Prudké zdražování zasahuje stále více rodin s malými dětmi. Obecně prospěšná společnost Women for Women Ivany Tykač a jejího manžela Pavla, která je lídrem mezi projekty zajišťujícími pomoc a podporu dětem, mimo jiné i formou zaplacení jejich školního oběda, upozorňuje na alarmující situaci.
Podle jejich predikcí může být v celé České republice do konce letošního školního roku bez oběda až čtyřicet tisíc dětí. Do potíží se poprvé dostávají i rodiny, které dosud o žádné příspěvky nežádaly.
Letos v únoru navíc vstoupila v účinnost novela vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, kterou připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. V souvislosti s ní může dojít k dalšímu zdražení školního stravování.
Že situace některých rodin začíná být neúnosná, dokazují podle Ivany Tykač čísla. Počet žádostí o konkrétní pomoc v projektu W4W: Obědy pro děti vzrostl jen za loňský rok o třicet procent. A letos se čeká další nárůst.
„Za prvních pět měsíců tohoto školního roku je v našem projektu Obědy pro děti přihlášeno o tisíc dětí více, než tomu bylo v předešlém školním roce. Aktuálně tak atakujeme hranici čtrnáct tisíc dětí,“ říká spoluzakladatelka a ředitelka W4W Ivana Tykač, která je rovněž autorkou projektu W4W: Obědy pro děti a dalších podpůrných programů.
Nárůst v průměru až o šest korun za jeden školní oběd bude pro mnoho rodičů neúnosný, zejména v případě rodin s více dětmi. Situace však nemusí být beznadějná. A Ivana Tykač vyzývá k systémové změně.
Řešení problému totiž podle ní existuje a nabízí se mimo jiné i na úrovni obcí. Příkladem může být obec Syrovice v okrese Brno-venkov, která svým školákům zastropovala oběd na částce dvacet korun za jednu porci. Stejně jako projekt W4W: Obědy pro děti se inspirovala ve Skandinávii, kde mají všichni žáci dokonce obědy zadarmo.
„Neustálé zdražování školních obědů představuje velký problém, který v důsledku dopadá na naše děti. Výzkumy však ukazují, že obědy ve školní jídelně mají pozitivní vliv nejen na začleňování žáků do školního kolektivu, ale i na jejich prospěch,“ uvádí starosta obce Zdeněk Joukl.
S tím souhlasí i Ivana Tykač. Řešení v otázce podpory školního stravování se podle ní nabízí, s rostoucími cenami mohou pomoci právě zřizovatelé základních škol.
„V červnu loňského roku se Česká republika přihlásila k evropskému dokumentu Záruka pro děti, který obsahuje výzvu pro všechny členské státy, aby bylo dětem zajištěno alespoň jedno zdravé jídlo každý školní den. V příkladu řešení problematiky na úrovni obcí, jež je v souladu s tímto dokumentem, spatřujeme cestu, jak nezdražovat obědy až do maxima umožněného novelou vyhlášky,“ uzavírá Ivana Tykač.
Registrace škol a školních jídelen do projektu W4W: Obědy pro děti je přitom stále otevřená, koordinátorky programu denně vyřizují desítky žádostí. Předpokládá se, že se částka na dotování obědů za letošní školní rok, kterou projekt W4W: Obědy pro děti bude pro přihlášené školy a děti potřebovat, vyšplhá až ke 120 milionů korun.
Organizace Women for Women je obecně prospěšná společnost, která byla založena v říjnu 2012 manželi Ivanou a Pavlem Tykačovými. V prvních dvou letech existence se tu zaměřili především na pomoc ženám a jejich dětem, které byly ohroženy zejména psychicky, ekonomicky a sociálně, hrozila jim ztráta bydlení a nedokázaly svou situaci samy řešit.
Postupem času se pomoc společnosti rozšířila na podporu a pomoc samoživitelkám a samoživitelům, dětem i úplným rodinám, a to jak v rámci konkrétních projektů, tak i programů a poraden zaměřených vedle obědů pro školní děti například i na problematiku vzdělávání a jeho dostupnosti, nebo důstojného a bezpečného bydlení pro znevýhodněné rodiny s dětmi.