Když se v roce 2020 bitcoin vrátil na svůj předchozí cenový vrchol, řada spekulantů na tom vydělala a následně rychlé zisky zaparkovala do hotovosti. Bitcoin se tehdy během mimořádného roku za devět měsíců dostal z březnových čtyř tisíc dolarů až na dvacet tisíc. Ne každý obchodník však tenhle zisk poctivě zdanil.
Finanční správy po celé republice tak nyní mají plné ruce práce s patřičným dodaňováním. Jako podklad jim k tomu slouží data poskytnutá sekcí daňové kontroly a analytiky Generálního finančního ředitelství.
Ta si vyžádala informace o vybraných jednotlivcích a o firmách, které se v letech 2019 a 2020 zabývaly obchodováním s kryptoměnami, a zjistila, že překvapivě velké množství z nich, přesněji 80 procent kontrolovaných daňových subjektů, transakce buď vůbec nepřiznalo, nebo z nich neodvedlo adekvátní daň.
Obchodníci s kryptem tak podle Generálního finančního ředitelství státu dluží souhrnně stovky milionů korun v nezdaněných ziscích. Stát totiž našel velké rozdíly mezi zjištěnými příjmy a údaji uvedenými v daňových přiznáních a výjimkou nebyly ani případy, kdy nebyla daňová přiznání podaná vůbec.
Finanční správa však zatím postupuje cestou takzvaného minimálního zatížení daňových subjektů, to znamená, že jim umožňuje dodatečně přiznat daňovou povinnost bez další penalizace.
A ukazuje se, že mezi nepoctivými obchodníky nebude zřejmě příliš velká solidarita, finanční ředitelství se totiž chlubí také následujícím tvrzením: „Zjištění učiněná správcem daně vedla také k identifikaci dalších subjektů, u nichž existuje podezření na nepřiznání příjmů plynoucích z obchodování s kryptoměnami.“
Někdy mohla sehrát svoji roli pouhá nevědomost. Generální finanční ředitelství například zachytilo případy kolektivního investování fyzických osob do kryptoměn, při jejichž odprodeji byl zisk vyplacen na bankovní účet zástupce investujících osob. Ten jej převedl dle smlouvy na účty jednotlivých investorů, ale ti už svoji povinnost přiznat a zaplatit daň neřešili.
Pokud v tom sami váháte, můžete nahlédnout do našeho manuálu: Krypto a daně. Jak na to a čeho se vyvarovat? Základní přehled nicméně poskytuje na svém webu i samotné Generální finanční ředitelství.
Oddechnout si obchodníci s kryptem nemohou ani pro další zdaňovací období. Česká daňová správa navíc čím dál aktivněji sdílí informace se zahraničními orgány.
Smrti možná, daním ale zkrátka čeští obchodnici s kryptem, zdá se, neutečou. V hledáčku státu jsou také kryptosměnárny, burzy, těžaři kryptoměn a poskytovatelé vybraných typů služeb specificky vázaných na kryptoměny.