Po útoku na washingtonský Kapitol Donaldu Trumpovi zablokovaly účty sociální sítě jako Facebook nebo Twitter, a tak si založil svou vlastní. Platformu Truth Social od začátku provázely problémy, po třech letech stále nemá skoro žádné tržby a pálí desítky milionů dolarů ročně. Přesto se může stát nejlepší investicí, jakou kdy Trump udělal.
Truth Social má totiž nakročeno ke vstupu na burzu s vyhlídkou velice tučné valuace. Nebude to klasické IPO, ale vstup prostřednictvím takzvaného SPAC, kdy se firma sloučí s veřejně obchodovanou prázdnou schránkou.
Tahle schránka se jmenuje Digital World Acquisition Corp (DWAC) a její akcionáři v pátek odpoledne schválili její spojení s firmou Trump Media & Technology Group. Ve hře jsou miliardy dolarů. Aktuální cena, za kterou se obchodují akcie DWAC, naznačuje, že po fúzi by valuace mohla být zhruba šest miliard dolarů.
Pro amerického exprezidenta by to byla vítaná finanční vzpruha. V únoru mu totiž newyorský soud uložil finanční trest v celkové výši 454 milionů dolarů za to, že v New Yorku roky nadhodnocoval hodnotu svého majetku, aby získal úvěry od bank.
A měsíc předtím mu jiný soud v jiném procesu nařídil vyplatit odškodné 83 milionů dolarů spisovatelce E. Jean Carroll za pomluvu, kterou o ní pronesl. Celkem tak Trump musí zaplatit přes 12 miliard korun.
Donald Trump by se svým podílem brzy mohl získat akcie v hodnotě přes tři miliardy dolarů. Deal nicméně obsahuje běžně využívanou „lock-up“ doložku, která brání velkým investorům zbavit se akcií hned po burzovním debutu. Pokud by je Trump chtěl prodat během následujících šesti měsíců, bylo by to pro něj značně komplikované.
Za růst cen akcií DWAC může americký exprezident děkovat zejména svým příznivcům, kteří vyhnali jejich cenu nahoru. Některá americká média kvůli tomu označují Truth Social jako meme stock. Během pandemického obchodování na trzích se tak nazývaly firmy, jejichž akcie prudce rostly bez jakéhokoli racionálního důvodu kromě nadšení na sociálních sítích.
V tomto případě to však nejsou členové fóra Wallstreetbets na Redditu, kteří se domlouvají na nákupech GameStopu, nýbrž uživatelé Truth Social, kteří se domlouvají na nákupech DWAC.
Výkonnost Truth Social je navzdory investičnímu nadšení dost mizivá. Za tři roky existence vygenerovala na tržbách zhruba pět milionů dolarů, zatímco na provozu spálila 40 milionů.
Její vlastník počet uživatelů nezveřejňuje, ale výzkumná firma Similarweb odhaduje, že v únoru jich bylo aktivních zhruba pět milionů. Takový Facebook jich měl tři miliardy a TikTok dvě.
Síť Truth Social od začátku provázely problémy s dostupností stránek. Aplikace dlouho nebyla k dispozici pro Android. V Evropě není dostupná dodnes.
Problémy provází i plány vstupu na burzu přes SPAC, které se objevily už v říjnu 2021. DWAC stále nemá vyřešené některé žaloby bývalých byznysových partnerů a loni po obvinění z insider tradingu firma souhlasila s finančním trestem 18 milionů dolarů.
Páteční schválení fúze DWAC s Trumpovou společností ohrožoval i spor s klíčovým akcionářem. Šéf firmy Arc Global Investments, která drží necelých 15 procent akcií, totiž vyhrožoval, že bude hlasovat proti. A čelí kvůli tomu žalobě od právníků DWAC. Bez něj by bylo nutné hledat podporu pro schválení fúze mezi zbylými, převážně retailovými investory.
Deal však nakonec v pátek prošel, a Trumpova firma tak zamíří na burzu příští týden. Doufá, že se bude obchodovat s tickerem DJT, což jsou Trumpovy iniciály. Stejný symbol měla od roku 1995 na burze firma Trump Hotels & Casino Resorts. Ta však v roce 2004 zkrachovala a z burzy zmizela.