Od roku 2007 vládl žebříčku nejlépe placených tenistů světa Roger Federer. A byť dvaačtyřicetileté švýcarské eso stále pobírá odhadem 95 milionů dolarů ročně, jeho odchod do tenisového důchodu způsobil, že korunu nejlépe vydělávajícího tenisty nyní nosí jeden z jeho starých soupeřů. Ale zdá se, že na trůn se dere nová krev.

Novým vítězem žebříčku nejlépe vydělávajících tenistů časopisu Forbes se stal Novak Djokovič, který si za posledních dvanáct měsíců přišel na 38,4 milionu dolarů (před zdaněním a odměnami agentů).

Žádný jiný aktivní hráč se mu nemůže rovnat ani na kurtu (13,4 milionu dolarů z prize money), ani mimo kurt (odhadovaných 25 milionů dolarů ze sponzoringů, honorářů za vystoupení a příjmů z licencí a memorabilií).

Na obzoru je však vyzyvatel. Carlos Alcaraz, který v červenci v impozantním finále Wimbledonu Djokoviče porazil a získal tak svůj druhý grandslamový titul, za ním totiž příliš nezaostává ani v jednom z měřítek. Dvacetiletý španělský fenomén si za posledních dvanáct měsíců přišel na 31,4 milionu dolarů, z toho 11,4 milionu na kurtu a odhadem 20 milionů mimo něj. A dostal se tak na druhé místo.

To je velký nárůst oproti loňskému roku, kdy Alcaraz debutoval na 10. místě žebříčku s odhadovanou celkovou částkou 10,9 milionu dolarů, aby pak následující měsíc vyhrál US Open.

V ženské hře udělala podobný skok Iga Swiatek, která v uplynulém roce rovněž vyhrála dva grandslamy, a z místa mimo první desítku se dopracovala až na letošní 3. místo s odhadovaným výdělkem 22,4 milionu dolarů. K ní se přidali další tři debutanti první desítky: Coco Gauff (7. místo, 15,2 milionu dolarů), Casper Ruud (8. místo, 14,4 milionu dolarů) a Jessica Pegula (10. místo, 10,9 milionu dolarů).

Stejně jako Federer je i jednačtyřicetiletá Serena Williams po svém loňském odchodu ze soutěžního tenisu z žebříčku pro letošní rok vyřazena. Její třiačtyřicetiletá sestra Venus Williams vypadla z první desítky, stejně jako třiatřicetiletý Kei Nišikori. Toto přeskupení snížilo průměrný věk první desítky pod 26 let, přičemž v roce 2022 přesahoval 31 let.

Díky novým tvářím se počet žen v první desítce zvýšil ze čtyř v loňském roce na pět, což je nejvyšší počet v šestnáctileté historii žebříčku. To není malý úspěch. Už jen proto, že hráčky dostávají obecně méně marketingových příležitostí, které navíc nejsou tak lukrativní jako v případě mužů, a přestože muži a ženy dostávají stejné prize money na čtyřech grandslamových turnajích, na menších turnajích stále určité rozdíly v odměňování existují.

Například na turnaji Western & Southern Open u Cincinnati, který se konal tento měsíc, byl pro muže vypsán prize pool ve výši 6,6 milionu dolarů, přičemž Djokovič si jako vítěz dvouhry odnesl 1 019 335 dolarů. Ženy mezitím hrály o 2,8 milionu dolarů, přičemž Gauff za svůj singlový titul získala 454 500 dolarů.

Celkem si deset nejlépe placených hráčů za posledních dvanáct měsíců přišlo na 196 milionů dolarů. Tato částka představuje 38procentní pokles oproti loňské celkové částce 316 milionů dolarů a 43procentní pokles oproti rekordní částce 343 milionů dolarů z roku 2020.

Za většinu tohoto rozdílu může odchod Federera a Williams, kteří si v roce 2022 vydělali dohromady 125 milionů dolarů. Ale protože je osm hráčů a hráček z letošní první desítky stále mladších třiceti let, dá se předpokládat, že je tahle skupina vycházejících tenisových hvězd teprve na začátku.

