Nemusíte mít miliony, abyste mohli investovat do nemovitostí. S touhle myšlenkou založil na jaře 2021 Alan Pock startup Investown. Jeho aplikaci dnes používá přes osmdesát tisíc lidí, realitní portfolio přesáhlo dvě miliardy korun a měsíčně Investown proinvestuje kolem 220 milionů.
Nově pak Investown jako první crowdfundingová investiční platforma u nás získal licenci od České národní banky. Donedávna měl investiční a úvěrový crowdfunding výjimku – ta v listopadu končí a platformy tak potřebují licenci poskytovatele služeb skupinového financování.
„Vedle regulace nám to umožní působit nejen v Česku, ale i v dalších státech Evropské unie, čímž se nám otevírá řada zajímavých příležitostí po celé Evropě,“ pochvaluje si Alan Pock. Investown by navíc mohl díky licenci prohloubit spolupráci s Českou spořitelnou, která do platformy investuje prostřednictvím svého venture kapitálového fondu Seed Starter.
„Rádi bychom crowdfundingové investování do nemovitostí zprostředkovali již v dohledné době vybraným klientům České spořitelny skrze digitální bankovnictví George,“ konstatuje lídr tohoto fondu Jiří Škopový.
Investown nabízí drobným investorům a investorkám možnost podílet se formou mikroinvestic na developerských projektech. Spolupracuje s řadou developerů, působících především v oblasti retailových parků a komerčních nemovitostí.
„Když mají zajímavý projekt, tak platí, že čas jsou peníze. A vzhledem k tomu, že u nás lidé investují stovky milionů korun měsíčně, jsme jim schopni velmi rychle poslat poměrně vysoké částky,“ tvrdí Pock.
Pro developery jsou to zároveň peníze „chytré“ – Investown posílá informace o jejich projektu investorům, kteří mohou být zároveň potenciálními kupci. Dosud Investown zafinancoval kolem sto projektů částkou přes dvě miliardy korun.
A jeho nápad na scéně zaujal. Vedle zmíněného Seed Starteru ho podpořili Lighthouse Ventures, Chytrý Honza a Finbus, kteří do Investownu nalili celkem čtyřiaosmdesát milionů korun. Většina z toho šla na vývoj softwaru, umožňujícího produkt škálovat.
„Letos jsme se dostali do plusu, takže peníze na provoz nepotřebujeme, ale do softwaru se dá investovat neomezeně. Časem tak možná zvážíme další investiční kolo,“ pochvaluje si Pock.
Typický uživatel aplikace je člověk ve věku pětatřiceti až pětačtyřiceti let, který chce buď zhodnotit své peníze, nebo je uchránit před inflací. Průměrně skrze ni lidé investují přes sto tisíc korun, jsou ale i tací, kteří chtějí investovat stovky milionů.
Startup proto zvýšil limit pro investice z původních tří set tisíc na neomezenou částku. „Musíme to vždy rovnoměrně dávkovat, aby velcí hráči nesebrali investiční příležitosti menším klientům,“ přiznává Pock. Zájemců z řad firem totiž přibývá.
„Dokonce máme mezi klienty i jednu církev,“ zmiňuje zakladatel Investownu, který měsíčně proinvestuje kolem 220 milionů korun oproti loňským 30 milionům. Na konci roku chce Investown vydělat klientům přes sto milionů korun.
Největší zájem je o projekty s vyšším výnosem, což samozřejmě znamená i větší riziko. Investoři si obvykle své portfolio diverzifikují a vybírají si projekty napříč republikou, průměrný počet investic je šestnáct.
„Riziko se snažíme eliminovat důkladným prověřováním developerů. Zjišťujeme, jestli nejsou v insolvenci, nemají exekuce, jak úspěšné byly jejich projekty v minulosti, i jestli je reálné, za kolik chtějí projekt prodat. Odmítáme devadesát čtyři procenta. Úvěr je navíc vždy zajištěný nemovitostí a developer zároveň ručí svým majetkem,“ zdůrazňuje Pock.
Regulace pro crowdfunding se v Česku přitom teprve zavádí. Investown sice nově získal licenci od ČNB, ale na začátku letošního roku od stejné instituce dostal pokutu milion korun – dříve nabízel crowdfunding formou participací na úvěrech. Podle banky tak naplňoval znaky kolektivního investování, na které se licenční výjimka nevztahovala.
„Když naše platforma vznikala, Evropská unie regulaci pro crowdfunding teprve vytvářela,“ vysvětluje tehdejší trable šéf Investownu.
„Model participací nebyl regulovaný a naši právníci si to bohužel vyložili tak, že se o zainvestované nemovitosti můžeme zároveň starat, abychom měli investice co nejvíce pod dohledem. S tímto výkladem ale ČNB nesouhlasila, a my tedy upravili model podle nově vzniklého regulatorního rámce,“ přibližuje.
Z financování nájemního bydlení se proto firma přeorientovala na financování developerských projektů, pro které teď licenci od ČNB získala. „Byl to náročný a zdlouhavý proces, který trval víc než rok, ale naštěstí se nám to podařilo,“ popisuje muž, který už teď přemýšlí, kam za hranice se svým byznysem díky licenci zamíří.
„Poohlížíme se po Slovensku a Rumunsku, kde chtějí čeští developeři stavět. Časem zamíříme i do dalších evropských zemí. Obrovské investiční možnosti to přinese nejen nám, ale i našim klientům,“ očekává Pock.
V Evropě podle něj investiční crowdfunding zažívá obrovský boom a na území unie působí dalších patnáct podobných subjektů. „Všem nám hraje do karet inflace, protože lidé řeší, jak ochránit svoje úspory, a přesouvají je ze spořicích účtů a penzijních i stavebních spoření do produktů našeho typu,“ popisuje situaci.
Pockova platforma aktuálně generuje průměrný roční výnos 10,5 procenta, což souvisí i s vysokou sazbou PRIBOR. „Zatím máme stoprocentní úspěšnost našich projektů. A příští rok chceme našim investorům vydělat 300 až 400 milionů korun,“ věří zakladatel Investownu.