Místo jednoho milionu patnáct. Ale nakonec to vypadá, že budou stačit čtyři. I tak se v posledních týdnech plánuje rozpočet na vytápění pražských škol JK Education Ondřeje Kanii a skupiny J&T.

V druhé polovině srpna, kdy velkoobchodní ceny ceny plynu i elektřiny stoupaly do rekordních výšin, vyslal zakladatel a většinový vlastník vzdělávací skupiny do světa sociálních sítí tvrdou ukázku toho, co jeho firmu příští rok čeká.

„K prvnímu lednu nám končí fixace a na základě cen z posledních dnů se na našich pražských školách zvýší náklady na plyn přepočteno na školní rok z necelého jednoho milionu na cca patnáct milionů,“ napsal Kania s tím, že i takovou situaci JK Education finančně zvládne. Předběžný odhad se přitom týkal jen jedné pražské budovy, o níž se dělí dvě střední školy.

„My to ustojíme, ale vím, jak moc náročné je být na něco takového připraven. Tohle nedopadne dobře a bohužel zatím nemám pocit, že by někdo pracoval na nějakém reálném plánu, jak tyhle dopady zmírnit,“ konstatoval v srpnu šéf sítě JK Education, která vedle pražského gymnázia provozuje ještě tři další další střední školy v Praze, Brně, Bratislavě a Záhřebu a nově i mateřskou a základní školu v Praze na Vinohradech.

Tento týden v pondělí se ale situace změnila. Poté, co vláda představila návrh zastropovaných cen, oddechl si i Kania. „Nová předběžná kalkulace nám říká, že s plynem budeme oproti loňsku nakonec někde na čtyřnásobku. V pražských středních školách to znamená, že namísto jednoho milionu budeme platit zhruba čtyři,“ doplňuje čerstvá čísla.

Vyšší náklady na elektřinu ještě spočítané nemá, ale i u ní počítá s nárůstem, který se podle jeho odhadu může blížit čtyřnásobku současných cen. Ke slovu tak přijde rozpouštění finančních rezerv vytvořených v minulých letech. 

Vydání Forbesu American Dream!

„Deset let mám firmu, u které se snažím, aby generovala zisk. A aby ten zisk byl ideálně co největší. Vždycky, když vznikne nějaká podobná situace, ať už to bylo při covidu, kdy rodiče několik měsíců neplatili školné, nebo když přišla energetická krize, ze zisku celé skupiny to část ukrojí,“ vysvětluje Kania.

Devětadvacetiletý podnikatel byl podle svých slov překvapený, jak racionální a logický krok vláda zastropováním cen v pondělí udělala, ačkoli čekal, že cenu energií pro nemocnice a státní školy nastaví ještě níž.

„Signály uvědomění si toho, že se blíží velké problémy, příliš viditelné nebyly. Je dobře, že jim to ve vládě došlo,“ konstatuje.

JK Education podle svého šéfa pomůže nárůst nákladů zvládnout i to, že je skupina dostatečně diverzifikovaná. „Škol máme několik, v různých zemích i budovách. Když se to všechno poskládá dohromady, jsme připraveni zvládnout ledacos. Umím si ale představit, že pro jednu samostatnou školu může mít i čtyřnásobné zdražení energie dramatické následky,“ uvažuje Kania.

JK Education s více než tisícovkou studentů a tržbami, které se letos budou pohybovat v nižších stovkách milionů korun, navíc může z části spoléhat i na zázemí finanční skupiny J&T, které Kania odhadem za vyšší desítky milionů korun loni prodal třiadvacetiprocentní podíl ve firmě.

Řešíme, jak se dají využít tepelná čerpadla a solární panely.

I přes pomoc státu se JK Education bude zaměřovat na to, jak za energie ušetřit. V ideálním případě by spotřeba energií měla klesnout o deset až patnáct procent i bez ohledu na to, co bude považovat stát. Už zhruba před měsícem totiž vláda zveřejnila návrh, který počítal s průměrnou teplotou ve třídách jen devatenáct, v tělocvičnách sedmnáct a na chodbách a v šatnách patnáct stupňů Celsia.

„V době, kdy jsme pracovali s až patnáctinásobným zdražením plynu, jsme si nechali zpracovat různé varianty řešení. Hlavně jsme zkoumali, jak topit jiným způsobem. Řešíme, jak se dají využít tepelná čerpadla a solární panely, ale i když to půjde dobře, je to otázka příštího září,“ plánuje Kania.

Na vyšší náklady se ale připravují školy po celém Česku. Jako první vysoká škola v republice oznámila zásadní opatření už začátkem září Technická univerzita v Liberci, kde budou kvůli drahým energiím zkracovat semestr, aby v lednu a únoru maximálně omezili provoz.

Zimní semestr tak v Liberci skončí těsně před Vánocemi a letní semestr, který začne o týden později, se posune víc do letních měsíců. V lednu během zkouškového pak vedení univerzity plánuje většinu budov pouze temperovat a ústní a písemné zkoušky organizovat v jedné budově, která bude vytápěná podle norem.

I tak ale univerzita počítá s výrazně vyššími náklady, než bylo zvykem. Po zastropování cen bude letošní účet za energie meziročně vyšší asi o deset milionů. Výhled na rok 2023 pak univerzita poupravila z katastrofického propočtu ve výši 218 milionů korun na necelých devadesát milionů.

„V roce 2019 jsme vydali za plyn a elektřinu asi 39,5 milionu korun. Příští rok jsme tedy v propočtech ceny za spotřebovanou energii na víc než 200 procentech našich běžných ročních výdajů,“ dodává mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Zvýšení cen energií se dotkne i ubytování na kolejích.

Spásou nejsou zastropované ceny energií ani pro vedení Vysoké školy ekonomické v Praze. „Samozřejmě nás to částečně uklidnilo, i tak ale plánujeme rozsáhlá úsporná opatření,“ potvrzuje mluvčí školy Věra Koukalová. VŠE tak plánuje snížit teplotu v učebnách i úpravu organizace výuky, aby se prostory využívaly efektivněji a omezil se provoz v okrajových časech, jako jsou víkendy, večery nebo páteční odpoledne. 

Mluvčí obou univerzit přiznávají, že zvýšení cen energií se dotkne i ubytování na kolejích, které výrazně podraží. „Cenu plynu pravděpodobně v plné výši promítneme v podobě samostatného příplatku, protože plánované standardní zvýšení kolejného sotva pokrývá inflační nárůsty ostatních vstupů,“ doplňuje Koukalová z VŠE. V současné chvíli to škola studentům oznamuje, aby se rozhodli, zda budou ubytování řešit jinak a mohli bez sankcí z kolejí odejít.

Univerzity se zatím chtějí vyhnout zavedení online výuky, jejíž spuštění považují až za krajní možnost. „Bude záležet na dalším vývoji a dohodnutém společném postupu všech fakult VŠE,” doplňuje Koukalová. Škola se bude snažit postupovat shodně s rozhodnutími a názory České konference rektorů.

V Liberci připouštějí, že zastropování cen sice pomohlo, ale o uklidnění situace nemůže být zatím řeč. „Výdaje za energie stále budou v násobcích cen a vysoké školy takové provozní náklady neutáhnou. Na úrovni reprezentace českých vysokých škol a ministerstva školství proto musí nutně následovat jednání o navýšení rozpočtu vysokých škol v roce 2023,“ zdůrazňuje Pirkl.