#1 – 38,4 milionu dolarů
Novak Djokovič

Novak Djokovic
info Clive Brunskill/Getty Images
Foto Clive Brunskill/Getty Images

VĚK: 36 | NÁRODNOST: Srbsko | PŘÍJMY NA KURTU: 13,4 milionu dolarů • PŘÍJMY MIMO KURT: 25 milionů dolarů

Když 28. srpna začalo US Open, Djokovič se do Flushing Meadows vrátil poprvé po dvou letech poté, co vynechal turnaj v roce 2022 (stejně jako loňské Australian Open) kvůli rozhodnutí nepodstoupit očkování proti covidu-19.

Šestatřicetiletý Srb sice v červenci ve Wimbledonu podlehl v pětisetovém thrilleru Carlosi Alcarazovi a sestoupil z prvního místa v žebříčku ATP Tour, ale tento měsíc ve finále Western & Southern Open Alcaraze udolal. A díky triumfům na prvních dvou letošních major turnajích se stal s celkovým ziskem 23 grandslamových titulů ve dvouhře mužským rekordmanem.

Djokovič, který v lednu posílil své portfolio sponzorů o nápoje Waterdrop, má podle odhadů časopisu Forbes na kontě kariérní příjmy před zdaněním přes 510 milionů dolarů, z čehož 172 milionů dolarů vydělal na odměnách ATP.

#2 – 31,4 milionu dolarů
Carlos Alcaraz


Foto Mike Hewitt/Getty Images

VĚK: 20 | NÁRODNOST: Španělsko | PŘÍJMY NA KURTU: 11,4 milionu dolarů • PŘÍJMY MIMO KURT: 20 milionů dolarů

Alcaraz vstupuje do US Open jako úřadující šampion turnaje, nejnovější vítěz turnaje kategorie major po vítězství ve Wimbledonu a nejvýše postavený hráč v žebříčku – to vše ve věku dvaceti let. Vzhledem k jeho národnosti a pověsti na antukových kurtech se přirozeně nabízí srovnání s Rafaelem Nadalem a sponzoři (včetně značek Louis Vuitton a Calvin Klein) spěchají, aby podepsali smlouvu s hráčem, který by podle nich mohl v příštích letech podobně dominovat tomuto sportu.

Alcarazovi se také podařilo zvýšit honoráře za vystoupení, protože se ukázalo, že přitahuje značnou pozornost. V březnu se měl utkat s Nadalem v lukrativním exhibičním zápase v Las Vegas, ten byl ale kvůli zranění obou hráčů zrušen. Alcaraz však minulý měsíc prozradil, že přemýšlí o jiném potenciálním spojení s Nadalem – možná spojí síly ve čtyřhře na olympijských hrách v Paříži v roce 2024.

#3 – 22,4 milionu dolarů
Iga Swiatek

Foto Clive Brunskill/Getty Images

VĚK: 22 | NÁRODNOST: Polsko | PŘÍJMY NA KURTU: 8,4 milionu dolarů • PŘÍJMY MIMO KURT: 14 milionů dolarů

Díky červnovému vítězství na French Open získala Swiatek čtyři grandslamové tituly ve dvouhře v kariéře, čímž se vyrovnala Naomi Ósaka na druhém místě mezi aktivními hráčkami, hned za Venus Williams, která jich má sedm.

Dvaadvacetiletá polská hvězda je také již více než 70 týdnů v řadě nejlépe hodnocenou hráčkou WTA Tour. Pouze devět hráček strávilo za celou kariéru více času na prvním místě. Mimo kurt Swiatek rozšířila okruh svých sponzorských smluv poté, co loni v září podepsala smlouvu s mocnou agenturou IMG, a letos přidala smlouvy se sportovními nápoji Oshee, obuví a oblečením On a společností Visa.

#4 – 20,1 milionu dolarů
Daniil Medveděv

Foto Silvia Lore/Getty Images

VĚK: 27 | NÁRODNOST: Rusko | PŘÍJMY NA KURTU: 7,1 milionu dolarů • PŘÍJMY MIMO KURT: 13 milionů dolarů

Medveděv, který žije v Monaku, úspěšně kráčí po tenkém marketingovém ledě, kterému hráči narození v Rusku čelí od loňské invaze své země na Ukrajinu.

