Dlouhou dobu byl tenhle rekord americké NBA považován za nepřekonatelný. Legendární basketbalista Kareem Abdul-Jabbar byl po devětatřicet let držitelem rekordu v počtu nastřílených bodů za kariéru. V noci na dnešek však přímo v hale týmu Los Angeles Lakers přihlížel tomu, jak ho překonává další legenda. LeBron James se v zápase proti Oklahoma City Thunder dostal díky osmatřiceti bodům na metu 38 390 a koruna pro nejlepšího střelce v historii NBA teď patří jemu.
Navíc James působí tak, že k aktuálnímu rekordu ještě pěknou řádku bodů přidá. Ve svých osmatřiceti letech a dvacáté sezóně v lize má teď průměr třicet bodů na zápas a nechal se slyšet, že by rád hrál ještě další dvě sezóny, aby si splnil svůj další sen – zahrát si v jednom týmu se svým synem Bronnym, který je zatím nadějným středoškolákem s jasným cílem, tedy dostat se do NBA.
Ačkoliv se Jamesovým Lakers příliš nedaří, sám LeBron pokračuje v budování své legendární kariéry. Po devatenácté byl letos zvolen do All-Star týmu, k tomu už čtyřikrát pozvedl nad hlavu trofej pro vítěze NBA, čtyřikrát byl zvolen nejužitečnějším hráčem ligy a s americkou reprezentací získal dvě zlaté olympijské medaile.
A výjimečně úspěšný je i po finanční a byznysové stránce. Loni si vydělal 41,2 milionů dolarů na hřišti a osmdesát milionů dolarů mimo něj, k čemuž mu pomohla i role ve filmu Space Jam: Nový začátek, který i sám produkoval, nebo smlouvy s giganty jako Nike, Pepsi a Walmart.
V žebříčku amerického Forbesu nejvýdělečnějších sportovců se tím dostal na druhou příčku za Lionela Messiho. Po loňském roce, ve kterém vydělal 121,2 milionu dolarů před zdaněním a odečtením poplatků pro agenty, se navíc jeho majetek podle odhadů Forbesu přehoupl přes hranici jedné miliardy dolarů.
Jamesovi se to povedlo jako prvnímu aktivnímu basketbalistovi v historii. Jediným dalším basketbalovým miliardářem je Michael Jordan – ten však miliardovou hranici překonal až v roce 2014, více než deset let po konci kariéry. Tehdy mu k tomu pomohla skvěle načasovaná investice do týmu Charlotte Hornets.
„Je to můj největší cíl, samozřejmě,“ konstatoval James v rozhovoru pro časopis GQ v roce 2014. „Chci svůj byznys dotáhnout co nejdál. A kdyby se to povedlo, kdybych se stal miliardovým sportovcem? Hip hip hurá! Bože můj, budu fakt nadšený,“ prohlásil v lehké nadsázce.
Právě to se Jamesovi podařilo, své podnikání dotáhl až k zisku více než 1,2 miliardy dolarů před zdaněním. Basketbalem si jakožto nejlépe placený hráč týmů Cleveland Cavaliers, Miami Heat a Los Angeles Lakers vydělal více než 385 milionů dolarů, mimo hřiště si pak přišel na 900 milionů ze sponzorských smluv a dalších obchodních aktivit.
LeBron James se narodil šestnáctileté svobodné matce v Akronu v Ohiu a během mládí žil postupně s různými členy rodiny, přáteli, sousedy nebo třeba trenérem fotbalového týmu. Během tří let se tucetkrát přestěhoval, než se stal nejžádanějším středoškolským basketbalistou všech dob.
První smlouvu se společností Nike podepsal v roce 2003, když mu bylo osmnáct let, a slavně odmítl nabídky společností Reebok a Adidas – Nike považoval za lepšího dlouhodobého partnera. Po více než deseti letech úspěchů uzavřel se značkou koncem roku 2015 smlouvu doživotní, která mu ročně vynáší desítky milionů dolarů.
V uplynulém roce byl díky Nike a smlouvám se značkami jako AT&T, PepsiCo a Walmart druhým nejlépe vydělávajícím sportovcem světa.
Skutečným klíčem k Jamesově miliardovému jmění je však ještě něco jiného. Basketbalová megastar již dlouho uzavírá dohody o spolupráci tak, aby měla na značkách, se kterými spolupracuje, místo rychlé výplaty raději podíl na zisku.
Dobře to ukazuje příklad z roku 2015, kdy James odstoupil od smlouvy o spolupráci se společností McDonald’s, kde si měl během čtyř let přijít na patnáct milionů dolarů. Místo toho vsadil na rychle rostoucí řetězec Blaze Pizza, kde se stal investorem. Podíl dnes vlastní také ve značkách, jako je výrobce chytrých posiloven Tonal nebo gigant v oblasti sdílených jízd Lyft.
A pak je tu SpringHill, produkční a televizní společnost, kterou James vybudoval spolu s Maverickem Carterem. Loni v říjnu do společnosti jako externí investoři vstoupili například Fenway Sports Group, vlastnící baseballový velkoklub Boston Red Sox, nebo společnost Epic Games.
