skip to main content
Netflix

Dominance Netflixu ve streamovacích válkách slábne. HBO Max sílí, ale do Česka přijde později

Pandemie koronaviru bohužel nikam nemizí, což těší málokoho. Ale jednomu byznysu to určitě neuškodí: streamovacím službám. Netflix, HBO a spol. se staly během karantén našimi věrnými společníky – a přineslo jim to vynikající výsledky.

Vítězem streamovacích válek je stále Netflix. Celosvětově má 209 milionů předplatitelů, druhé Disney+ naposledy hlásilo 104 milionů. Jak už jsme ale na Forbesu opakovaně upozorňovali, růst Netflixu v poslední době zpomalil. Důvodů může být celá řada, od slabší nabídky titulů, nasycení trhu až po koronavirová rozvolnění.

Reklama

V USA a Kanadě každopádně za poslední tři měsíce ztratil 430 tisíc předplatitelů, což není úplně zanedbatelné číslo. Analytická společnost Parrot Analytics navíc spočítala, že podíl na trhu spadl Netflixu poprvé v historii pod padesát procent.

Zato jeho konkurenti sílí, Disney+ láká na seriály ze světů Marvel a Star Wars a v poslední době zrychlil také nárůst předplatitelů HBO Max.

Služba, která funguje od loňského května (zatím v USA a Latinské Americe), hlásila ke konci června v USA 43,5 milionu předplatitelů. Celkem mají HBO a HBO Max 67,5 milionu předplatitelů.

Reklama

A těží z toho i společnost WarnerMedia, vlastník HBO, jejíž tržby vzrostly za uplynulé čtvrtletí na 8,8 miliardy dolarů, což je 31procentní nárůst oproti minulému roku a více, než se odhadovalo.

HBO Max se blýsklo uvedením několika napjatě vyhlížených filmů, ať už Wonder Woman 1984, Godzilla vs. Kong, Mortal Kombat, či Liga spravedlnosti Zacka Snydera, které vzhledem k omezeným či zavřeným kinům lákaly spoustu zájemců. Velkou událostí byla i nedávná premiéra speciálu k seriálu Přátelé nazvaného Zase spolu.

A v plánu jsou i další trháky: v srpnu The Suicide Squad, v říjnu Duna, v prosinci Matrix, vše souběžně s premiérami v kinech. V pátek navíc společnost WarnerMedia oznámila, že v roce 2022 vznikne deset snímků přímo pro HBO Max, v kinech by se měly vyskytnout jen omezeně.

Do příštího roku si budeme muset bohužel počkat na HBO Max i v Česku. Ač byl totiž jeho tuzemský start původně plánován už na letošek, nakonec se odložil na rok 2022. A stejně to zřejmě dopadne i s Disney+.

Reklama
Reklama