Mám Česko rád. Rád tady dokonce i platím daně a Karibik mě neláká ani jako prázdninová destinace. Chci ale, aby více než miliarda, kterou jsme na daních jako firma za poslední tři a půl roku zaplatili, podpořila potenciál země a nezmizela v bezedné jámě umořující stále bobtnající státní dluh a neefektivní státní správu.
Z pozitivních příkladů v zahraničí vidíme, že prosperitu zemi zajistí holistický přístup spojující radikální reformy ve veřejné správě, technologické infrastruktuře a v přístupu k podnikání. V digitálním věku je přechod na elektronickou správu nutností.
E-government umožňuje nejen rychlejší a transparentnější komunikaci mezi státem a občanem, ale také snížení administrativní zátěže a větší efektivitu ve využití státních zdrojů. Vedlejším efektem je pak vyšší důvěra občanů ve veřejné instituce. Digitalizace v Česku ale vázne.
Velká jména
Před konferencí se bavíme s největšími mozky Česka, politickou elitou i nejúspěšnějšími byznysmeny v zemi. Sami sepsali inspirativní texty s konkrétními radami, jak nakopnout Česko.
Najdete mezi nimi třeba texty šéfredaktora Forbesu Petra Šimůnka, investora a filantropa Martin Romana, ekonomického poradce prezidenta Davida Marka, developera Dušana Kunovského, majitelky firmy Petrof Zuzany Ceralové Petrofové, ministra dopravy Martina Kupky, miliardáře Zbyňka Frolíka, mecenáše Nadace Neuron Jaroslava Řasy, miliardáře Michala Strnada, bývalého ředitele České pojišťovny Pavla Řeháka nebo třeba místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové.
Pro příklad nemusím opouštět kancelář – digitalizace stavebního řízení je nepochybně velkým a nelehkým projektem. Cílem je zkrácení nekonečného povolovacího procesu, který komplikuje výstavbu, celý proces výrazně prodražuje, čímž přispívá k vysokému růstu cen bytů a pomalému rozvoji infrastruktury.