Jejich příchod pomohl zafinancovat například nový díl legendárního hraného animáku Space Jam s celosvětovými tržbami 163 milionů dolarů nebo dokument HBO s názvem Jak se jmenuji: Muhammad Ali. James si ve firmě samozřejmě ponechal největší podíl.
Podívejte se na rozpis LeBronova jmění, které má odhadovanou výši jedné miliardy dolarů. Sám James se k odhadům amerického Forbesu odmítl vyjádřit.
Společnost SpringHill: 300 milionů dolarů
Společnost pojmenovaná podle bytového komplexu v Akronu ve státě Ohio, kde James se svou matkou konečně našli stabilní zázemí, vznikla spojením tří různých společností: Jamesovy marketingové agentury Robot Company, platformy pro sportovce Uninterrupted a produkční společnosti SpringHill Entertainment, která byla založena v roce 2007 pro dokumentární film o Jamesových letech na střední škole s názvem More Than a Game.
V roce 2020 spojili James a Carter vše do jedné společnosti SpringHill Company. Získali na to sto milionů dolarů od různých sponzorů včetně Jamesova investičního poradce Paula Wachtera a Elisabeth Murdochové, dcery miliardáře Ruperta Murdocha ze společnosti News Corp.
Loni v říjnu pak James prodal „významný menšinový podíl“ v hodnotě 725 milionů dolarů několika investorům, mezi nimiž byly společnosti RedBird Capital Partners, Fenway Sports Group, Nike nebo Epic Games. James je největším individuálním akcionářem společnosti – přesná výše jeho podílu není známá, ale předpokládá se, že nepřesahuje padesát procent.
Společnost SpringHill, která se podílela také na nedávné dokumentární sérii Netflixu o tenisové hvězdě Naomi Ósaka, v současné době pracuje na životopisném filmu o Jamesových začátcích a také na remaku komedie House Party z roku 1990, který by se měl na HBO Max objevit v červenci.
Fenway Sports Group: 90 milionů dolarů
James veřejně snil o tom, že jednou bude vlastnit tým NBA. A nutno říct, že je na dobré cestě. Basketbalová hvězda už drží podíly v profesionálních baseballových, fotbalových i hokejových týmech.
V roce 2011 získal James menšinový podíl ve fotbalovém týmu anglické Premier League FC Liverpool, když jeho firma zabývající se sportovním marketingem uzavřela partnerství se společností Fenway Sports Group. V loňském roce vyměnil spolu s Maverickem Carterem svůj podíl v Liverpoolu za spoluvlastnictví ve Fenway.
Odhaduje se, že James drží přibližně procento investiční skupiny, která vlastní Boston Red Sox, Fenway Park a FC Liverpool, polovinu Roush Fenway Racing a osmdesát procent kabelové televize New England Sports Network. Koncem roku 2021 se FSG dohodla, že zaplatí přibližně 900 milionů dolarů za to, že do svého portfolia přidá hokejový tým Pittsburgh Penguins.
Nemovitosti: 80 milionů dolarů
Životní styl LeBrona Jamese je miliardářský už léta. Vlastní nejméně tři nemovitosti v celkové hodnotě asi osmdesáti milionů dolarů a poblíž svého rodného města si postavil sídlo za deset milionů dolarů. V roce 2017 koupil za třiadvacet milionů rozlehlou budovu s osmi ložnicemi v luxusní losangeleské čtvrti Brentwood.
A jeho nejnovější investice do realit? Sídlo v Beverly Hills o rozloze 1200 metrů čtverečních. James za dům z třicátých let minulého století, který už zboural, aby ho nahradil vlastním sídlem, zaplatil 36,75 milionu dolarů.
Blaze Pizza: 30 milionů dolarů
Značce Blaze Pizza věří LeBron už léta. Občas dokonce pracuje za pultem nebo chodí do ulic rozdávat kousky pizzy, aby značku propagoval. Jeho nadšení je pochopitelné. V roce 2012 údajně zaplatil necelý milion dolarů za desetiprocentní podíl v řetězci zakázkových pizzerií, který se od té doby rozrostl na více než 300 vlastních a franšízových prodejen po celých Spojených státech a Kanadě.
Forbes odhaduje, že Jamesův podíl v řetězci, plus jeho malý podíl v osmnácti franšízových prodejnách Blaze na Floridě a v Illinois, má hodnotu asi třiceti milionů dolarů.
Další investice a cash: více než 500 milionů dolarů
Žít jako LeBron je drahá záležitost, ale i po započtení manažerů, agentů, právníků a osobních výdajů má James podle Forbesu více než půl miliardy dolarů čistého majetku nad rámec výše uvedeného.
Patří sem například výnosy z velkých obchodních akcí, jako byl třeba prodej společnosti Beats by Dre firmě Apple v roce 2014 za tři miliardy dolarů – James byl jejím mluvčím a vlastnil malý podíl – nebo akcie veřejně obchodované fitness společnosti Beachbody.
Ta v roce 2020 za 28 milionů dolarů v akciích koupila Ladder, firmu vyrábějící sportovní výživu, kterou James spoluzaložil s Arnoldem Schwarzeneggerem.