Výsledky soutěže Nejkrásnější české knihy sice budou zveřejněny až 23. května, z jejich nominací ale nedočkavě vybíráme již nyní. Které publikace si v knihovně zaslouží čestné místo? Může kniha vydávat zvuky? A který z nominovaných se bude nejlépe vyjímat na vašich sociálních sítích?
Divadlo ulice (kategorie Odborná literatura)
Rafinovaně aranžované zboží, absurdní a vynalézavé sestavy poutající pozornost kolemjdoucích nikdy nebyly tématem odborných studií. Jak fascinují ale dokázal být svět výkladních skříní mezi lety 1918 až 1938, mapuje ve své knize historička umění Lada Hubatová-Vacková. Kromě dobových fotografií nechybí ani kresby a náčrtky na průsvitném papíře, které mohou být inspirací i dnešním aranžérům.
F. K. – Slib (kategorie Krásná literatura)
Kniha, jejíž název je do přebalu vyšit žlutou nití, je biografií profesora akustiky a skauta, Felixe Kolmera. Devětadevadesátiletý muž prošel tábory Terezín, Osvětim i Friedland a po dobu pěti let ho pozoroval fotograf Libor Fojtík. Tomu se kromě portrétu přeživšího podařilo vytvořit působivou galerii opomíjených drobností a detailů, které v běžných biografiích nedostávají prostor.
Co je vlastně design? (kategorie Literatura pro děti a mládež)
Ještě před několika lety byla otázka „co je vlastně design“ novinářským evergreenem, na který designéři, kurátoři i pořadatelé soutěží v Česku trpělivě odpovídali. Stejně zní i titul populárně naučné publikace pro malé čtenáře od dvanácti let. Co je a není design, kde pomáhá a kde jsou omezení tohoto okouzlujícího oboru, vtipně zpracoval ilustrátor Jakub Bachorik.
Průvodce neklidným územím (kategorie Učebnice a další didaktické pomůcky)
Velmi „insta friendly“ obálka skrývá historii československé fotografie od první poloviny 19. století až do současnosti. Na tuhle učebnici ale nebude jen padat prach na konferenčním stolku. Kniha totiž příběhy slavných fotografů zpracovává atraktivní formou komiksů. Život a dílo Františka Drtikola, Josefa Sudka, Karla Cudlína, Tona Stana či Adama Holého tak znovu ožívají.
Moc věcí (kategorie Knihy o výtvarném umění)
Monografie s minimalistickou obálkou je dílem designéra Antonína Tomáška, vedoucího ateliéru Design keramiky na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. V knížečce útlé jen formou umělec popisuje svůj přístup k práci a materiálům. Fotografie doplňují teoretické a filozofické texty o síle, přesycenosti i vazbách mezi předměty a jejich majiteli.
Jiří Pelcl Design (kategorie Katalogy)
Otevření nově zrekonstruované Moravské galerie v Brně je od konce loňského roku jedním z nejdiskutovanějších kulturních počinů. Jeho součástí je i retrospektivní výstava designéra, architekta, kurátora a pedagoga Jiřího Pelcla.
Katalog, který editorsky zpracoval Adam Štěch, zaznamenává čtyřicetiletou tvůrčí činnost této významné persony českého designu. Výživně vypráví o materiálech, s nimiž umělec pracoval, jak vznikala jeho slavná díla a odhaluje čtenáři své skici či prototypy.
Hranice lásky (kategorie Bibliofilie a autorské práce)
Titul nejkrásnější z nejkrásnějších si zaslouží tato více než dvě kila vážící bichle. Hranice lásky jsou dílem české fotografky Dity Pepe, která ve spolupráci s vědci, umělci i zcela obyčejnými lidmi vypráví o mateřství i otcovství, sebelásce, polyamorii a přátelství. Její rozhovory, reportáže, deníky i dopisy ilustrují autoportréty, rodinné fotografie nebo zátiší a jsou vydané v omezeném počtu 500 kusů.
Zvukárium (kategorie Studentské práce)
Studentská práce Ivany Beranové z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně není obyčejnou knihou. Přiléhavější je pro ni snad označení zábavného uměleckého díla. Autorka totiž pomocí papírových ruliček, zvlněného kartonu nebo rozstříhaných proužků zkoumá zvukové možnosti papíru. Kniha, která je ve skutečnosti krabicí ukrývající několik pop-up objektů, tak přináší unikátní hmatový i zvukový zážitek.
Autorka je redaktorkou magazínu Esprit LN.