Andrej Andrejev je amorem moderního světa. Místo šípů však pracuje s geolokačními nástroji a softwarem na rozpoznání obličeje.

Sám pomohl vybudovat pětici úspěšných seznamovacích aplikací, mezi nimiž najdeme i Badoo, což je největší seznamka svého druhu na světě. Lásku na (ne)celý život na ní hledá 380 milionů uživatelů.

Čtěte také: Slunce v hrnku i v duši. Jak v Česku vznikají čaje, které pije celý svět

Jeho tým vývojářů vybudoval a nadále udržuje seznamovací aplikace Chappy (pro homosexuální muže) a Huggle (spojuje lidi na základě toho, kde se nejčastěji pohybují). Skrze Badoo také vlastní 79procentní podíl v aplikaci Bumble, která je nyní nejrychleji rostoucí seznamkou v USA a kde první krok mohou udělat pouze ženy.


Zobrazit celý žebříček »Když za tyto aktivity vystavíme Andrejevovi účet, bude na něm majetek 1,5 miliardy dolarů, čímž poprvé dosáhl na čestné umístění v našem miliardářském žebříčku.

Ačkoli svou kariéru postavil na mezilidských interakcích, dlouhá léta zůstával pro média velkou neznámou. Forbes Russia ho kdysi označil za „nejtajemnějšího byznysmena na Západě“.

Andrejev tento popis kategoricky odmítá slovy: „Když jako Rus prorazíte v zahraničí, je to velká věc. Tajemný nejsem, žiju v Londýně a lidé mě vidí každý den. Žádné tajemství.“

Jeho otec pracoval v technologickém sektoru, a tak měl Andrejev jako dítě „kolem sebe miliony hraček“. V roce 1992 nastoupil na Moskevskou univerzitu, z níž však brzy odešel a ještě jako osmnáctiletý odjel do Španělska.

„Chtěl jsem cestovat a vidět kus světa,“ říká s tím, že na putování kolem Evropy si půjčil peníze od svých rodičů. V roce 1995 založil svou první firmu Virus – internetový obchod, který prodával počítače a příslušenství. O dva roky později společnost za několik set tisíc dolarů prodal a splatil rodičům půjčku.

V roce 1999 založil SpyLog, což byl softwarový nástroj, který provozovatelům webových stránek umožňoval trackovat návštěvníky. „Jedná se o dědečka Google Analytics,“ tvrdí nesměle s tím, že věří, že SpyLog byl pro Larryho Page a Sergeje Brina inspirací. Andrejev svůj podíl ve firmě exitoval v prosinci 2001.

O rok později už budoval společnost pohybující se na poli kontextové reklamy s názvem Begun. V roce 2008 ji málem za 140 milionů dolarů prodal Googlu, nakonec však z obchodu sešlo, když mu ruský úřad pro ochranu hospodářské soutěže dal červenou.

Největší úspěch podnikatel zaznamenal s již zmíněnou aplikací Badoo. Ta začala naplno fungovat v roce 2009, tedy téměř tři roky před Tinderem. Badoo má sídlo v Londýně a pobočku v Moskvě a zaměstnává 300 vývojařů, z čehož 80 jsou ženy. Celý vývojářský tým poskytuje podporu i zbývajícím třem aplikacím.

„Aplikací jsou miliony a je těžké prorazit. Bumble, Huggle a Chappy jsou ale v dobré pozici. Netrápí je nedostatek peněz nebo vývojářů. Můžeme společně vše designovat a budovat prototypy. Potřebujeme jen nápad, směr, vizi a silného lídra, který s projektem míří vysoko.“

V případě Bumblu takovou osobu našel – spoluzakladatelku Tinderu Whitney Wolfe, kterou přesvědčil, aby na dalším byznysu pracovali společně. „Řekl jsem jí, že má obří potenciál a já mám nejlepší infrastrukturu.“

Čtěte také: 5 talkshow, které musíte sledovat, když chcete poznat světové miliardáře

Wolfe nakonec Tinder opustila (se svým expřítelem a spoluzakladatelem se soudila pro sexuální obtěžování) a společně s ruským vizionářem a dalšími bývalými lidmi s Tinderu odletěla na řecký Mykonos. „Ani nevím, proč jsme si vybrali zrovna Mykonos. Chtěli jsme prostě někam, kde nás nebudou rušit mobily,“ vzpomíná Andrejev. Řecká izolace se nakonec vyplatila, když o tři měsíce později vznikla aplikace Bumble.

Andrejevovou vlajkovou lodí nicméně zůstává seznamka Badoo, která spustila na konci loňského roku funkci rozpoznávání obličeje. Jednoduše nahrajete fotku osoby, která se vám líbí, a aplikace najde podobně vypadající uživatele. Není divu, že z funkce je velký hit.

Finanční stránku věci podnikatel odhalit nechce. Tvrdí, že pro představu se stačí podívat na Match Group, která provozuje Tinder. Ta loni utržila 1,3 miliardy dolarů a její valuace přesahuje 12 miliard. „Jsme menší, ale stále velmi velký hráč,“ tvrdí Andrejev, který svou přítelkyni paradoxně nepotkal díky žádné ze svých aplikací.

V rodné Moskvě byl naposledy před 10 lety a tou dobou zároveň získal britské občanství. Otázku, zda se ruského občanství vzdal, odmítá komentovat.