Máte volný milion korun a nerudovsky přemýšlíte, kam s ním? Nabízejí se následující tři možnosti.
Za prvé můžete vložit prostředky do jednoho dluhopisového, jednoho globálního akciového a jednoho realitního fondu. Za druhé zkuste zkratky: namixovat ETF S&P 500, ČEZ, KB a Erste plus ETF na asijské a technologické akcie a zlato.
A za třetí? Rozložte peníze mezi státní a korporátní dluhopisy, přidejte akcie a poměr volte podle délky investičního horizontu.
První variantu popisuje Petr Šimčák, investiční ředitel Amundi, druhou majitel EnCor Wealth Management Lubor Žalman a třetí Jan Hájek, portfolio manažer fondu Top Stocks Erste Asset Management.
Kde? V novém čísle Forbesu, které od čtvrtka naleznete na stáncích. Září tradičně věnujeme investicím a v turbulentním roce 2022 jsme oslovili české špičky oboru, abychom zjistili, jak proplouvají „dokonalou“ bouří.
Jan Barta z Pale Fire Capital. Jan Sýkora z Wood and Company. Václav Novák, jeden z nejproslulejších českých krizových manažerů. A také Viktor Fischer za krypto, Martin Wichterle za průmysl, Olga Trčková za svět umění, Martin Nejedlý za svět vína, Stanislav Martinec za inovativní firmy.
Omluva náleží těm, jejichž jména se do této upoutávky nevejdou, neboť rozhovorů a esejů s konkrétními otázkami a odpověďmi ohledně toho, jak zabezpečit svoji firmu a majetek, přinášíme celkem dvacet dva.
Věříme, že vám budou nápomocny jako svého druhu navigace v divokých vodách těchto dní, týdnů a měsíců.
Zaregistrovali jste například nedávnou zprávu, že Turecko se meziročně potýká s inflací ve výši osmdesáti procent? A říkáte si, jak může souviset s vaší peněženkou? Odpovídá Jan Sýkora: „Turecko je ohromná příležitost. Má mladou populaci, mnohem vzdělanější obyvatele než před lety, kvalita tureckého průmyslu neskutečně poskočila nahoru.“
Sýkora vnímá velký potenciál přesunout do Turecka část výroby, kterou Evropa dováží z Číny a Asie. „Pokud se tam začnou problémy řešit, turecký stock market se může za rok klidně ztrojnásobit. Pro mě to je divoká karta,“ konstatuje muž, který jako další „wild card“ vidí Venezuelu – i o tom se dočtete v pozoruhodném rozhovoru s českým investičním matadorem.
Podobně originální pohled na věc nabízí Václav Novák, zpochybňující tezi, že v časech vysoké inflace musí být cash nutně trash. „Máte hrůzu, že se hotovost znehodnotí, což není úplně pravda. Představte si, že byste měli vše ve francích. Nebo v dolarech. Měli byste víc než předtím,“ připomíná.
A tím alternativní nabídka a stránky nového, extra hutného Forbesu vůbec nekončí. Prozradí vám například, že ve světě investičního umění se vyplatí hlídat si renomované německé autory kolem padesáti let. A pokud vaši duši jitří spíš investiční víno, pak vězte, že Bordeaux začíná porážet Burgundsko.
Doufáme, že tato ochutnávka byla podobně dobrá, jako když otevřete archivní lahev. Tak s ještě větší chutí do celého forbesího menu!