Trh rezidenčního bydlení zažil nevídaný rok loni. Dlouholeté rekordy přepisovaly nejen výstavba a prodeje nových bytů, ale i ceny nemovitostí a objem poskytnutých hypoték. Komerční, a především průmyslové a logistické nemovitosti však čeká přepisování rekordů z větší části až letos, byť už loni zažily silný rok, především co do poptávky. Letos se na jejich poli očekává masivní výstavba.
„Průmyslový realitní trh je výhercem posledních dvou let,“ říká Pavel Kliment, partner společnosti KPMG a místopředseda dozorčí rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN). Právě tahle asociace teď vydala přehled o dění na průmyslovém trhu v loňském roce i výhled na rok letošní v rámci analýzy s názvem Trend Report 2022.
Podle něj moderní skladové haly nabízejí v Česku aktuálně okolo deseti milionů metrů čtverečních a neobsazenost průmyslových hal klesla k nízkým jednotkám procent. To ostatně potvrzují i nedávno zveřejněné údaje poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Podle nich je neobsazenost průmyslových a logistických projektů v Česku nyní pouhých 1,6 procenta, v Praze pak dokonce pouze 0,7 procenta, což je historicky rekordně nízká hodnota.
Aktuální množství industriálních prostor v Česku totiž jen sotva pokrývá vysokou poptávku po nich, která rok od roku roste. Loni oproti předchozímu roku o 61 procent, což je nejvíce v celém regionu střední a východní Evropy.
„Developeři na situaci na trhu, kdy roste poptávka i nájemné, reagují zvýšenou stavební aktivitou. A to i v nových lokalitách a regionech. Například Moravskoslezský kraj zaznamenal stavbu několika mezinárodních developerů, kteří sem lákají společnosti s vysokou poptávkou po pracovní síle,“ píše se v analýze Trend Report 2022.
V letošním roce se na území Česka očekává dokončení více než 1,5 milionu metrů čtverečních průmyslových a logistických prostor. V posledních pěti letech se přitom výstavba ročně pohybovala jen kolem sedmi set tisíc metrů čtverečních.
Právě teď se v Česku staví celkem 1,1 milionu metrů čtverečních, což je vůbec nejvíce v historii. Rekord by ovšem mohl ohrozit pokračující trend zvyšování cen stavebních materiálů, který se promítne jak do nákladů na výstavbu, tak do růstu konečných cen nemovitostí.
„Výstavbu může také negativně ovlivnit vývoj na Ukrajině, a to jak na straně nabídky, tak na straně poptávky,“ říká Jiří Kristek, vedoucí týmu pronájmu průmyslových nemovitostí a nákupních parků společnosti Cushman & Wakefield.
Kde se ale enormní poptávka po průmyslových a logistických nemovitostech bere? Podle Zdenky Klapalové, prezidentky ARTN, je způsobená jednak rychlým rozvojem e-commerce, ale i snahou dostat do Evropy větší soběstačnost.
„Je tady záměr posilovat tyto kapacity v rámci Evropy,“ říká Klapalová. Mnoho výrobních společností je nyní podle analýzy ARTN nuceno stěhovat své závody z Ukrajiny nebo Ruska a nejčastěji hledají místo v Polsku, Maďarsku, na Slovensku nebo právě v Česku.
Co se týče dalších segmentů trhu s komerčními nemovitostmi, očekává se především oživení kancelářského trhu. To by však mělo být zásadnější až během příštího roku. „Velkým trendem bylo odložení a utlumení kancelářských projektů během covidu, kdy výstavba poklesla. V letech 2022 a 2023 čekáme opět nárůst,“ uvádí Kliment.
Podle Klapalové je celkově vzato komerční realitní trh v dobrém stavu a investorům se do něj vyplatí investovat. V letošním roce se podle ní stejně jako u rezidenčního trhu dá očekávat i u komerčních nemovitostí také další růst nájmu.