Vítěz US Open z roku 2021 a bývalá světová jednička v lednu představil logo s podpisem, které se objevuje na řadě oblečení a bot od společnosti Lacoste, jednoho z jeho devíti dlouhodobých sponzorů. Medveděv také začal spolupracovat se značkou energetických tyčinek RawQ, kterou spoluzaložila jeho manželka Daria.

#5 – 15,5 milionu dolarů
Rafael Nadal

Foto Frey/TPN/Getty Images Europe

VĚK: 37 | NÁRODNOST: Španělsko | PŘÍJMY NA KURTU: 1,5 milionu dolarů • PŘÍJMY MIMO KURT: 14 milionů dolarů

Po sezoně 2022, v níž získal dva grandslamové tituly, je Nadal od letošního Australian Open mimo hru kvůli zranění kyčle, které si v červnu vyžádalo operaci. Sedmatřicetiletý Španěl prohlásil, že rok 2024 bude pravděpodobně jeho posledním tenisovým rokem, čímž by ukončil svou neuvěřitelnou kariéru, která zahrnuje 22 titulů z majorů a stejně jako u Djokoviče více než 510 milionů dolarů v příjmech před zdaněním (Djokovič vydělal na prize money více než Nadal se svými 135 miliony dolary).

Systém sponzoringu v tenisu, kdy výrobci tenisového vybavení, jako je oblečení Nike či rakety Babolat, obvykle snižují své honoráře pro hráče, kteří se propadnou v žebříčku nebo vynechají velké turnaje kvůli zranění, znamená, že Nadal letos pravděpodobně vydělá podstatně méně než v roce 2022. Přesto nedávno navázal spolupráci se značkou Subway, objevuje se v reklamách po boku hvězdy NBA Stephena Curryho a v lednu investoval do E1 Series, nové ligy závodních elektrických člunů.

#6 – 15,3 milionu dolarů
Emma Raducanu

Foto Elsa/Getty Images

VĚK: 20 | NÁRODNOST: Velká Británie | PŘÍJMY NA KURTU: 0,3 milionu dolarů • PŘÍJMY MIMO KURT: 15 milionů dolarů

Raducanu se právě vrací na tréninkové hřiště po letošní operaci obou rukou a kotníku. Bude mít také nového trenéra poté, co se v červnu rozloučila se svým pátým koučem za poslední dva roky, a pokusí se vrátit do formy, díky níž v roce 2021 získala nečekaný titul na US Open.

Tehdy jí vítězství v jejích osmnácti letech přineslo záplavu sponzorských smluv – včetně značek Dior, HSBC a Porsche – a i když nehraje, může sponzorům nabídnout více než tři miliony sledujících na Instagramu, Facebooku a X. Datová společnost SponsorsUnited ve své zprávě z roku 2022 uvádí, že její sponzorované příspěvky na sociálních sítích vykazují nejvyšší průměrný projevený zájem ze všech tenistek.

#7 – 15,2 milionu dolarů
Coco Gauff

Foto Matthew Stockman/Getty Images

VĚK: 19 | NÁRODNOST: USA | PŘÍJMY NA KURTU: 3,2 milionu dolarů • PŘÍJMY MIMO KURT: 12 milionů dolarů

Gauff tento měsíc vyhrála Citi Open ve Washingtonu, což je její vůbec první titul ve dvouhře na americké půdě a největší v její mladé kariéře, a navázala na něj ještě větším vítězstvím na Western & Southern Open u Cincinnati.

Devatenáctiletou Američanku, která je momentálně šestá na světě ve dvouhře i čtyřhře a která se již představila v jednom grandslamovém finále, a to na loňském French Open, možná čeká magická jízda na US Open. Její první zápas s Laurou Siegemund ale poznamenaly hádky obou tenistek s rozhodčími i nevybíravé chování rozdivočelého davu.

Svůj byznys buduje Gauff pomalu a rozvážně spolu se svými agenty z Team8 a rodiči – otcem Coreym, který ji trénuje, a matkou Candi, která se starala o její domácí vzdělávání. Letos ale přidala tři partnerství – s účetní firmou Baker Tilly a značkami Bose a UPS.

