Společnost Facebook rozjela ve Spojených státech a Guatemale pilotní provoz své dlouho očekávané digitální peněženky Novi. Namísto plánovaného facebookového stablecoinu diem (dříve nazývaného libra) ale prozatím využije osmý největší zavedený stablecoin paxos dolar, zkráceně USDP.
Důvodem dočasného ústupu od vlastního stablecoinu není nedostatek ambic – ty Facebooku rozhodně nechybí –, ale táhnoucí se regulatorní problémy. „Plánů na vlastní stablecoin se nevzdáváme. Přejdeme na diem hned, jak pro to získáme regulatorní souhlas,“ prohlásil šéf projektu David Marcus.
Peněženku Novi si mohou uživatelé nainstalovat do svých mobilních telefonů s operačním systémem Android a iOS, o úschovu stablecoinu se pro Facebook postará americká kryptoměnová burza Coinbase. Rozhodnutí má pravděpodobně co do činění s faktem, že v radě Facebooku zasedá Marc Andreessen, spoluzakladatel investičního fondu Andreessen Horowitz, který drží v Coinbase podíl skoro za deset miliard dolarů.
Stablecoiny se chovají jako jiná kryptoaktiva, ovšem s tím rozdílem, že mají svoji hodnotu pevně navázanou na některou z fiat měn nebo koš jiných aktiv (více měn či komodit, a dokonce jiných kryptoměn).
Jejich výhoda spočívá například ve snadnější migraci přes hranice – ve stablecoinech můžete například poslat deset milionů korun do Afriky a nemusíte to nikomu hlásit nebo za to platit vysoké poplatky.
Za facebookovou peněženkou stojí dceřiná společnost Novi Financial, která má v USA licenci pro poskytování převodu peněžních prostředků. Ambicí projektu je poskytnout levnou a rychlou alternativu k současným službám nabízejícím převod peněžních prostředků do zahraničí. Novi tak chce fungovat jako platforma pro rychlé každodenní koncové platby.
Projekt neúčtuje klientům za peněžní převody žádné poplatky, a to ani v případě okamžitých plateb nebo posílání peněz do jiné země. Vydělávat hodlá na obchodnících, kterým bude nabízet svoji platební síť jako levnější alternativu k platebním službám typu Mastercard nebo Visa.
Ze spuštění digitální peněženky nejsou zrovna nadšeni američtí demokratičtí senátoři a do kanceláře Marka Zuckerberga od nich obratem dorazila výzva žádající zastavení projektu. Facebook podle senátorů nepředstavuje důvěryhodnou společnost pro poskytování platební sítě a snaží se prosadit svou digitální měnu příliš rychle.
Pod výzvou je podepsán například Brian Schatz, Sherrod Brown, Richard Blumenthal nebo někdejší prezidentská kandidátka Elizabeth Warren.
Stablecoiny jsou mezi politiky a centrálními bankéři nepopulární již nějakou dobu. Za prvé umožňují pohyb peněz mimo tradiční dohled, a tím pádem usnadňují například praní peněz nebo financování terorismu.
Druhá obava je z destabilizace tradičních měn. Facebook projekt své digitální měny poprvé oznámil v roce 2019 – a od té doby mu ze strany regulátorů létají pod nohy klacky.