Už sedm let vyrážejí čeští medici do ulic a ošetřují lidi bez domova. Ve volném čase, zdarma a při náročném studiu. Spolek Medici na ulici teď za svou snahu o zlepšení dostupnosti zdravotní péče i pro ty nejchudší získal evropskou cenu za sociální inovace SozialMarie.
Na slavnostním vyhlášení ve Vídni si cenu převzali také tvůrci aplikace Preventivka. Ta učí Čechy chodit na preventivní prohlídky a řešit zdravotní problémy včas. Stojí za ní nezisková organizace Loono, kterou založila Kateřina Šédová, dříve Vacková. Ta se v roce 2021 dostala do výběru Forbesu 30 pod 30.
Cenu SozialMarie už let uděluje rakouská nadace Unruhe a oceňuje nejlepší sociální inovace v zemích střední a východní Evropy. Letos se do soutěže přihlásilo 288 projektů z Česka, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Slovinska a Chorvatska, z nichž porota vybrala patnáct nejzajímavějších.
Češi tentokráte bodovali se zdravotnickými projekty. Medici na ulici porotu zaujali hlavně díky zapojení studentů. „Ve světě existuje spousta organizací, které se věnují zdravotní péči o lidi bez domova. Většinou v nich ale působí jen vystudovaní lékaři a sestry. Naše iniciativa je výjimečná tím, že ji vedou vysokoškoláci,“ říká Mariya Kalantay, která je členkou vedení pražské pobočky.
V Praze má spolek kolem stovky aktivních členů, další působí v Brně, Olomouci a nově také v Hradci Králové. Organizaci založila v roce 2016 tehdejší studentka 3. lékařské fakulty Andrea Pekárková, která je dnes lékařkou a členkou Armády spásy. Od té doby si medici předávají žezlo a hledají další a další nástupce.
Ročně mají Medici na ulici na kontě kolem čtyř tisíc ošetření. Nejčastěji řeší různé rány, záněty a bércové vředy. Často jde o dlouho neléčené problémy. Lidé bez domova se mnohdy bojí k lékařům a mívají strach, že bez dokladů nebo pojištění nemají nárok na zdravotní péči.
„Navracíme lidem bez domova důvěru v sociální a zdravotní systém. Snažíme se vyrovnávat nerovnosti v dostupnosti zdravotní péče a bořit bariéry. Budujeme pozitivní přístup budoucích lékařů a sester k lidem bez domova a odpovědnost mladé generace za svoji společnost,“ popisuje Kalantay.
Další oceněný projekt z Česka bojuje se zanedbáváním prevence. Pravidelnou preventivní prohlídku u praktického lékaře absolvuje podle dat Ústavu pro zdravotní gramotnost a Českého statistického úřadu jen čtvrtina Čechů. Změnit to chce aplikace Preventivka. Uživatelům poradí, na jaké preventivní prohlídky by měli chodit, pohlídá jejich termíny a přiblíží, co je čeká.
Díky aplikaci si mohou naplánovat návštěvy různých specialistů, vyhledat si lékaře v okolí nebo se dozvědět víc o prevenci závažných onemocnění. „Civilizační onemocnění jsou hlavní příčinou úmrtí lidí ve vyspělých zemích. Jedním z důvodů, proč lidé umírají na rakovinu, infarkt nebo mrtvici, je nízká úroveň zdravotní gramotnosti. Preventivka je nástroj, jak dostat ověřené informace zdarma k lidem napříč společností,“ přibližuje Kateřina Šédová.
Za půl roku existence si aplikaci stáhlo kolem dvaatřicet tisíc lidí. Skoro pět tisíc uživatelů si díky ní naplánovalo preventivní prohlídku, kterou do té doby zanedbávalo, a více než osm tisíc lidí si s pomocí aplikace pravidelně samovyšetřuje prsa, kůži nebo varlata. Díky tomu uživatelé odhalili přes 700 nálezů, z nichž 27 bylo zhoubných.
„Naše aplikace bez přehánění zachraňuje životy. Od začátku ji budujeme tak, aby byla škálovatelná a mohli jsme ji rozšířit i do dalších zemí,“ podotýká Šédová, která se prevenci věnuje dlouhodobě se svou neziskovou organizací Loono. Tu založila na základě vlastní zkušenosti, když jí lékaři ve dvaadvaceti letech diagnostikovali rakovinu vaječníků. Úspěšně se s ní poprala i díky tomu, že se na nemoc přišlo včas.
Mezi nominovanými projekty z Česka, o kterých rozhodovala porota ve finále soutěže SozialMarie, bylo také bezbariérové herní studio Kikiriki Games. V týmu má nevidomé vývojáře, kteří společně s vidícími kolegy vytvářejí hry pro lidi se zrakovým postižením i bez něj. Příkladem je hra To the Dragon Cave, v níž se hráči orientují v prostoru jen na základě sluchu.
Nominaci získal také projekt Zachraň oběd, který bojuje s plýtváním jídlem a umožňuje jídelnám darovat přebytky charitám. Za uplynulý rok se díky němu podařilo nasytit přes čtrnáct tisíc lidí v nouzi. Do projektu se zapojili čtyři firemní kantýny a čtyři charity. Cíl pro letošek je zapojit čtrnáct jídelen a zajistit jídlo pro dvacet tisíc lidí.
Pětici nominovaných projektů z Česka uzavírá organizace Freya a její vzdělávací iniciativa na téma sexualita v sociálních zařízeních. Upozorňuje na to, že sexuální potřeby mají i lidé se zdravotním postižením nebo třeba senioři a učí pracovníky sociálních zařízení, jak jim je pomoci naplnit a téma normalizovat.