Miller při setkání v Hollywoodu, při němž se členové odborů shromáždili a malovali na automobily slogany a odborářské symboly. „Pracovat dva dny za sebou šestnáctihodinovou směnu a chlubit se tím, jak málo jste toho naspali, to není na medaili za statečnost.“
IATSE usiluje o povinné pracovní přestávky během produkce, které jejím členům zajistí dostatek času na stravování a odpočinek. Stejně tak pro ně chce také volno o víkendech. Navíc požaduje větší důchodové benefity a zdravotní pojištění.
Dalším požadavkem je ukončení podmínek, na nichž se odbory dohodly v roce 2009, kdy producenti testovali nové ekonomické modely pro obsah pro tzv. nová média, který se měl distribuovat přes internet. Úspěch Netflixu, Amazonu a Disney+ prokazuje, že experiment očekávání více než splnil.
„Jsou úspěšní a rostou a my z toho chceme svůj podíl,“ řekl při zmíněném shromáždění Miller. Odpovědí mu bylo nadšené skandování davu.
Obchodní uskupení The Alliance of Motion Picture and Television Producers, které při vyjednávání usedlo naproti odborům, začalo podle svých slov s IATSE jednat už před několika měsíci – s upozorněním, že průmysl se ještě vzpamatovává z ekonomických dopadů způsobených pandemií nemoci covid-19.
Tento postoj naznačil, že uskupení nemůže dát odborům vše, co požadují. Producenti nicméně říkají, že souhlasili s delšími přestávkami na odpočinek a vyššími platy a benefity, se zvýšením minimálním mzdy až o devatenáct procent.
Jedním z ústředních bodů jednání je kompenzace za streamované pořady a seriály. IATSE požaduje svůj podíl z miliard, které velké mediální společnosti investují do své nabídky. Téma se dotýká i právního boje Scarlett Johansson, hvězdy filmu Black Widow, se společností Disney ohledně jejího platu.
Herečka tvrdí, že rozhodnutí společnosti Disney film současně uvést v kinech i na streamovací službě podkopalo jeho komerční úspěch a její očekávaný multimilionový plat.
Jistý osvětlovač s pětadvaceti lety zkušeností uvedl, že Netflix mu vyplácí o deset dolarů na hodinu méně, než si vydělává u sitcomu televizní stanice CBS. „Proč se na streamovací službě dočkáme tak experimentální sazby? Ten experiment je přece očividně úspěšný,“ konstatoval.
Producenti se dosavadního stavu vzdávat nechtějí, AMPTP nicméně nabídla osmnáctiprocentní zvýšení platů za obsah, který je vytvářený pro Netflix, Amazon a Disney+. Stejně tak producenti nabídli pokrýt deficit v záležitostech důchodů a zdravotního pojištění v řádu takřka 400 milionů dolarů.
Tradičně se náklady na zdravotní pojištění vázaly na tantiémy z repríz a opakovaných vysílání – tento princip ale v době streamování z valné části vymizel. „Tím, že opustili vyjednávání a začali usilovat o stávku, se vedení IATSE vzdalo velkorysé a komplexní nabídky,“ sdělili producenti ve svém e-mailovém vyjádření.
Nyní se obě strany vrátí k jednacímu stolu, ale IATSE má nově v rukávu velký trumf: kdykoli může do toho stolu bouchnout a zahájit stávku.