Na konferenci Forbes Next Big Thing 2023 v pražském Cubexu vystoupil ostřílený byznysmen Jiří Hlavenka se svou vizí regionálního rozvoje jako uceleného ekosystému.
Vždycky viděl dopředu. Jeho investice do startupu Skypicker se Hlavenkovi vrátila více jak jak dvousettisícnásobně a z podnikatele udělala miliardáře. Ani takový úspěch ho ale neposlal do předčasného důchodu.
Jako hrdý moravský patriot se vrhl do politiky a nyní působí jako radní Jihomoravského kraje pro vědu, výzkum, inovace a informační technologie. A svůj region chce mikulovský rodák rozvíjet jako ucelený ekosystém.
Přístup vysvětluje analogií rozkvetlé louky. Ta funguje jako ekosystém, tedy harmonické společenství rozličných organismů, které spolu různými způsoby koexistují. „Jedni spolupracují, další si konkurují, jiní se požírají a někteří jsou na sobě navzájem závislí,“ vysvětluje Hlavenka.
Organismy jsou navíc nahuštěné na poměrně malé ploše, kde můžeme vidět podobenství s vesnicemi, městy a regiony – tedy ekosystémy vytvořenými člověkem. Ty podle Hlavenky nejsou ve své podstatě od těch přírodních příliš rozdílné.
Představme si rozkvetlou louku. Rostou na ní pampelišky, které opylují včely, listy jim ožírá slimák, kolem prochází zástup mravenců a žížaly vrtají tunely pod zemí. Pokud si odmyslíme prostředí louky a namísto živočichů dosadíme lidi, vidíme proudící městský život.
V našem ekosystému nicméně figuruje veřejná sféra a politika. Cestou k funkčnímu regionu je tak spolupráce malých, středních i velkých firem. Menší lokální firmy a velké korporace by se měly navzájem doplňovat a žít v symbióze. Do toho patří také startupy, vnášející do ekosystému často kýžené inovace.
Budování startupového prostředí je tak pro rozvoj regionu zásadní – ani velké korporace nejsou plně soběstačné a potřebují kolem sebe další firmy a nové tvůrčí lidi. „Konkrétně brněnský region je nadprůměrně vysokoškolský, a tudíž plný mladých mozků, kteří jsou inovacím zpravidla více otevření,“ připomíná Hlavenka.
Stejně jako v rámci každého ekosystému je potřeba i nad regionem přemýšlet komplexně, protože ne každá investice do inovací je automaticky posunem kupředu. „Lidé si řeknou: Hurá, přijde investor, postaví halu a bude dobře! Ale nebude,“ upozorňuje a radí, že je potřeba se nejdříve zamyslet, co investor regionu ve skutečnosti přinese a čím může naopak uškodit.
Příkladem byla třaskavá diskuse kolem stavby logistického centra Amazonu v Jihomoravském kraji. K ní se Hlavenka veřejně vyjadřoval ještě před svým vstupem do politiky. „Pokud je Brno znalostně orientované, tak nevidím jediný důvod, proč by tam měla být hala Amazonu,“ konstatuje. Argument společností rezonoval a hala nakonec vyrostla u olomouckého Kojetína.
Pro fungující ekosystém je důležitá pestrost. Vývoj regionu závisí na přílivu nových šikovných lidí a také na multikulturnosti, která má podle Hlavenky zbytečně negativní konotace. „Česká republika bude extrémně těžko vytvářet světové šampiony, pokud nebude mít dostatečně pestré lidi. Jinak nepochopíme vnější svět,“ uzavírá zkušený investor.