- Třetí v žebříčku Forbes 400 v roce 2022
- Jmění: 104 miliard k 1. listopadu 2022
- Věk: 66
- Zdroj příjmů: Microsoft, investice
- Self-made skóre: 8/10
- Sídlo: Medina, Washington
- Občanství: Spojené státy americké
- Rodinný stav: rozvedený
- Děti: 3
- Vzdělání: Nedokončené studium na Harvardově univerzitě
Svou vášeň pro počítačový svět objevil Bill Gates v posledním ročníku střední školy, když programoval pro elektrárnu ve státě Washington. Následně v roce 1975 zanechal studií na Harvardu a společně se svým kamarádem ze střední školy Paulem Allenem založili softwarovou firmu Microsoft, kterou v roce 1986 uvedli na burzu.
Microsoft sehrál klíčovou roli pro vývoj digitálního světa již v době, kdy počítače nebyly všudypřítomné. V roce 2000 přenechal Gates funkci generálního ředitele Microsoftu svému spolubydlícímu z Harvardu, Stevu Ballmerovi. Předsedou představenstva ale zůstal do roku 2008 a dalších téměř dvanáct let působil ve správní radě.
Přestože se v roce 2021 rozvedl se svou ženou Melindou, nadále společně předsedají Nadaci Billa a Melindy Gatesových, která je s majetkem ve výši 53,3 miliardy dolarů největší soukromou charitativní nadací na světě.
V žebříčku miliardářů amerického Forbesu debutoval Gates v roce 1987. A od roku 1995 do roku 2017 v něm držel prvenství s výjimkami let 2008, 2010 a 2013. Když před pěti lety věnoval celých 59 miliard dolarů své charitativní nadaci, posunul se v žebříčku pod Jeffa Bezose. Vloni v listopadu pak byl až sedmým nejbohatším člověkem světa.
Hotovost a další investice: 30,2 miliardy dolarů
Značnou část Gatesova majetku tvoří investice do akcií, o kterých neexistují veřejně dostupné záznamy. Společnost Cascade Asset Management Michaela Larsona spravuje a investuje majetek Nadace Billa a Melindy Gatesových i jejich soukromé jmění.
Microsoft: 24,8 miliardy dolarů
Po Gatesově odchodu z představenstva Microsoftu v roce 2020 mu zůstalo ještě 1,3 procenta akcií společnosti. Na otázku, zda některé z nich prodal, nereagoval. Podle odhadů Forbesu si svůj podíl v Microsoftu ponechal.
Republic Services: 14,8 miliardy dolarů
Gates vlastní akcie společnosti zabývající se svozem a recyklací odpadků od roku 2002. Podle nejnovějších firemních dokumentů má ve společnosti pětatřicetiprocentní podíl procent. Republic Services sídlí ve Phoenixu, provozuje sběrné trasy v jedenačtyřiceti státech, vlastní více než sto skládek a sedmdesát recyklačních center.
Deere & Co: 7,7 miliardy dolarů
Vloni v červenci daroval Gates akcie ze společnosti na výrobu traktorů a zemědělských strojů v hodnotě 1,3 miliardy dolarů své charitativní nadaci. Současně v rámci rozvodového vyrovnání převedl zhruba pět milionů akcií Deere & Co. na svou bývalou manželku. K prvnímu listopadu 2022 stále vlastnil ještě 6,5procentní podíl zemědělské společnosti se stoosmdesátiletou tradicí.
Four Seasons Hotels: 6,6 miliardy dolarů
Skrze investiční společnost Cascade v roce 2021 získal většinový podíl v hoteliérské společnosti Four Seasons. Odkoupil polovinu akcií saúdského prince Al-Valíd bin Talála. Tím se Gatesův podíl zvýšil na 71,25 procenta a nákupem zvýšil hodnotu společnosti na deset miliard dolarů.
