Čtvrtý největší byznysový klan v našem žebříčku za dva roky zdvojnásobil tržby.
Jsou to cifry, které se poslední dobou jen tak nevidí – aspoň ne v těžké váze průmyslu, kde podniky stíhá jedna morová rána za druhou. Válka na Ukrajině, astronomický růst cen energií, dvojciferná inflace, dozvuky pandemie.
A přesto se skupině firem pod křídly severomoravské rodiny Materových podařilo udělat loni tržby za dohromady 22 miliard korun, dvojnásobně víc než dva roky předtím.
Pomohl jim k tomu organický růst, rozhodnutí výrazně investovat i loni dokončený velký krok – akvizice klíčové značky chorvatského průmyslu.
Rok 2020, tržby 11,2 mld. Kč
Vedle investic do technologií se Materovi intenzivně zabývají i úvahami nad akvizičním růstem rodinného impéria. Ve hře je velká průmyslová skupina Đuro Đaković, historicky významná strojírenská skupina, kterou zná každý Chorvat.
Založená byla už v roce 1921, v osmdesátých letech s víc než sedmnácti tisíci lidmi patřila k největším zaměstnavatelům jihovýchodní Evropy. Đuro Đaković býval dodavatel zařízení a dopravních prostředků v energetice, stavebním, železničním i obranném průmyslu.
Dnes podnik živí výroba nákladních železničních vagonů různých typů, včetně malé produkce pro chorvatskou armádu, které pomáhá zajistit životní cyklus obrněných vozidel.
V roce 2020 rozhodla chorvatská vláda o potřebě vstupu strategického investora, ke konci roku už skupina DD Aquisition vlastněná Materovými a Strnadem starším v poměru 35:65 získala v chorvatském rodinném stříbře podíl necelých devatenáct procent.
Rok 2021, tržby 13,8 mld. Kč
Zatímco skupina Đuro Đaković slaví sto let existence, Materovi do chorvatského podniku intenzivně investují. „Ještě to nebylo naše a už jsme tam sypali peníze,“ rekapituluje lakonicky Denisa Materová z představenstva Promet Group.