Před konferencí Lepší Česko se bavíme s největšími mozky Česka, politickou elitou i nejúspěšnějšími byznysmeny v zemi. Sami sepsali inspirativní texty s konkrétními radami, jak nakopnout Česko.
V čem spočívá naše síla a v čem už dnes dokážeme konkurovat ostatním zemím? Nad tím se ve společném eseji zamýšlí Jaroslav Řasa, CEO ABRA Holding a mecenáš Nadace Neuron spolu s předsedkyní její správní rady Monikou Vondrákovou.
„Text píšeme spolu, protože věříme, že ty nejlepší myšlenky se formují v dialogu,“ vysvětlují svůj tandem. Zatímco Vondráková se na lepší Česko dívá prizmatem vědeckým, Řasa přináší byznysový pohled. Oba ale věří, že právě nadaní a vzdělaní lidé sehrají zásadní roli v rozvoji naší země.
Česká republika v poslední době ztrácí drive. Český lev přechází v kleci, kterou si sám vytvořil. Přitom historicky jsme se úspěšně osvědčili v prosazování základních lidských hodnot, občanských svobodách, inovacích, vědě, byznysu, kultuře a umění.
Vzpomeňme si na první republiku a energii, díky které jsme byli světoví. Jak ji získat zpět? Potřebujeme cíl a změnu. A tu provedou jen motivovaní, schopní a vzdělaní lidé.
Velká jména
Před konferencí se bavíme s největšími mozky Česka, politickou elitou i nejúspěšnějšími byznysmeny v zemi. Sami sepsali inspirativní texty s konkrétními radami, jak nakopnout Česko.
Najdete mezi nimi třeba texty šéfredaktora Forbesu Petra Šimůnka, investora a filantropa Martin Romana, ekonomického poradce prezidenta Davida Marka, developera Dušana Kunovského, majitelky firmy Petrof Zuzany Ceralové Petrofové, ministra dopravy Martina Kupky, miliardáře Zbyňka Frolíka, mecenáše Nadace Neuron Jaroslava Řasy, miliardáře Michala Strnada, bývalého ředitele České pojišťovny Pavla Řeháka nebo třeba místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové.
Takové lidi přitahuje entita, se kterou se identifikují, která ví, na čem staví, o co jí jde, a má svůj cíl. Pojďme vzít číslo deset a udělat z něj cíl i symbol naší společné práce pro lepší Česko. Soustřeďme se na hodnoty a cíle, ve kterých jsme nebo budeme v první desítce světa.
Bezpečí. Jsme bezpečná země, podle GPI 2023 jsme osmí na světě. Rozvíjejme to. V neklidných časech to je významná „unique sell proposition“.
Veřejná doprava. Podle NUMBEO jsme osmí na světě v kvalitě a pražská MHD je mezi nejlepšími. Pojďme to komunikovat a rozvíjet. Potřebujeme více přímých letů a rychlíků do hlavních center byznysu a evropských metropolí, i rychlovlaků do krajských měst.
Místo pro výchovu dětí. Podle CEOWORLD jsme světově devatenáctí. Zaberme i zde a nabídněme dobrou zprávu pro chytré mladé páry z nejistých zemí – můžeme je tak snadno získat pro nás.
Spravedlnost a právní stát. Zákony platí pro všechny. Podle World Justice Project jsme na světě dvacátí. To je výzva.
Ekonomická svoboda. Podle The Heritage Foundation jsme globálně jedenadvacátí. To je příležitost ke zlepšení a zároveň lákadlo. Daň z prodeje firmy tomu nesvědčí.
Věda a technické obory. Díky přebohaté historii techniky a ideologií obšancovaným humanitním oborům za komunistické totality se z nás stal národ, kterému se v této oblasti opravdu daří. Pojďme navázat na to, v čem jsme skutečně dobří, a navrátit přitažlivost oborů a oblastí, kde světově vynikáme:
- Elektrotechnika, strojírenství a IT
- Chemie, biochemie
- Jaderná energetika
- Větší popularizace zapojení do nejvýznamnějších vědeckých projektů, jako jsou CERN, ESA, ESO…
Krása a potenciál krajiny. Je krásná, i když jí občas chybí atrakce. Buďme vděční za mladé jaro, příjemné léto, barevný podzim a bílou zimu. Nebojme se propagovat české léto – infarkt z přehřátí ani žraloci tu moc nehrozí.
Také v ochraně životního prostředí jsme dobří, celosvětově devatenáctí. Je však potřebné rozvíjet zadržování vody v krajině a krajinářství vůbec.
Konference Lepší Česko
Tahle země nevzkvétá. Česko zažívá pesimistickou etapu. Důvěra ve vládu je nejníž za poslední dekády a spotřebitelské i podnikatelské indikátory jsou chmurnější než před čtyřmi, pěti lety.
Jak naši zemi rozhýbat, aby se v ní žilo lépe a obstála ve světové konkurenci? Jak vzdělávat děti, abychom je připravili na budoucnost? A kde se opřít o technologie, ve kterých jsme na špici, aby hrály v náš prospěch? Zkrátka a dobře – jak na lepší Česko?
Na tyto otázky budeme i letos hledat odpovědi na stejnojmenné konferenci. 19. října v prostorách Císařských lázní v Karlových Varech povedeme o budoucnosti Česka diskuzi spolu s mozky nejvýznamnějších osobností z byznysu, vědy, politiky i kultury.
Buďte u toho s námi. Registrujte se a přijeďte za námi do Karlových Varů.
A nakonec jedna velká příležitost ke zlepšení: Rozvíjejme jazyky, komunikativnost, marketingové a prodejní schopnosti. Jsme skvělí inženýři a ubozí prodejci. Jsme složití, těžce stavíme čitelné značky a bojíme se prodávat napřímo.
Na věc se na konferenci Lepší Česko podíváme spolu, naše myšlenky se formují v dialogu: Monika z pohledu vědecké excelence a stavění značek a Jaroslav z pohledu byznysu. Neděláme si patent na rozum, věc se neobejde bez využití nejlepších schopností mnoha lidí.
Navrhujme jiné body, škrtejme, hledejme další. Úspěchy pojďme vyzdvihnout, nezdary překonat.