Ecolab: 4,8 miliardy dolarů
Společnost Ecolab poskytuje služby v oblastech čištění vodních potrubí, hygienických pomůcek, zdravotnictví nebo potravinářství, ale i v oblastech těžebního průmyslu nebo petrochemii. Gates se o společnost poprvé zajímal v roce 2011, kdy získal nejméně pět procent jejích akcií. V srpnu roku 2022 pak navýšil svůj podíl na necelých jedenáct procent a přidal firmu do svého holdingu.
Givaudan S.A.: 3,2 miliardy dolarů
Gates vlastní akcie švýcarské společnosti vyrábějící parfémy a aromata již od roku 2011. Givaudan poskytuje produkty klientům i v oblastech kosmetiky nebo potravinářství. Podíl ve společnosti vlastní kromě Gatese i jeho nadace.
Waste Management: 2,7 miliardy dolarů
Společnost zabývající se svozem odpadu v Houstonu založil v roce 1968 podnikatel a miliardář H. W. Huzieng. Gates vlastní od roku 2011 zhruba čtyřprocentní podíl. O půl procenta větší podíl vlastní také Nadace Billa a Melindy Gatesových.
Berkshire Hathaway: 1,9 miliardy dolarů
Jedním z Gatesových blízkých přátel je Warren Buffett, šéf investiční společnosti Berkshire Hathaway. Hrají spolu bridž a diskutují o obchodech nebo knihách. V roce 2010 společně ještě s Melindou Gatesovou založili iniciativu Giving Pledge, vybízející miliardáře k věnování alespoň poloviny svého jmění na dobročinné účely.
Gates se stal členem představenstva Berkshire Hathaway v roce 2004 a odstoupil v roce 2020. Od té doby mu dle odhadů časopisu Forbes zůstalo 4050 akcií typu A.
Majetek v pozemcích a zemědělských usedlostech: 1,2 miliardy dolarů
V roce 2021 byl Gates označen za největšího vlastníka zemědělské půdy ve Spojených státech. Podle magazínu The Land Report vlastní 97 933 hektarů v osmnácti státech. Největší podíl půdy má v Louisianě, Arkansasu a Nebrasce, kde pěstuje kukuřici, sóju a rýži.
Canadian National Railway: 1,1 miliardy dolarů
V kanadské národní železniční společnosti vlastnil Gates akcie již od roku 2013. V roce 2021 převedl zhruba osmnáct procent ze svého podílu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů na bývalou manželku v rámci rozvodového řízení.
Od loňského března do května rozprodal další část svého podílu ve výši 1,7 miliardy dolarů, v červenci pak daroval akcie v hodnotě 5,2 miliardy dolarů Nadaci Gatesových. Transakcemi snížil svůj podíl ve společnosti na 1,4 procenta. Železnice provozuje 31 200 kilometrů tratí v Kanadě a Spojených státech.
AutoNation: 1,1 miliardy dolarů
Třetí firma, kterou Bill Gates odkoupil po zemřelém miliardáři Huizengovi (první na řadě byly Waste Management a Republic Services). Během posledních dvou let ovšem svůj podíl ve společnosti AutoNation snížil zhruba na polovinu.
Třetinu svých akcií v hodnotě zhruba 700 milionů dolarů převedl na Melindu v rámci rozvodového řízení. Další část podílu prodal skrze společnost Cascade. Ke konci loňského roku tak ve společnosti prodávající auta vlastnil zhruba patnáctiprocentní podíl.
Sika AG: 930 milionů dolarů
Švýcarská chemická společnost vyrábí lepení, těsnění, výztuže a další materiál pro stavebnický a automobilový sektor. Gates je akcionářem od roku 2015 a další podíl vlastní i jeho nadace. V listopadu 2021 společnost oznámila fúzi se skupinou MBCC za více než 5,5 miliardy dolarů, která bude uskutečněna v roce 2023.
