I když spoluzakladateli a bývalému CEO Uberu Travisi Kalanickovi nedovolila společnost při pátečním vstupu na burzu stát na balkoně a zazvonit na zvon, jak si přál, není na tom zase až tak špatně.
Když byl před dvěma lety na základě několika skandálů investory donucen rezignovat na pozici CEO, zůstal v představenstvu společnosti a drží 8,6 procenta jejích akcií. Kalanick ale nezahálel, hned po svém odchodu založil investiční fond a teď chce vybudovat celosvětovou síť kuchyní pro roznášku jídel CloudKitchens.
Ta spadá pod mateřskou realitní společnost City Storage Systems, ve které Kalanick za 150 milionů dolarů koupil podíl a stal se jejím výkonným ředitelem. Prostřednictvím CloudKitchens pronajímá prostory restauracím a kuchařům, jejichž stávající provozy jim neumožňují výrobu rozvážkových jídel.
V praxi tak CloudKitchens nakupuje a pronajímá nemovitosti, které jsou často v tristním stavu nebo v méně populárních oblastech, a za měsíční poplatek nabídne kompletní kuchyňské vybavení i skladové prostory. Součástí celé služby je také software, který restauratérům pomůže spravovat jejich administrativu a integrovat do ní roznáškovou službu. Majitele restaurace nebo značky by využití takovéto kuchyně mělo vyjít na míň peněz, než kdyby si ji samostatně pronajímal a zařizoval.
Nebyl by to ale Kalanick (kterého proslavily hádky s řidiči Uberu nebo to, že údajně věděl o sexuálním obtěžování ve firmě), kdyby šlo všechno hladce. Do svého nového podniku přetahoval bývalé kolegy z Uberu, kteří navíc měli zakázáno před spuštěním CloudKitchens minulý rok v březnu anoncovat změnu zaměstnání na svých sociálních sítích.
V současnosti společnost funguje v Los Angeles, její služby využívají klienti především na přípravu pizzy, salátů nebo zmrzliny a má plány brzy expandovat do San Franciska a Chicaga. Hongkongský list South China Morning Post nedávno psal o možném vstupu City Storage Systems na čínský trh a o tom, že Kalanick najal bývalého ředitele čínské bikesharingové služby Ofo, který byl původně manažerem Uberu v Číně.
Když loni Kalanick do CloudKitchens investoval, jeho nástupce a současný CEO Uberu Dara Khosrowshahi se nechal slyšet, že jeho firma je „superzajímavým partnerem pro Uber Eats“. Nad tímto potenciálním přátelstvím se ale možná začíná smrákat. Uber totiž v Paříži diskrétně testuje pronájem zařízených kuchyňských provozů restauracím zaměřeným specificky na donášku. Ty se tak můžou stát konkurencí pro Kalanickův byznys – 90 procent nájemců jeho kuchyní nabízí své pokrmy právě přes Uber Eats.
„Je vzrušující vidět všechny ty inovace v gastronomickém byznysu. Hlavně to, jak můžou komerční kuchyně pomoci fungování restaurací. Čím víc restaurací je, tím větší výběr zákazníci Uber Eats mají. Věříme, že růst CloudKitchens a podobných firem bude prospěšný jak pro gastroprůmysl, tak pro samotné zákazníky,“ řekl mluvčí Uberu.
Čas tedy ukáže, co se bude dít dál – jestli bude Uber raději investovat do svých virtuálních restaurací, a půjde tak do konfliktu s vlastním spoluzakladatelem, nebo se rozhodne raději soustřeďovat na rozvážku jídel než na reality a s Kalanickem bude spolupracovat.