Nikdo pořád neví, jak přesně vlastně funguje, přesto patří čich k nejdůležitějším smyslům. A čichová paměť je dokonce tou nejsilnější a nejspolehlivější. Kromě toho nás čich chrání, umožňuje naplno ocenit dobré jídlo, snadněji si díky němu najdeme správného partnera a lépe si užijeme sex. 

Důvodů, proč je dobré čich pravidelně trénovat, i když s ním nemáte žádné problémy, je ale podle odborníků mnohem víc. „Ve skutečnosti není nos to hlavní, co při čichovém tréninku ovlivňujeme. Mnohem důležitější je, co se u toho děje v našem mozku,“ říká profesor Clive Bramham zabývající se biomedicínou na Univerzitě v Bergenu. 

Mozek je vybaven více než sto miliony nervových buněk, jejichž hlavním úkolem je přenášet signály, například smyslové vjemy. „Pokud své smysly trénujeme, nervové buňky v mozku mění velikost a tvar a zlepšují se jejich komunikační schopnosti. Můžeme tak také vyvinout více nervových buněk,“ popisuje Brabham a dodává, že to funguje i naopak. Pokud smysly netrénujeme, jejich intenzita a funkčnost se otupí. 

Protože konkrétně čich s věkem přirozeně slábne, trénováním jeho funkčnost prodloužíme. „Člověk dokáže rozeznat deset tisíc druhů vůní. Čím více čich trénujeme, tím více z nich umíme pojmenovat. Trénink čichu je však také důležitý jako prevence různých onemocnění,“ popisuje terapeutka Martina Koktová, která se zabývá aromaterapií a provozuje kurzy čichu a vůní v Chateau Mcely.

Jak říká, podle čichu se rozhodujeme téměř denně. Čich je v první řadě obranný mechanismus, který umí například odhalit zkažené jídlo. Jak ale upozorňují i odborníci ze spotřebitelských serverů, dokonce i závadné hračky může pomoci odhalit čich – obsažené ftaláty totiž bývají výrazně cítit. 

https://www.instagram.com/p/CbxreG6KjXL/

Čich je také velmi úzce propojen s chutí. Ta ve skutečnosti umí rozlišit jen základní čtyři chutě – sladkou, slanou, kyselou a hořkou. Všechny ostatní chuťové vjemy a drobné nuance zajišťuje právě čich. 

Také výběr přátel i životního partnera ovlivňuje vůně. „Až do vzdálenosti metru a půl od člověka cítíme jeho vůni nebo pach. Právě ty působí na naši nervovou soustavu a často dříve než ostatní smysly rozhodnou, zda v nás dotyčný vyvolá zájem, nebo spíš naopak,“ vysvětluje Koktová. 

Souhlasí s ní i vědci z univerzity v Liverpoolu, kteří zjistili, že vnímání vůní může u žen proměnit užívání antikoncepce. V důsledku toho si prý mohou špatně vybrat partnera, a pokud léky přestanou brát, mohou najednou zjistit, že už jim jejich protějšek „nevoní“. 

Na Chicagské univerzitě zase zjistili, že čím lepší má člověk čich, tím intenzivněji může prožívat sex. A naopak pokud se čich zhorší (například v důsledku covidu), sníží se i samotná sexuální touha. 

Martina Koktová říká, že jakékoli čichové vjemy dobře poslouží, ale je fajn svému nosu ukazovat i nové vůně, na které ještě není zvyklý, a čím více stimulů dostane, tím lépe. Proto i její kurz začíná poznáváním vůní. Těch nejobvyklejších, jako je třeba pomerančová kůra nebo eukalyptus, ale pokud se čichu nebo aromaterapii pravidelně nevěnujete, pravděpodobně vás jejich identifikace překvapivě potrápí. 

U jednotlivých vůní pak pozorujete, jestli vám jdou spíše do hlavy nebo do oblasti břicha, učíte se, k čemu by jednotlivé vůně mohly sloužit nebo jaké ve vás vzbuzují pocity. Díky tomu si je snadněji zapamatujete. Zážitky a vzpomínky se totiž velmi často pojí právě s vůněmi.

Protože celý kurz vychází z aromaterapie, která je například ve Francii oficiální součástí lékařských oborů, odnesete si i praktické rady pro své zdraví. Třeba že směs vůní skořice, hřebíčku, citronu, rozmarýnu a eukalyptu působí antibakteriálně a antivirově nebo že inhalace esenciálních olejů z máty, heřmánku a levandule smíchaných s vodou uleví od bolesti hlavy.

A proč takový kurz probíhá zrovna v boutique hotelu Chateau Mcely? Aromaterapie se totiž prolíná celou filozofií tohoto místa, procedur v tamním spa a je základem kosmetiky, která se v zámecké laboratoři vyrábí. Velká část bylinných extraktů se navíc vyrábí přímo z bylin zde vypěstovaných.

Kurz čichů a vůní, během kterého si také vyrobíte praktickou inhalační tyčinku pro každodenní použití, co vám díky aromaterapeutickým účinkům pomůže se uklidnit, trvá devadesát minut a zaplatíte za něj 2590 korun.

Zmíněný kurz je vhodný i pro ty, kdo při onemocnění covidem o čich přišli nebo jim zeslábl. Stejně jako pro ty, jejichž čich je omezen po nachlazení nebo třeba úrazu. Nicméně v takových případech je vhodné tento smysl cvičit pravidelně každý den a zařadit i oficiální lékařský postup. 

„V současnosti je jediný postup, u nějž byl prokázán efekt na zlepšení čichu, ten, kdy pacienti dvakrát denně volně čichají ke čtyřem vůním – růži, eukalyptu, hřebíčku a citronu po dobu několika minut. Čichový trénink je nutné aplikovat dlouhodobě, alespoň půl roku,“ upozorňuje lídr vědeckého týmu Fakulty zdravotnických studií Univerzity v Pardubicích Jan Vodička.