Fomento Economico Mexicano: 750 milionů dolarů
Mexická společnost, známá spíše jako Femsa, vlastní 47 procent společnosti Coca-Cola Femsa, která je na objemu největší franšízovou stáčírnou nápojů Coca-Cola na světě. Provozuje také maloobchodní řetězec Oxxo a vlastní čtrnáct procent akcií pivovaru Heineken.
Ginkgo Bioworks: 390 milionů dolarů
Prostřednictvím společnosti Cascade Investment začal Gates v roce 2016 podporovat tento startup zaměřený na syntetickou biologii. Společnost, kterou v roce 2008 založili čtyři doktorandi MIT a jejich profesor, využívá uměle vytvořené buňky k biologické výrobě například nových léků, potravinářských přísad a chemikálií obvykle vyráběných z ropy. V září 2021 vstoupila na burzu, Gates vlastní něco přes deset procent.
OtterTail: 230 milionů dolarů
Součástí minnesotské elektrárenské společnosti OtterTail je i výrobní linka na plastové trubky Vanguard. Gates drží podíl 8,3 procenta společnosti a je díky tomu druhým největším akcionářem.
Rezidence: 300 milionů dolarů
Gates vlastní několik rezidencí po celých Spojených státech, z nichž největší, přezdívaná Xanadu 2.0, se nachází ve washingtonské Medině nedaleko Seattlu. Sídlo se stavělo šest let a má rozlohu 66 tisíc metrů čtverečních. Hodnota je odhadována na 130 milionů dolarů.
Mezi další Gatesova sídla patří například rezidence na pláži Del Mar v Kalifornii v hodnotě 44 milionů dolarů, dům s šesti ložnicemi nedaleko Palm Springs a koňská farma a tříhektarové pastviny na Floridě za 25 milionů dolarů.
„Nemohu popřít, že jsem bohatý chlap s vlastním názorem. Věřím však, že je to názor informovaný a vždy se snažím dozvědět se ještě víc.“
Bill Gates
Filantropie
Skóre filantropie: 5/5
V roce 2000 spolu se svou bývalou manželkou Melindou založili Nadaci Billa a Melindy Gatesových a od té doby věnovali společně 59 miliard dolarů. Z velké části tvoří dary akcie společnosti Microsoft. Nadace se tak stala největší soukromou charitativní nadací na světě se jměním 53,3 miliardy dolarů.
Oba miliardáři tímto způsobem financují programy v rozvojových zemích, které se snaží zlepšit zdravotní stav tamních obyvatel včetně dostupnosti očkování. Také napomáhají lidem vymanit se z chudoby – ve Spojených státech Nadace financuje především vzdělávací programy.
Vloni v červenci Gates pro časopis Forbes uvedl, že je jeho cílem do roku 2026 zvýšit roční příspěvky na charitu o polovinu dosavadní částky, a to na devět miliard ročně. Podle Gatese bude fungovat Nadace ještě pětadvacet let. Forbes odhaduje, že podíl Gatesovy nadace na různých grantech do poloviny roku 2022 činil 36,5 miliardy dolarů.
Některé z největších příspěvků Nadace Gatesových:
- 10 miliard dolarů: na financování výzkumu, vývoje a dodávek vakcín v průběhu deseti let od ledna 2010.
- 2,1 miliardy dolarů: na prosazování rovnosti práv žen a mužů po dobu pěti let se zaměřením na plánování rodiny a zdraví a na posílení ekonomické rovnocennosti, oznámeno v červnu 2021.
- 1,8 miliardy dolarů: na celosvětovou iniciativu pro vymýcení dětské obrny během šest let s cílem vymýtit dětskou obrnu do roku 2018, oznámeno v dubnu 2013.
- 1,55 miliardy dolarů: pro Gavi, program na očkování, po dobu pěti let s cílem poskytnout dětem z nejchudších zemí vakcíny proti smrtelným onemocněním, oznámeno v lednu 2015
- 1,2 miliardy dolarů: na vysokoškolská stipendia pro menšinové studenty. Nadace poskytuje padesát milionů dolarů ročně po dobu dvacet let – oznámeno v září 1999. Správu nad stipendii má organizace United Negro College Fund spolu s organizacemi Hispanic Scholarship Fund a American Indian College Fund. V roce 2018 bylo přislíbeno dalších 200 milionů dolarů na dalších deset let.