#8 – 14,4 milionu dolarů
Casper Ruud

Foto Emmanuel Dunand/AFP/Getty Images

VĚK: 24 | NÁRODNOST: Norsko | PŘÍJMY NA KURTU: 6,4 milionu dolarů • PŘÍJMY MIMO KURT: 8 milionů dolarů

Rok 2022 byl pro Ruuda tak dobrý – získal tři turnajové tituly a druhá místa na French Open, US Open a ve finále ATP – že jeho stále poměrně silný rok 2023 působí trochu jako zklamání. Ve Flushing Meadows je ovšem potřeba se čtyřiadvacetiletým tenistou počítat, zejména poté, co se v červnu na Roland Garros podruhé za sebou probojoval do finále.

Letos se Ruud stal globálním ambasadorem společnosti Samsonite a připojil sponzorské smlouvy se dvěma skandinávskými značkami – nápoji Vitamin Well a lososy z farmového chovu SalMar.

#9 – 12,1 milionu dolarů
Naomi Ósaka

Foto Clive Brunskill/Getty Images

VĚK: 25 | NÁRODNOST: Japonsko | PŘÍJMY NA KURTU: 0,1 milionu dolarů • PŘÍJMY MIMO KURT: 12 milionů dolarů

Ósaka nehrála soutěžní zápas od září 2022, nejprve kvůli zranění a pak kvůli těhotenství. Poté, co v červenci porodila, se chce pětadvacetiletá tenistka v lednu vrátit na kurty na Australian Open.

S návratem k tréninku neztrácela čas: V Los Angeles byla spatřena při cvičení pouhých 15 dní po narození dcery. Ósaka, která vyrostla v USA, ale narodila se v Japonsku a tuto zemi reprezentuje na mezinárodní scéně, vydělala v každém z posledních dvou let více než 50 milionů dolarů, a i když její delší pauza toto číslo srazila, stále má dlouhý seznam sponzorů.

Patří mezi ně značka Victoria’s Secret, která s ní v únoru oznámila také spolupráci v oblasti designu, a nově také dětská výživa Bobbie. V dubnu získala její mediální společnost Hana Kuma pět milionů dolarů.

#10 – 10,9 milionu dolarů
Jessica Pegula

Foto Tim Clayton/Corbis/Getty Images

VĚK: 29 | NÁRODNOST: USA | PŘÍJMY NA KURTU: 4,9 milionu dolarů • PŘÍJMY MIMO KURT: 6 milionů dolarů

Pegula je ztělesněním pozdního rozkvětu – před třemi lety se z 83. místa žebříčku WTA Tour ve dvouhře vyšvihla na 3. místo. Je nejlepší Američankou, o tři místa před deblovou partnerkou Coco Gauff.

Mimo kurt je devětadvacetiletá tenistka zakladatelkou řady péče o pleť Ready 24 a v listopadu podepsala smlouvu s talentovou agenturou GSE Worldwide, aby rozšířila své portfolio sponzorů, mezi něž patří Adidas, Yonex a Ready Nutrition.

Dcera miliardářů Terryho a Kim Pegulových, majitelů klubů Buffalo Bills a Sabres, také v únoru zveřejnila v časopise Players‘ Tribune článek o dlouhém zotavování své matky po loňské srdeční zástavě.

METODIKA

Údaje o výdělcích na kurtu zahrnují prize money získané za posledních dvanáct měsíců, počínaje US Open 2022. Odhady výdělků mimo kurt jsou stanoveny na základě rozhovorů s osobami z oboru a odrážejí příjmy ze sponzoringů, vystoupení, licencí a memorabilií, stejně jako peněžní výnosy ze všech podniků, v nichž má sportovec významný podíl. Roger Federer a Serena Williams byli z žebříčku vyřazeni poté, co v loňském roce oznámili odchod ze soutěžního tenisu.

Forbes nezahrnuje příjmy z investic, jako jsou úroky nebo dividendy, ale zohledňuje výplaty z majetkových podílů, které sportovci prodali. Forbes neodečítá daně ani odměny agentům.