Představte si, že máte slibně rozjetou firmu. Zrovna se chystáte vyrobit první várku produktů, když do vaší země vpadnou nepřátelská vojska. Dodavatel vám zavolá, že je pod palbou, ale že slíbené součástky pošle, s menším zpožděním. Tak si dáte pauzu a jdete místo toho do garáže vyrábět molotovy.

O výjimečné příběhy není na konferenci s příhodným názvem Invest in Bravery nouze. Akce je dílem Davida Nicholse z USA, Vadima Petrunina z Ukrajiny a Ondřeje Homoly z Česka.

Trojice ostřílených byznysmenů si totiž řekla, že si ukrajinské startupy zaslouží víc pozornosti. A tak je začali propojovat s investory z celého světa. Mají za sebou dvě úspěšná setkání v Kyjevě a tento týden zamířili do Prahy, kde jim pomohlo zdejší ministerstvo průmyslu a obchodu s ministerstvem zahraničí.

Kaiserštejnský palác na malostranském náměstí byl nabitý k prasknutí. Barokními prostory zněly hlavně konverzace v angličtině, ale slyšet bylo i češtinu a ukrajinštinu.

„Věříme, že technologické startupy jsou budoucností, obzvlášť v případě Ukrajiny,“ říká jeden z organizátorů akce Ondřej Homola, který je zároveň partnerem v českém VC fondu N1.

Potenciál tam rozhodně je. Jak totiž několikrát zaznělo během konference, když vaše firma přežije válku, přežije všechno.

Stejnou větu jsme ostatně v těchto prostorách slyšeli i před čtyřmi měsíci na investorské konferenci Engaged. Při vší úctě k minulé akci, lineup byl teď mnohem silnější. Poznat to bylo hned od počátku, kdy si úvodní slovo vzal ministr dopravy Martin Kupka, za nímž následoval britský velvyslanec Matt Field a ukrajinský chargé d’affaires Vitalij Usatyj.

A také americký velvyslanec Bijan Sabet, který v sobě nezapřel investora a začal z rukávu sypat konkrétní čísla. „Ukrajina stojí. Její ekonomika loni stoupla o pět procent, investice vzrostly o sedmnáct procent. A dokonce i uprostřed náletů, bombardování a času stráveného skrýváním v bunkru, 77 procent Ukrajinců vidí svou budoucnost optimisticky,“ vyjmenovával Sabet.

Ukrajinský technologický sektor podle něj vzrostl od roku 2022 o sedm procent, přičemž ukrajinské technologické firmy si dokázaly udržet 95 procent zakázek. „To je neuvěřitelné,“ dodal Sabet.

info Bijan Sabet, americký velvyslanec v České republice
Bijan Sabet, americký velvyslanec v České republice

Jedním z důvodů tohoto zázraku je ukrajinská vynalézavost a organizační schopnosti. „V mnoha případech se frontová linie zastavila na hranicích ukrajinských samospráv, kde ruskou armádu často zastavili lidé, co neměli v ruce víc než molotovův koktejl. Zastavili soupeře, který byl považován za neporazitelného. Dělají to dnes a denně,“ zdůraznil pak Tomáš Kopečný, vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny.

Příběhy founderů nadějných ukrajinských startupů, co přijeli do Prahy, to jen potvrdily. „První týden po invazi jsme v garáži vyráběli molotovy. Pak jsme celé měsíce dobrovolničili, kde všude bylo potřeba,“ vyprávěl jeden z nich. „My náš systém testujeme přímo na frontové linii,“ vysvětloval další.

Do Prahy dorazili šéfky a šéfové celkem jedenácti výjimečných startupů. Jako je třeba firma Numo a její aplikace zjednodušující život dospělým s ADHD, Aspichi se svým terapeutem ve virtuální realitě nebo Humancreed se svou platformou na podporu rozvoje talentu dětí. 

Mezi prezentovanými produkty byl i bezpečnostní systém pro kolo od WheelKeep, „digitální CFO“ od startupu Fintellect, pomocník na odhalování dezinformací od Mantis Analytics či řešení pro optimalizaci osobních výdajů od Spendbase.

O podporu investorů se ucházela také firma Armor vyvíjející taktický systém pro armádu, který usnadňuje balistické kalkulace pro různé zbraně. Nebo startup Input Soft pracující na softwaru pro plánování chodu letiště. 

Projekt SafeEcoBot pak analyzuje data o znečištění životního prostředí. A startup Beholder nabízí těžařům nástroj k vyhledávání zdrojů vzácných minerálů potřebných k výrobě solárních panelů, elektrických aut či chytrých telefonů.

A možná se není čemu divit. V technologickém sektoru už ostatně Ukrajinci zanechali výraznou stopu dávno před ruskou invazí. Ukrajinské zakladatele má například WhatsApp, Revolut nebo Grammarly. 

info Účastníci konference Invest in Bravery v Praze
Účastníci konference Invest in Bravery v Praze

„Nedávno mě na jedné bezpečnostní konferenci zaujaly naše malé vodní drony. Od nápadu přes pilotní verzi a výrobu až po první reálné výsledky uběhl necelý rok. Dnes ničí ruskou flotilu a umožňují ukrajinské ekonomice fungovat, protože 95 procent našeho exportu prochází přístavy v Černém moři,“ popisuje ukrajinskou vynalézavost šéf tamní IT asociace Konstantin Magaletskyj.

Drony, nejen vodní, se ve válce staly nesmírně důležité a řada debat kolem nich probíhala i v rámci konference Invest in Bravery.

Mimo jiné díky dalšímu účastníkovi, investorovi Janu Bartovi, který nedávno rozjel kampaň na nákup dronů pro ukrajinskou armádu. „Je potřeba pomoct Ukrajině vyhrát válku a technologie v tom budou hrát zásadní roli,“ míní Barta.

A zásadní roli budou hrát jistě také v poválečné obnově země, na které se mohou výrazně podílet i české firmy. 

„Venture kapitál je běh na dlouhou trať. Je pravdou, že Ukrajinci teď potřebují hlavně zbraně, ale další potřebou je, aby fungovala jejich ekonomika. Digitální produkty, co tam vznikají, tomu pomůžou. Rozhodně není předčasné zajímat se o ukrajinské startupy a investovat do nich,“ uzavírá organizátor akce Ondřej Homola z N1. 

I tento fond má už jeden takový ve své investiční pipeline, byť zatím nechce prozradit jaký. „Nemůžu nic říct, dokud to nemáme podepsané,“ usmívá se.