Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomiku, byznys, politiku i kulturu. Vše důležité, zajímavé i bizarní.
Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.
Dárek pro Kyjev
Za víc než půl miliardy eur pošle Německo další zbraně na Ukrajinu. Oznámil to v úterý německý kancléř Olaf Scholz během konference o situaci na Krymu. V balíku zbraní, které Německo pošle, budou nejmodernější systémy protivzdušné obrany, raketomety, munice a vybavení proti dronům.
Celkem hodnota této pomoci, jejíž část by Ukrajina mohla získat ještě letos a většinu příští rok, překročí pět set milionů eur. „Mohu vás ujistit: Německo bude stát pevně na straně Ukrajiny tak dlouho, dokud bude Ukrajina potřebovat naši podporu,“ prohlásil Scholz.
Proti pračkám peněz
Kde brát peníze na řešení nových a nových krizí? Německý ministr financí Christian Lindner se chce pokusit v první řadě pomoct tomu, aby nejprve do státní kasy přitékaly peníze tak, jak mají. Rozhodl se totiž zasáhnout proti praní špinavých peněz a dalším nelegálním finančním aktivitám a vytvoří speciální spolkový úřad pro finanční kriminalitu.
Německo je podle tamních médií stále rájem pro praní špinavých peněz mimo jiné třeba proto, že i nemovitosti se dají platit v hotovosti. Podle odhadů univerzity v Halle-Wittenbergu se v Německu ročně vypere sto miliard eur. Ve čtvrtek se má na veřejnost navíc dostat nová zpráva o finanční kriminalitě a čeká se, že výsledek bude ještě horší.
Jestli ale skutečně zrovna nový úřad pomůže dostat do státní pokladny víc peněz, to se teprve ukáže. Jisté je, že ačkoli úřad ještě nemá oficiální jméno, už má své heslo: Follow the money.
Pojistka z Kanady
Jako kdyby si v centrále Volkswagenu ve Wolfsburgu vzpomněli na Járu Cimrmana a jeho slova o dolu, který se může zatopit, zasypat, ale nikdo vám ho nemůže vzít. Ve Volkswagenu se totiž rozhodli, že si koupí podíly v kanadských dolech.
Chtějí si tak zajistit přístup ke klíčovým surovinám pro výrobu baterií pro elektroauta. „Neotevíráme žádné vlastní doly, ale chceme získat podíly v kanadských dolech a provozovatelích dolů,“ řekl listu Handelsblatt Thomas Schmall, člen představenstva koncernu zodpovědný za technologie.
Letní pohádka
Jen co skončilo mistrovství Evropy v atletice, které letos hostil Mnichov, rozjela se v Německu debata, jestli není načase, aby se země znovu ucházela o pořádání olympijských her.
Evropský šampionát byl totiž z pohledu Němců velkolepým úspěchem a nejen proto, že tamní sportovci zazářili. Zájem fanoušků byl i přes vysoké ceny vstupenek velký, celkem se prodalo na 400 tisíc vstupenek, a obecně se na akci snáší samá chvála.
Investovaných 130 milionů eur, za které se hlavně zrevitalizoval mnichovský olympijský stadion, se prý mimořádně vyplatilo. O to víc jsou teď slyšet hlasy i mezi předními politiky, podle kterých by se Německo mělo u téhle „miniolympiády“ inspirovat a mělo usilovat i o skutečné olympijské hry.
Naposledy země hostila letní olympijské hry v Mnichově v roce 1972.