Jednoho přestalo bavit zachraňovat podniky na prahu smrti, druhý věděl, jak fungují investice a development. Lukáš Zrůst a Lukáš Foral spojili své síly, koupili fabriku, která je českou jedničkou v dřevostavbách, a mají s ní velké plány. Třeba u nás postavit první dřevěný mrakodrap.
Na rohu Václavského náměstí a ulice Opletalovy sedí v moderních kancelářích ve třetím patře dva roky staré The Flow Building dva Lukášové. Krom křestního jména je pojí dlouholeté přátelství, úcta k podnikání Tomáše Bati a Brno, ze kterého oba pocházejí. A pak ještě něco.
Víra v budoucnost dřevostaveb. Právě tohle je stěžejní prvek jejich byznysu, ve kterém jsou největší u nás a trojkou v Evropě. Tedy zatím. V těch kancelářích vlastně moc nesedí, protože se mají kolem čeho ohánět. Jejich byznys je totiž rozkročený od Prahy po Rýmařov, kde jsou jednou nohou.
A právě v tomhle městě v nejzápadnější části Moravskoslezského kraje tahle dvojka od prosince 2020 vlastní fabriku s víc než miliardovým obratem, pětistovkou zaměstnanců a padesátiletou tradicí, ve které ročně vyrobí čtyři sta rodinných domů. Před nimi je ale cíl vyrobit čtyřikrát tolik a není prý nic, co by tomu bránilo.
Ostatně jejich motto zní: „Kdo brzdí, nevyhrává, a kdo neklepe, tomu se ne otvírá.“ Oba Lukáše ale krom byznysu pohání taky láska k pasivním dřevěným domům, která vznikla vlastně tak trochu náhodou. Lukáš Zrůst je známý český insolvenční správce, který se v tomhle oboru pohybuje víc než třináct let, kdy se zaměřoval na ty největší podniky.
„Když jsem je reorganizoval, viděl jsem je zevnitř. Učil se, jak fungují, jak se dostaly na vrchol i kde se stala chyba, která je přivedla do insolvence. Krom toho, že mě každý podnik posouval, tu byla i druhá stránka. Musel jsem propouštět, utlumovat ztrátové provozy, dělat těžká rozhodnutí.“
„Být tak dlouho v první linii je náročné a časem mi to začalo vadit. Naopak jsem cítil, že bych podniky spíš rozvíjel a zvětšoval,“ říká úvodem Zrůst, jehož rukama prošly třeba Vítkovice Heavy Machinery, Zoot nebo Amati Kraslice.
„Prostě ve mně začal vítězit budovatel, kterého má podle mě každý v sobě,“ dodává, co předcházelo rozhodnutí koupit fabriku RD Rýmařov, která mu vstoupila do cesty. A to vlastně dvakrát.
„Poprvé jsem se s dřevěným domem setkal zhruba před šesti lety, když jsem si chtěl postavit dům a díky kamarádovi jsem uslyšel o dřevostavbách a šel do toho. Když se začalo stavět, ráno mi přijelo před pozemek několik kamionů a večer už tam dům stál,“ vzpomíná Lukáš, kterého na dřevostavbách zaujala i jejich energetická úspornost a cena.
„Já jsem dynamický člověk a rychlost stavby mě ohromila. V tu chvíli ze mě vypadlo, že až jednou budu velkej kluk, chci takovou firmu vlastnit. A ano, tou firmou bylo RD Rýmařov,“ doplňuje.
Když se pak po pěti letech od toho samého člověka dozvěděl, že se právě v Rýmařově chystá generační obměna, rozhodl se fabriku od trojice původních vlastníků odkoupit a přizval k tomu svého kamaráda Lukáše Forala.
Ten měl víc než šestnáct let zkušeností jako investor a investiční partner se zaměřením na fondy, developerské projekty ve Spojených arabských emirátech jako například The Palm od společnosti Nakheel United Arab Emirates, startupy a vztahy s investory.