- 1,1 miliardy dolarů: na matematické programy pro vzdělávání organizace K-12 v USA na čtyři roky; oznámeno v říjnu 2022.
Historie
1968
Gates ve svých třinácti letech vytvořil první softwarové programy včetně piškvorek. Studoval na soukromé škole Lakeside School v Seattlu, kde měl tehdy vzácný přístup k počítačům. Na střední škole spolu se svým kamarádem Paulem Allenem (pozdějším spoluzakladatelem Microsoftu) ukradl soubor s heslem k počítači, aby mohli software využívat i mimo školní budovu. Škola jim poté na rok zakázala počítač využívat.
1975
Po druhém ročníku Gates přerušil studium na Harvardu, aby se připojil k Paulu Allenovi v Albuquerque v Novém Mexiku a začal pracovat na úpravě softwaru pro osobný počítač Altair 8800. V listopadu spoluzaložili společnost Micro-soft (původně takto s pomlčkou).
Gates a Allen, který nebyl studentem Harvardu, pracovali na svém softwaru zpočátku v počítačové laboratoři. Gates byl ale brzy napomenut správní radou Harvardu za to, že dovolil člověku zvenčí využívat školní počítače.
1977
Gates byl v prosinci zatčen v Albuquerque, údajně za nezastavení na stopce a řízení bez řidičského průkazu. Vznikla legendární policejní fotografie a budoucí miliardář strávil jednu noc ve vězení.
1985
Společnost Microsoft vydala tabulkový procesor Excel a operační systém Windows 1.
1986
Microsoft vstupuje 13. března 1986 na burzu a prodá akcie v hodnotě 61 milionů dolarů. Gatesovi bylo pouhých třicet let.
1994
Bill Gates a Melinda, tehdejší zaměstnankyně společnosti Microsoft, se seznámili v roce 1987. Vzali se tajně. Obřad se údajně konal v hotelu Manele Bay na havajském ostrově Lanai.
1998
Microsoft prohrál přelomovou antimonopolní žalobu, kterou podalo americké ministerstvo spravedlnosti a generální prokurátoři z dvaceti států. Gates soudní rozhodnutí zpochybňoval.
2000
Manželé Gatesovi založili Nadaci Billa a Melindy Gatesových. Místo generálního ředitele Microsoftu přenechal Gates svému bývalému spolužákovi z Harvardu Stevu Ballmerovi. Sám zůstal v roli hlavního softwarového architekta a předsedy představenstva.
2002
Po narození dcery Jennifer v roce 1996 a syna Roryho v roce 1999 se Billovi a Melindě narodilo třetí dítě, Phoebe. Všechny tři děti navštěvovaly Lakeside School, stejnou soukromou školu v Seattlu, kam chodil i Bill.
2008
V červenci Gates odstoupil ze své funkce ve společnosti Microsoft, ale zůstal členem správní rady. Stalo se tak po jeho rozhodnutí z roku 2006 vzdát se pozice hlavního softwarového architekta. Gates uvedl, že mění své priority a bude se více věnovat nadaci.
2014
V únoru Gates odstoupil z funkce předsedy, ale zůstal jako technický poradce a člen představenstva společnosti Microsoft. Generálním ředitelem společnosti Microsoft byl jmenován Satya Nadella.
2020
V březnu Gates odstoupil z představenstva společností Microsoft a Berkshire Hathaway.
2021
Bill Gates a Melinda French Gatesová oznámili v květnu rozvod. V říjnu se jejich starší dcera Jenn provdala za olympijského jezdce Nayela Nasera na luxusní svatbě v North Salemu ve státě New York.
2022
V červenci převedl Gates 20 miliard dolarů na svou nadaci.