Obrovský úspěch pro Českou republiku zajistila pětice studentů z pražského gymnázia Nový PORG, která se z čtrnácti set ucházejících týmů dostala do semifinále investiční soutěže pořádané nejlepší byznysovou univerzitou světa – pensylvánskou Wharton.
Ušít investiční strategii na míru klientovi, zohlednit jeho zájmy a koníčky a investovat mu v krátkodobém i dlouhodobém horizontu na burze sto tisíc dolarů. Pak vše obhájit a vysvětlit v reportech a videu. Tak znělo zadání investiční soutěže Wharton Global High School Investment Competition určené pro středoškolské týmy z celého světa.
Tisíc čtyři sta přihlášených týmů z padesáti tří zemí světa obdrželo unikátního klienta i jeho virtuální peníze, se kterými měly následujících deset týdnů obchodovat na akciovém simulátoru WInS. Po této době Pensylvánská univerzita obdržela jejich závěrečné zprávy a výsledky a vybrala padesát pět nejlepších týmů, mezi kterými jsou i čeští studenti.
„Cílem této unikátní středoškolské soutěže je podporovat finanční gramotnost, koná se přes deset let a pro nás, jako studenty z malé země, je to obrovský úspěch,“ říká Mojmír Zálešák, jeden z členů českého týmu. Spolu s ním v něm jsou studenti z předposledních a posledních ročníků soukromého gymnázia Jonáš Machurek, Jan Kubeš, Filip Hrubý a Herbert Janda, kteří sami iniciovali účast v soutěži skrz jejich školní klub Nový PORG Investment Society.
„Z Evropy jsme v semifinále pouze my a pak jeden tým z Polska, jinak většinou každoročně vítězí velké školy z Ameriky nebo z Indie, pro které je to rutina. My jsme malá nezávislá škola, která to dělá sama za sebe,“ doplňuje Jonáš Machurek s tím, že už před dvěma lety byla Česká republika v semifinále zastoupena.
A to také studenty z PORGu, který je nejen nejlepší IB školou u nás, ale také v celé Evropské unii. International Baccalaureate Diploma Programme (IB) je mezinárodní studijní program vedený v anglickém jazyce, který umožňuje studentům přijetí na univerzity po celém světě. Probíhá během posledních dvou let studia na gymnáziu.
„Wharton je jedna z nejlepších byznysových škol světa a v investování je naprostá jednička. Proto chce také rozšiřovat finanční gramotnost mezi mladé lidi, které zábavnou formou donutí se něco nového naučit a využít tak nasbírané finanční znalosti,“ dodává Jan Kubeš, pro kterého jde, stejně jako pro ostatní členy týmu, o velký osobní úspěch a završení čtyřletého období, kdy se investování věnují.
Ačkoli šlo o virtuálních sto tisíc dolarů, vše je bráno zcela seriózně a tým musel zacházet ve své strategii do detailů. „Rozložili jsme investice našemu klientovi do sedmi společností na burze. Vybrali jsme si firmy z různých sektorů, které jsme si rozdělili, zanalyzovali si je a nakoupili jejich akcie,“ vysvětluje Filip Hrubý.
Důkladně firmy také podrobili DCF analýzou a prozkoumali je. Dívali se na predikce, risk, ekologii i makroekonomické trendy a samozřejmě také na finanční výsledky. Následně vybírali mix společností, které jsou vysoce profitabilní v krátkodobém horizontu, a potom hledali balanc v tom dlouhodobém. Pohráli si taky se jménem klienta, což jim posloužilo jako akronym pro jednotlivé kroky. A tak se zrodil jejich PETER.
„Na této strategii jsme pracovali přes měsíc. Klientovi jsme za těch deset týdnů vydělali 6,5procentní zisk. Akcie máme ale držet i několik let, takže zisk se v soutěži nehodnotí, naopak je zásadní strategie a to, co sedí klientovi,“ doplňuje Herbert Janda.
„Investovali jsme třeba i do armádních firem, které se uchází o státní zakázky jako General Dynamics. Co nás ale opravdu potěšilo, bylo, že jsme předběhli Warrena Buffetta a o dva dny dřív než on jsme nakoupili akcie tchajwanské firmy na výrobu čipů TSMC,“ říká Mojmír Zálešák.
Úspěch v této unikátní soutěži jim nejen může pomoci s následným přijetím třeba právě na Wharton, ale mohou si jej napsat i do životopisů. I proto otevřeli svůj klub také studentům z jiných škol, než je PORG. „Máme aktivních dvacet pět studentů z různých škol, které známe třeba z ekonomických olympiád. Jedeme ve formátu online, takže jsme dostupní odkudkoli,“ dodává Jonáš Machurek.
„Máme dokonce i pár studentů z Vídně, navzájem se v našem klubu zlepšujeme a posouváme. Každý z nás má pod sebou pět studentů, které vyučuje. Stejně tak máme ve škole ještě jeden tým nováčků, kterému pomáháme prozkoumávat finanční svět, díky čemuž vidíme někam dál,“ dodává Filip Hrubý.
Finále soutěže Wharton Global High School Investment Competition, do které se tým českých studentů snaží probojovat, se bude konat v dubnu a na základě předložených video prezentací do něj postoupí deset týmů.
„Semifinálové desetiminutové video musí obsahovat shrnutí naší strategie podané jazykem pro širší veřejnost, které má sloužit jako pitch pro klienta, aby si vybral právě nás. Tím soutěž testuje i naše prezentační dovednosti,“ uzavírá Herbert Janda.
Nový PORG tak opět dokazuje, že je nejlepší střední školou v Česku, která drží také od roku 2019 první místo v Education Advisers v žebříčku IB – Schools, kde je dle průměrných výsledků u IB maturit nejlepší IB školou v Evropské unii. Pyšní se také největším počtem absolventů přijatých na Oxford, kam se studenti dostávají opakovaně.
Ti se v závěrečném ročníku studia rozhodují, zda zakončí gymnázium IB diplomem nebo českou maturitou či obojím. PORG provozuje ještě kampusy v Praze-Libni, v Ostravě-Vítkovicích a teď nově vstupuje i do Brna. Gymnázium má vysoké akademické standardy a důraz na humanitní i přírodovědné předměty.